Myrath na albu Shehili spojili arabskou hudbu s metalem a vytvořili vlastní originální žánr

233
- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

Tuniská metalová banda Myrath, která překračuje všechny hranice žánru a nedá se zařadit do jedné hudební škatulky, vydává po třech letech své páté studiové album Shehili. Na něm se mísí ještě více prvků než na předchozích nahrávkách – arabské, orientální, djentové i progové inspirace se prolínají s metalem a rockem, což z desky činí jednu z nejoriginálnějších metalových novinek tohoto roku.

Samotní Myrath tvrdí, že nová deska se od předchozích v lecčem liší – jako odborníci na míšení stylů se rozhodli nedbat na jakékoliv škatulkování do pouhého „oriental metalu“, a pro svůj originální zvuk si zvolili vlastní název „blazing desert metal“.

Spalující žár, přímé slunce nad severoafrickou pouští, to vše u Myrath najdete. Jejich hudba je však i živoucí oázou, která k sobě tentokrát pouští nejrůznější alternativní styly. Nebudete vědět, zda na jejich hudbu dřív házet vlasy a hrozit paroháčem, nebo rozpohybovat své boky břišním tancem (dobře, to platí spíše pro ženské posluchačky).

Každopádně je jasné, že tito Tunisané jsou na hudební scéně úžasným zjevením. Není divu, že jejich fanouškovská základna se stále prudce rozšiřuje. S novým albem méně sázejí na silné, zapamatovatelné refrény a melodie, dovolují si však více experimentovat a vyprávět hlubší příběhy.

Ztráta prvoplánové hitovosti není vůbec na škodu, naopak – právě ještě více poukazuje na hudební kvalitu a odhodlanost celé kapely.

Na vzniku Shehili se podíleli tři producenti – Kevin Codfert, který dal skladby a kompozici celé desky dohromady, poté Eike Freese a Jens Bogren (pracoval např. s Opeth, Arch Enemy apod.) zajistili, aby měla každá píseň jedinečný a unikátní zvuk, což se jim do posledního tónu podařilo.
Shehili snoubí vášeň a krásu arabského světa s temnými tóny tvrdé hudby a tohle spojení do detailu perfektně funguje.

Již intro, tedy melismatický zpěv v arabštině doprovázený arabskou flétnou náj, přenese posluchače do orientálního světa. S druhou skladbou Born To Survive jsme pak přímo vhozeni do centra všeho dění, taneční úvod přeruší nástup skvělého kytarového riffu a hned je jasné, že Myrath jsou na své kariérní špici.
Pokud byste někdy chtěli nezaujatému posluchači kapelu představit, pusťte mu Born To Survive, skladbu, která dokonale spojuje vše, čím Myrath jsou.

V You’ve Lost Yourself můžeme dobře slyšet nejrůznější arabské bicí nástroje, bubínky a tympány, které hudbu kapely nenápadně, ale originálně doplňují.
Svůj níže posazený, zastřený hlas zde ukazuje zpěvák Zaher Zorgati, což celé písni dodává temnějsi atmosféru.

Skladba Dance již mnohé napovídá ze svého názvu. Kapela upouští ze své metalové hutnosti a soustředí se na chytlavou melodii, kterou však skvěle doplní kytarové sólo ve druhé části.

Myrath skladbu věnovali syrskému tanečníkovi, jemuž vyhrožoval ISIS zabitím. Na krk si nechal vytetovat slogan „Dance or Die“. Tanec je tu metaforou pro boj proti všemu zlému. Není to jediná skladba s hlubším poselstvím. Kapela na albu spojuje emocionální příběhy s jednoduchou radostí ze života.

Ve Stardust se ke slovu více dostávají klávesy, které jako jediné ze začátku doprovázejí zpěvákův vokál. Jedná se o příjemné zklidnění, ve skladbě jde zejména o emoce, nejedná se o žádný prvoplánový hit. Píseň Mersal zajímavě doplňují arabsky zpívané sloky. Na starost si je vzal hostující zpěvák Lotfi Bouchnak.

Jako poctu severoafrické hudební tradici nahráli Myrath cover skladby Lili Twil marocké skupiny Les Frères Mégri. Skvěle zde zafungovalo spojení tradiční hudby, arabského popu a současného heavy metalu – skladba je tak rozhodně jedním z vrcholů celého alba.

Shehili je arabskou pohádkou pro metalové fandy. Myrath stále dokáží napsat hit, na který návštěvníci koncertu okamžitě zareagují, nebojí se však i komplikovanějších melodických skladeb plných emocí.

Samozřejmě to není deska na jeden poslech, k některým songům si posluchač musí najít cestu, k některým si ji nenajde vůbec, protože jim něco chybí, další jsou zase okamžitým poblouzněním, které jen tak z hlavy nepustíte.
Kombinace folkových arabských nástrojů, orientálních a severoafrických motivů se současným moderním metalem je natolik originální, že nejde dát než velký palec nahoru za celé nové album.

 

Album: Shehili

Interpret: Myrath
Vydavatel: earMUSIC
Produkce: Kevin Codfert, Eike Freese, Jens Bogren
Cena: cca 347 Kč
Skladby: Asl / Born To Survive / You’ve Lost Yourself / Dance / Wicked Dice / Monster In My Closet / Lili Twil / No Holding Back / Stardust / Mersal / Darkness Arise / Shehili
www.myrath.com

- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

PŘEHLED RECENZE
Originalita
10
Zvuk
9
Atmosféra
8