Bejt temnej je životní filozofie kapely Třaskavá směs

247

Kdysi R. Heydrich o Češích údajně prohlásil, že je to národ smějících se bestií. To potvrzuje nové album Třaskavé směsi, která dědí pomyslné žezlo po České sodě. A co od něj očekávat?

Nové album hudebního uskupení českých umělců na poli (především) výtvarného je vskutku mimořádně svěžím undergroundovým počinem. Dva z členů kapely, jmenovitě Petr Nikl a František Skála, mají mimo Třaskavou směs také vlastní hudební projekty, díky kterým jste o nich už mohli někdy slyšet. Petr Nikl má na svém kontě například album „Přestelec“ nahrané s ochotnickým souborem Lakomé Barky. Ze singlů, které obsahuje, můžu jmenovat například píseň „Zlatí hadi zlatě kadí“, která je inspirací i pro návrh obálky.  František Skála pak letošní rok šokoval český hudební průmysl snahou o oživení dechovky. Tato snaha se promítla do společného alba s kapelou Provodovjané s názvem „Pojď se mnou děvče mé“ s ústřední 13minutovou písní „Husserlova přednáška“, která vám přinese zrychlený kurz filozofie. Zasvěcení tak vědí, že oba umělci jsou mimořádně hraví, šílení, a především neotřele komičtí. Tak nepřekvapí, že album Debut je plné bizarnosti, nápaditých textů a dadaistického humoru, který je vyvažován skvělým hudebním provedením. Nesporná je taky její originalita v hudebním zpracování. Mimo klasických nástrojů můžete zaslechnout v pozadí zvuk třískání do lžiček nebo pískání vydávané gumovou hračkou. Nenechme se ale zmást prvním dojmem. Při dalším poslechu člověk postupně zjišťuje, kolik promyšlenosti a sdělnosti vlastně v jednotlivých písních je.

Na celé desce se nezapře rukopis Františka Skály, který stojí za většinou textů.

Z celého alba je pro mě rozhodně nejvíce ikonická píseň „Temnej“. Tu ostatně považuji za vůbec nejlepší. Nejvíce čiší temperamentem, který dřímá v duši hráčů. Basový zpěv Františka Skály pak v refrénu doplňuje kvičivá fistule Petra Nikla, který opakuje, že prostě musíš bejt temnej. Melodie i text se vám brzy vryje pod kůži. Celá píseň je vlastně rada pro chlapy, jak sbalit ženskou. Odpověď je jasná, na to je třeba bejt temnej a umět věci a úkony správně prokládat. Umět čas mezi prací vyplňovat masturbací, čas mezi sněním vyplňovat bděním, no a do prostoru mezi chlebem je třeba dát slaninu. Pak budete totiž patřičně temnej. Celá píseň je taky vlastně odhalením uměleckého světa, který si je moc dobře vědomý síly a kouzla temného sexappealu.

Hledat konkrétní žánrovou příslušnost alba Debut se nemá cenu snažit. Hudebníci jsou schopni volně procházet valnou většinou žánrů bez mrknutí oka (bez přetržení struny na kytaře). Vyjma toho je album i multilingvální. Tak se třeba někdy dočkáme toho, že Třaskavá směs prorazí v Americe.  

Vyjma nadsázky a prvoplánové komičnosti má většina textů jakési poselství (dá-li se tomu tak říkat), které nemusí být na první poslech zřetelné. Skvělým příkladem je píseň „Restaurace“. Ta se dá vnímat jako obžaloba společnosti a zejména střední generace, která se po prasečím způsobu spokojí s dobrým bydlem a lahvinkou šnapsu. No a pokud jde o imaginaci, tak veškerá se vyplýtvá na zazpívání písně o tom, že v neděli se půjde za milou. Nebyla by to ale Třaskavá směs, kdyby jakékoliv na jednu stranu závažné téma nebylo shozeno hudebním zpracováním, zesměšňujícím zkracováním a frázováním, podivnými zvuky či něčím podobně potrhlým. Toto ale nakonec zajišťuje, že je poslech vlastně svěží uvolňující záležitostí, a ne lamentací nad nemožným světem.

V poslední řadě bych ještě zmínila píseň „Září“.  Ta je příkladem svérázné reakce na proces stárnutí. Samotný Skála je téměř v důchodovém věku a takovou kreativní schopnost vyrovnat se s vlastním stářím by si přál nejspíše každý z nás. Hned úvodní slova „Září už klepe na vrata a taky stáří svoje ratata…“, která zazní  v úvodu písně, jsou naprosto geniální metaforou. Ne nadarmo se taky stáří označuje za podzim života.

HUDEBNÍ ALBUM: DEBUT

Interpret: Třaskavá směs
Typ balení: CD obal/ LP obal
Nosič/počet: CD/1, LP/1
Datum vydání: 16. 02. 2021
Vydavatel: Guerilla Records
Track list: CD = 1. Suché jehly [2:13] / 2. Chřestýš [4:00] / 3. I se her [5:49] / 4. Mamolej [3:22] / 5. Mali [4:01] / 6. Září [2:48] / 7. Pampa [3:06] / 8. Duběnky [3:36] / 9. Čenda [1:37] / 10. Temnej [3:56] / 11. Starousedlík [4:57] / 12. Restaurace [3:21] / 13. Lžička [4:21] / 14. Tabatěrka [4:14] — LP = 1. Suché jehly [2:13] / 2. Chřestýš [4:00] / 3. I se her [5:49] / 4. Mamolej [3:22] / 5. Mali [4:01] / 6. Září [2:48] / 7. Pampa [3:06] / 8. Duběnky [3:36] / 9. Čenda [1:37] / 10. Temnej [3:56] / 11. Starousedlík [4:57] / 12. Restaurace [3:21] / 13. Lžička [4:21] / 14. Tabatěrka [4:14]
Top 3 tracky: Temnej, Září, Restaurace
Cena: CD = 225 Kč / LP = 459 Kč
www.blackpoint.cz

PŘEHLED RECENZE
Originalita
10
Zvuk
9
Atmosféra
8
recenze-album-traskava-smes-debutAlbum je jedno z nejsvéráznějších hudebních počinů moderní koronavirové historie. Jako stvořené pro milovníky alternativní hudební scény. Skvělé spojení humoru, bizarnosti a trefných textů.