Začít znovu je někdy těžší, než se může zdát. Ale jde to. A nutno říct, že pro Suzu Naito je Belle šancí, jak svůj život trochu změnit. Za těch sedmnáct let jí totiž přichystal dost trápení. Škoda, že Belle žije jen virtuálně. Pro nás ale dobře, protože když nám stejnojmenný příběh začne vyprávět Mamoru Hosoda, dává virtuální svět zcela neomezený prostor jeho fantazii, obrazotvornosti i kreativitě. Můžeme si tedy vsadit, že možnosti anime tady rozehraje naplno.

Život na okraji malé vesnice v japonské prefektuře Kōchi by pro teenagerku nebyl nijak vzrušující ani za normálních okolností. Cesta do školy znamená několik přestupů a pořádný kus pěšky. Navíc samotářská, a tak trochu ostýchavá Suzu Naito moc do kolektivu spolužáků nezapadá. Většinu času tráví stranou se svou jedinou pořádnou kamarádkou Shinobu Hisatake, se kterou se kamarádí snad odjakživa.

Začít od nuly

Suzu taková nebyla vždy, byla to živá a srdečná holčička. Navíc velmi talentovaná, už jako malá se nejen naučila krásně zpívat a hrát na klavír, ale dokonce zkoušela i skládat vlastní písně. Měla velkou oporu ve své mamince, která dcerčin talent ze všech sil podporovala. Jenže chvíle štěstí měly velmi tragicky skončit. Jednoho dne se dostala Suzu s maminkou k rozvodněné řece tekoucí jen kus od jejich domu. Najednou si všimli, že na druhém břehu uvízlo malé dítě a pokud mu někdo nepomůže, utopí se. Nikdo z dospělých se neměl k činu, až paní Naito si vzala plovací vestu a odvážně vstoupila do běsnícího živlu. Ono dítě se jí zachránit podařilo, sama se už ovšem z vln nedostala. A malá Suzu zůstala sama, jen se svým otcem.

Ten se o ni staral ze všech sil, přesto si byli se Suzu stále vzdálenější. Dospívající dívka se navíc mučila výčitkami. Hledala odpovědi na to, proč se maminka rozhodla zachraňovat jiné dítě, místo aby byla s ní. Proč ji opustila? Mohla snad za to? A tak se z živé holčičky pomalu stává uzavřený a utrápený teenager. Jen těžko si hledá kamarády, ještě, že má aspoň Shinobu. Je to právě ona, kdo jí ukáže nově vzniklý virtuální svět U. V něm si každý může vytvořit svého avatara a být tím, čím chce být. A také jaký chce být. Pro Suzu je svět U novou šancí, a tak se zrodí její alter ego Belle. Skvělé na tom je, že Belle může to, co Suzu nezvládá. Po smrti své maminky totiž zanevřela na zpěv i klavír. Nerozhodla se tak, když se pokusila zpívat, hlas jí prostě selhal a udělalo se jí zle.

Jenže Belle zpívat může, a protože tahle dívka má opravdu talent, záhy se z ní stane superstar světa U. Na její vystoupení a koncerty chodí tisíce lidí, všichni ji obdivují. Dokonce i mnoho spolužáků, aniž by tušili, že je to ve skutečnosti ta šedá myš Suzu. Sláva Belle mezitím stoupá ke hvězdám. Jenže pak se na jednom z koncertů objeví tajemný Dragon. Zlá postava, která celý koncert zničí. Začne kolem sebe šířit zlo. Jeho setkání s Belle ale posune příběh úplně novým směrem.

Dechberoucí pestrost bez hranic

Za filmem Belle stojí hvězda prvního řádu anime Mamoru Hosoda, který napsal příběh, scénář a ujal se i režie. Tenhle japonský tvůrce má na kontě pěknou řádku anime filmů, z nichž mnohé mají už kultovní status. Třeba Mirai – dívka z budoucnosti, ale i mnohé další. Snímkem Belle si plní svůj dávný sen přenést do anime starý příběh o krásce a netvoru. Ale nebyl by to Hosoda, kdyby to neudělal po svém. Nápad vytvořit virtuální svět U mu otevřel zcela nové možnosti. Jeho nápadům najednou nestojí v cestě vůbec nic. Klasický svět anime by ho přece jen nutil zůstat víc spojený s reálným světem, ale virtuální U? Tam je možné všechno. A Hosoda téhle šance využívá naplno. Snímek Belle je doslova ohňostrojem barev, efektů, fontán, kde nechává své kreativitě zcela volný průchod. Belleiny koncerty, ale třeba i Dragon a jeho akce, to jsou kakofonie odstínů a efektů. Vše navíc podtrženo zajímavou hudbou.

Ale pozor, snímek Belle není nějaký šílený animák. Hosoda dokáže i ve zdánlivě bláznivém světě vystavět zajímavý, dramatický a silný příběh o lásce, citu a vině. Aby toho nebylo málo, velmi zkušeně ho propojí s „reálným“ světem mimo U. Tady dostává příběh Suzu najednou mnohem klidnější spád a jeho sílu podtrhují i realistické animace, skoro navozující dojem hraného snímku. Možná tady je největší síla filmu Belle. V tom, že nám ukazuje, že začít znovu se dá vždy.

FILM: BELLE

Režie: Mamoru Hosoda
Scénář: Mamoru Hosoda
Střih: Shigeru Nishiyama
Hudba: Taisei Iwasaki; Ludvig Forssell; Yuta Bandoh; Miho Sakai
Účinkují (hlasy): Kaho Nakamura, Takeru Satoh, Kōji Yakusho, Lilas Ikuta, Ryō Narita, Shōta Sometani, Tina Tamashiro, Toshiyuki Morikawa, Fuyumi Sakamoto, Kenjiro Tsuda, Mami Koyama, Mamoru Miyano, Michiko Shimizu, Ryoko Moriyama, Sachiyo Nakao, Yoshimi Iwasaki, Sumi Shimamoto, Ken Ishiguro, Peggie Sue
www.acfk.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Herecké výkony
8
Vizuální zpracování
10
Hudba
9
recenze-film-belleKdyž vidí fanoušci anime jméno Mamoru Hosoda, obvykle nepotřebují moc dlouho váhat. A dokonce vědí, že na film mohou vzít i někoho, kdo tomuto žánru úplně nepropadl. Snímkem Belle si tenhle kultovní japonský tvůrce splnil svůj sen zfilmovat znovu příběh Krásky a zvířete. Posunul ho ale do virtuálního světa U, ve kterém mohl úplně odhodit všechny konvence. Vždyť posuďte sami, teeangerka, která se promění v popovou hvězdu virtuálního světa? Co by vás tady mohlo omezovat. Tady jsou dovoleny jakékoli animace, nic nemůže být dost šílené a dost barevné. Ale pozor, i v těchto kulisách dokáže Hosoda vystavět opravdu zajímavý a strhující příběh, který pod povrchním šílenstvím skrývá něco mnohem hlubšího.