Poslední vůle nebývá zábavné čtení. Ovšem, když dobrá kamarádka zemře, místo aby se dostavila na obvyklý pokec a partičku karet, je příležitost to změnit. Všechny tři zbývající přítelkyně jsou jistě zdrceny nenahraditelnou ztrátou, ale zároveň se s ní potřebují pokud možno rychle vyrovnat. Jsou to dámy, které své mládí již úspěšně absolvovaly před mnoha lety a teď nemohou marnit čas truchlením. 

Rády se sice spolu scházejí, ale vlastně jsou povahově dost odlišné. Rozhodná Connie má kromě vlastních problémů ještě navíc na starosti dospívající dceru. Její kamarádka Leona řeší stres, kterému je vystavena v práci, vydatným popíjením. Obě jsou beze sporu velmi praktické ženy, i když se zároveň prakticky motají v bludném kruhu stereotypního života. Millie je snílek a mimoň, ale víc než kdo jiný dokáže situaci posunout nečekaným směrem. A příliš se přitom neohlíží na následky. To, co mají všechny společné, je osamělý život bez partnera. 

Kontrastní charaktery ústředních postav udržují v ději napětí a humor. Trojlístek dam je doplňován vstupy Conniiny dcery Rachel. Také mladá generace si ale pochopitelně řeší vztahové problémy. Téma rozhovorů tak od smrti plynule přechází k lásce. Navíc se překvapivě na scéně objeví i mužská postava. Ale vše se nakonec v ději propojí a ani téma mrtvé kamarádky nezůstane opuštěno.

Paul Elliott je zkušeným dramatikem a scenáristou a navíc i hercem. Text je napsán se smyslem pro nevtíravý humor, který zručně balancuje na hraně cynismu a lechtivých témat. Autor se však k postavám nechová přezíravě, ani je neshazuje.

Dá se říct, že jeho postavy k smrti i lásce přistupují bez sentimentu ale i bez přehnaného siláctví. Pokud si hrají na otrlé, tak jen do té míry, aby pro nás byly věrohodné a zůstaly nám sympatické. Ostatně hra nemá zápornou postavu. Ani ji nepotřebuje. Výzva spočívá v tom, jak si poradit se ztrátou milovaného člověka a jak v životě nepropásnout to nejdůležitější. Toho druhého, který o vás opravdu stojí.

Konverzační komedie je postavena jednak na vtipném textu a jednak na solidních hereckých výkonech. Veronika Žilková i Eva Novotná se cítí dobře v rolích silných emancipovaných žen, kterým však v životě přece jen něco podstatného chybí. V kontrastu s nimi Hana Halberstadt obohacuje jejich existenci a divákovo očekávání o rozměr nečekaných a potrhlých situací. V roli studentky, která se musí vyrovnávat se svérázem své matky a jejich přítelkyň, se představila Simona Kurská. Ondřej Dvořák svou rolí vnese do situace další prvek překvapení a umožní dějové linky provázat.

Elliottova hra byla uvedená v roce 2013 a rozšířila se do řady míst po celých USA. U nás je inscenace uváděná v Divadle Bolka Polívky v koprodukci se StageArtCz jejím prvním nastudováním. Není divu, že u amerických diváků, a nejen u nich, má hra úspěch. Inteligentní komedii o vážných věcech lze v každém případě doporučit.

DIVADLO: S LÁSKOU MARY

Autor: Paul Elliott 
Režie: Petr Halberstadt
Scéna: Jaroslav Milfajt
Hrají: Veronika Žilková, Eva Novotná / Gabriela Štefanová, Hana Halberstadt, Elena Trčková / Simona Kurská, Ondřej Dvořák
www.divadlobolkapolivky.cz

PŘEHLED RECENZE
Režie/Dramaturgie
9
Zpracování
8
Výprava
8
Herecké výkony
9
recenze-divadlo-s-laskou-mary-divadlo-bolka-polivkyTři dámy a jedna urna při partičce bridže. Na tom se dá stavět. Rozhodně vtipná konverzační komedie. Zábavné dialogy se odvíjejí plynule ve svižném tempu. Hra čerpá z vážných situací jakou je odchod blízkého člověka a zároveň nutnost najít si pro život někoho, kdo se stane nenahraditelným. Inscenace témata rozvíjí se zdařilou nadsázkou.