Domů Hudba Hudební recenze Camila Cabello je na albu Romance neoriginální a snadno zapomenutelná

Camila Cabello je na albu Romance neoriginální a snadno zapomenutelná

Necelé dva roky po vydání debutového alba pojmenovaného jednoduše Camila přichází Camila Cabello s novou deskou Romance. Jak napovídá samotný název, dvaadvacetiletá americko-kubánská zpěvačka se rozhodla své druhé album věnovat tématu lásky. Přestože si bývalá členka dívčí skupiny Fifth Harmony dokázala v posledních letech vytvořit jméno sama pro sebe, Romance žádný převratný počin nepředstavuje.

Camila Cabello prorazila jako sólová zpěvačka v roce 2017 především díky megahitu Havana, který obsadil přední příčky hitparád po celém světě. Na tento úspěch se zpěvačce podařilo navázat červnovým singlem Señorita, který nahrála společně se Shawnem Mendesem. A protože právě s tímto populárním Kanaďanem Camila už několik měsíců tvoří pár, zejména pro zvídavé fanoušky je pak otázkou, do jaké míry byl Mendes pro zpěvačku při tvorbě nového materiálu s ohledem na námět alba inspirací.

Láska je v hudbě pravděpodobně nejčastějším tématem a dá se očekávat, že pro umělce může být tedy někdy těžké přijít s originálními formulacemi a novými melodiemi. A právě originalita je na albu Romance velkým problémem. Obecně není výjimkou, že člověk při poslechu alba narazí na song, který zní povědomě, jenže druhý studiový počin Camily Cabello nabízí takových podobností až příliš.

Melodie v singlu Liar výrazně připomíná skladbu Karma od zpěvačky Mariny (dříve známé jako Marina and the Diamonds) z jejího dubnového alba Love + Fear. Stejnou zpěvačku Camila evokuje v Cry For Me, zejména díky svému pěveckému projevu. Refrén Feel It Twice připomíná dva roky starý a poměrně úspěšný singl Back To You, který natočil bývalý člen One Direction Louis Tomlinson se zpěvačkou Bebe Rexha. Konečně, This Love se podobá vynikající Mad Love od JoJo, jak svým tempem, tak melodií a zvukem.

Přestože album velmi postrádá originalitu, zajímavost a nápaditost, sympatickým prvkem je poměrně časté zapojení elektrických kytar, které dodávají skladbám smyslnost a naléhavost, a Camile a jejím producentům za ně patří palec nahoru. Přestože vliv rocku byl v dekádách minulých v pop music populární, dnes se s ním příliš nesetkáváme, a Romance tedy alespoň díky tomuto prvku občas zní trošku svěže.

Jednou ze skladeb, ve kterých je onen rockový nádech dobře znát, je pilotní singl Shameless. Úvodní song alba díky své syrovosti a výbušnosti zároveň představuje možná to úplně nejlepší z celé desky. Zdatně mu sekunduje ještě závěrečná klavírní balada First Man, velmi osobní skladba, ve které zpěvačka promlouvá ke svému otci a ujišťuje ho, že je se svým partnerem šťastná. Mimochodem, tuto něžnou záležitost produkoval Finneas O’Connell, bratr a producent Billie Eilish. Za zmínku stojí také chytlavá My Oh My, která lehce připomíná zmíněný zpěvaččin hit Havana, ne však takovým způsobem, že by song nudil.

Ačkoliv je pravděpodobné, že věrní příznivci zpěvačky po albu dychtivě sáhnou a oblíbí si jej, faktem je, že Romance je ve výsledku spíše podprůměrným popovým albem, které zní ohraně a velmi nezajímavě. Camila Cabello dává jasně najevo, že je zamilovaná, a budiž jí přáno štěstí v osobním životě. Romance je ale snadno opomenutelnou deskou, která příliš často dodává posluchači pocit, že něco takového už někde slyšel.

ALBUM: ROMANCE

Interpret: Camila Cabello
Datum vydání: 6. prosince 2019
Produkce: Louis Bell, Jon Bellion, Benny Blanco, Cashmere Cat, DJ HardWerk, Frank Dukes, Finneas O’Connell, German, John Hill, Carter Lang, Mattman & Robin, Jordan Reynolds, The Monsters and the Strangerz, Watt, Westen Weiss
Skladby: Shameless / Living Proof / Should’ve Said It / My Oh My (feat. DaBaby) / Señorita (feat. Shawn Mendes) / Liar / Bad Kind Of Butterflies / Easy / Feel It Twice / Dream Of You / Cry For Me / This Love / Used To This / First Man
www.camilacabello.com

PŘEHLED RECENZE
Originalita
2
Zvuk
3
Atmosféra
4