Moje playlisty se mění společně s ročním obdobím. To znamená, že rytmickou letní dance music vystřídá často možná až lehce depresivní hudba. Tento podzim se pro mě naprostým favoritem stalo melancholické soft synth darkpopové album Chamaleo od Never Sol (Sáry Vondráškové).

Chamaleo je Sářino již druhé album, které vyšlo po pěti letech od debutového Under Quiet. A že si na něm dala opravdu záležet. Zapojila do hry především ‚sebe‘ a začala experimentovat jak se zvukovými syntezátory, tak především se svým hlasem. A i když je mezi lidmi známá především díky Lay Down, ústřední písničce k filmu Ve stínu, věřím, že od teď bude vnímána úplně jinak.

Autorka fotografie: Kateřina Kabelková

I can’t forget you

Never Sol je pro mě jedním slovem víla a stejně tak magicky na mě působí i její hudba. Dělá totiž věci jinak a po svém, a její písničky jsou jakousi cestou do abstraktního světa.

Ať už jsou to jemné tóny Blue Dress, kdy máte pocit, že se vznášíte, nebo naopak rytmický song Fog, který vás zavede doprostřed rozbouřeného moře.

Každá z jedenácti písniček vyvolává v posluchači jinou náladu. Trees mi přijde jako návrat ke starým kořenům, ale třeba taková Roza mi doslova zlomila srdce.

Klidné klavírní tóny v kombinaci s křehkým Sářiným hlasem, který zpívá „Won’t you remember me. Are you trying to forget me. Because I can’t forget you?“ Perfektní.

Autorka fotografie: Michaela Karásková

Jiný znamená dobrý

V dnešní době je důležité být jiný. A to Sára a její alternativní hudba zvládly. Především atmosférou a náladami, které v člověku dokázaly vyvolat. I když možná song Roza neuslyšíme hrát pravidelně v rádiích, stejně tak jako se z alternativní muziky nestane nová dechovka. Ale to je jen dobře. Alespoň se z lidí, jako je Never Sol, nestane mainstream a budou dále v podkroví experimentovat s hudbou a svými vlastními možnostmi. A díky bohu za takové umělce.

Takže stejně jako byste si na dobré ráno pustili třeba Uptown Girl od Billyho Joela nebo Walking On Sunshine, Chamaleo bych naopak pasovala na noční album. Ideální stav je totiž lehnout si v naprosté tmě, zavřít oči a zaposlouchat se. A pokud pro vás podzim (stejně jako pro mě) znamená melancholii a smutek, budete Chamaleo milovat.

 

Album: Chamaleo

Interpret: Never Sol
Vydavatelství: Supraphon
Mix & Master: Matouš Godik

Collage & Photography: Michaela Karásek Čejková
Graphic design: Miroko Maroko 2018
Skladby: Blue Dress // Fog // Zoe // Moving In Sleep // We Can Be Hungry // Haptic (TouchieTouchie + Never Sol) // Magony // See-through Eyes // Swallow The Moon // Trees // Rosa
www.supraphonline.cz

PŘEHLED RECENZE
Originalita
9
Zvuk
9
Atmosféra
10