Už jen ti zasloužilejší fanoušci si vzpomenou na vzrušení, které vyvolal v roce 1984 Arnold Schwarzenegger, když se objevil poprvé jako Terminátor T-800. A světe div se, museli jsme si počkat pětatřicet let, abychom se dozvěděli, že svou misi splnil. Jenže už je jiná doba, takže tenhle nelítostný zabiják pomáhá ženě s nákupem z auta a mluví o tom, jak uvařit večeři. Naštěstí střílet ještě úplně nezapomněl. A ve snímku Terminátor: Temný osud se mu to bude hodit.

Že se něco děje, je v Mexico City doslova cítit ve vzduchu. Můžeme si vsadit, že dvojice milenců pod jedním z mostů zažijí jiné vzrušení, než čekali. Ze zvláštní koule, která se najednou objeví ve vzduchu, totiž před jejich zraky vypadne mladá žena. Navíc úplně nahá. Mohl by to být začátek pornofilmu, ale tady na sex rozhodně nemá nikdo ani pomyšlení. No, i když ten chlapec možná ano…

z filmu Terminátor: Temný osud

Žena, co spasí svět

Tím, kdo tak rozvibroval vzduch v okolí, byla Grace a jak se záhy ukáže, není to žádná vyplašená žába. Je to bojovnice vylepšená o některé vlastnosti kyborga. Při jedné z akcí byla totiž vážně zraněna, a tak ji lékaři proměnili v jakýsi zvláštní hybrid mezi člověkem a robotem. To nejzvláštnější na ní ale je místo, odkud přichází – je totiž z budoucnosti. V téhle budoucnosti se umělá inteligence postavila člověku a stvořila svět, v němž se lidstvo stane lovnou zvěří. Tím, kdo se postaví do čela lidstva, aby vedl vzpouru proti Legii (tak se nový vládce Země jmenuje), je jistá Daniela Ramosová. Její blízcí jí říkají Dani.

z filmu Terminátor: Temný osud

Ta zatím normálně chodí do práce. Pracuje v automobilce společně se svým bratrem. Jenže firma začíná propouštět, lidskou práci pomalu přebírají roboti. Dani se hádá se svým šéfem, který chce vyhodit jejího bratra. Brzy se má ale ukázat, že tohle není její nejdůležitější starost. Grace není jediným návštěvníkem z budoucnosti, který momentálně po Mexico City pobíhá. Kromě ní dorazila nejnovější verze Terminátora, model T-X, označovaná jako Rev-9. Toho vyslala Legie a jeho úkol je jasný – zlikvidovat Ramosovou ještě dříve, než ji napadne postavit se do čela vzpoury proti robotům. Klidně si můžete vsadit na to, že ji čekají pořádně perné chvilky, než bude mít šanci změnit budoucnost lidstva. A namále má hned na začátku, naštěstí se však na scéně objeví i postarší kovbojka Sarah Connorová.

z filmu Terminátor: Temný osud

Jednička v ženském podání

K nejnovějšímu pokračování Terminátora se po mnoha letech vrací jeden z jeho stvořitelů, James Cameron. I když tentokráte nikoli v režisérském křesle, ale v roli producenta. Jeho návrat přilákal i dvě velké hvězdy původního snímku – Arnolda Schwarzeneggera jako T-800, a Lindu Hamiltonovou v roli Sarah Connorové. Oba už mají svůj věk, a tak se tomu přizpůsobily také role. Hamiltonová, která mimochodem před natáčením absolvovala drsný vojenský výcvik, aby nabrala zkušenosti i fyzičku, proměnila Connorovou v osamělou bojovnici s Terminátory. A T-800? Ten uvízl v lidském světě a po splnění mise neměl co na práci. Začal si říkat Carl, poznával lidské emoce a našel si ženu s dítětem, které vychovává jako vlastního syna. Jako správný moderní muž pomáhá své ženě v domácnosti a okamžitě běží vynosit nákup z auta. Režisér Tim Miller se od počátku netajil tím, že chce navázat na dvojku a sérii vrátit do původních kolejí. Za scénářem stojí trojice David Goyer, Justin Rhodes a Billy Ray, kteří vycházeli z příběhu, na němž se opět podílel i Cameron. Jestliže Terminátor 2: Den zúčtování proměnil původní sci-fi vyznění jedničky Terminátora v plnokrevnou akční sérii, pak se navázání na Temný osud rozhodně povedlo, protože tohle pokračování má opravdu spád, vlastně jen těžko najdeme pár minut k vydechnutí. Dokonce i během doby, kdy se trojice uprchlic ukrývá v motelu, aby nabrala sílu.

Vybublá nevraživost mezi Grace a Connorovou a věci dostanou svižný spád. Fanoušci akčních scén, střelby a neustávajících výbuchů budou nejspíše nadšeni. Pravda, příběh chvílemi trochu drhne. A nejde ani tak o v poslední době tolik moderní snahu ukázat, že i ženy mohou být hrdinkami. Pokud znáte jedničku, skutečně si přijdete divně, když vidíte vlastně totožný příběh, jen místo mužů jsou tady najednou ženy. Tedy přesněji místo těch pozitivních mužů, role zločinců a záporáků mužům zůstávají. No dobře, proč ne. Minimálně na Mackenzie Davisovou a Natalii Reyesovou je docela pěkný pohled. I Lindě Hamiltonové to celkem sluší. Abychom nebyli obviněni ze sexismu, dodejme, že Gabriel Luna jako Rev-9 vypadá také k světu, a Arnold je prostě Arnold, byť stárnoucí. I když se ale přeneseme přes jistou genderovou propagandu, nelze se ubránit dojmu, že ve snaze dostat do filmu co nejvíce akčních scén museli tvůrci logičnosti děje poněkud ustoupit. Zkrátka, příběh sem tam zadrhne, ale nakonec… co bychom od akčního filmu měli jiného čekat? Když k tomu přidáme velmi dobrou kameru Kena Senga a skutečně ostrý akční střih Juliana Clarka, máme zaručeno, že ty více než dvě hodiny v kině budou stát za to.

FILM: TERMINÁTOR: TEMNÝ OSUD

Režie: Tim Miller
Scénář: Josh Friedman, David S. Goyer, Justin Rhodes, Billy Ray
Střih: Julian Clarke
Kamera: Ken Seng
Hudba: Junkie XL
Účinkují: Linda Hamiltonová, Arnold Schwarzenegger, Mackenzie Davisová, Natalia Reyesová, Diego Boneta, Ferran Fernández, Tristán Ulloa, Tom Hopper, Enrique Arce, Manuel Pacific, Fraser James, Pedro Rudolphi, Kevin Medina, Steven Cree, Matt Devere, Karen Gagnon, Neil Corbould, Lorna Brownová, Stuart McQuarrie, José Cerós, Shadday López, Pedro Hernández, Mariah Nonnemacherová, Peter Schueller, Daniel Ibáñez, Mona Martínezová, Francis McBurney, Mikey Bharj, Samantha Coughlanová, James Barriscale, Alejandra Mayová, Stephanie Gilová, Iria Calerová, Dan Stroiman, Tábata Cerezová, Nick Wittman, Daniel Ortiz, Mark Hesketh, Peter Ormond, Joaquín Molla, Mario de la Rosa, Zoltan Teglas, Blair Jackson, Phillip Garcia, Cleveland Berto, Christine Hornová, Pete Ploszek, Mark Weiler, Kacy Owensová, Stephen Oyoung, Anisha Gibbsová, Anthony Oh, Josh Wood, Aaron Kunitz, Georgia Simonová, Alicia Borracherová, Edward Furlong, Gabriel Luna, Tarnue Massaquoi, Brett Azar, Károly Baksai, Ana Batuecasová, Geneviève Doangová, Björn Freiberg, John Gettier, Hadrian Howard, Armando Mundaraín, Rochelle Neil, Polina Sokolskiy, Cassandra Starrová, Arlette Torresová, Claudia Trujillová, István Áldott  
www.cinemart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
7
Herecké výkony
9
Vizuální zpracování
10
Hudba
8