Domů Hudba Hudební recenze Harry Styles na Fine Line vytvořil popovou verzi Sex & Drugs &...

Harry Styles na Fine Line vytvořil popovou verzi Sex & Drugs & Rock & Roll

Když Harry Styles vydal singl Lights Up, potvrdil jím spekulace o novém albu. Druhou studiovou desku Fine Line vypustil do světa v pátek 13. prosince. Den pověstný neštěstím mu ale smůlu nepřinesl. Už od uvedení trhá rekordy a sklízí úspěch. A oprávněně. Jeho první eponymní album se dalo považovat za velký a zdařilý krok kupředu od chlapecké kapely One Direction, ve které působil. Fine Line je ale už o úroveň dál.

Během tvůrčího procesu mu přítel poradil, aby se nechal ovlivnit city. Ať randí, s kým chce, ať si nechá zlomit srdce. Což se nakonec stalo a deska je svým způsobem vyrovnáním se s ukončením vztahu s francouzskou modelkou Camille Rowe, jejíž hlas dokonce zazněl na albu na konci skladby Cherry. Sám Styles o Fine Line řekl, že je celé o sexu a pocitu smutku. Kromě citové inspirace se nebál ani sáhnout po „magických houbách“, což byla pro něj tvůrčí premiéra. Všechno vyústilo ve velmi osobní dvanáctidílnou sérii zkušeností, pocitů a touhy být sám sebou.

Zaujme už cover alba, na kterém je Styles v růžové košili a volných bílých kalhotách před podobně barevným pozadím. Ve stejném duchu se obléká i v současnosti a módní odborná veřejnost mu za to tleská, u některých ale budí údiv. Pokud se vám do rukou dostane deska, najdete uvnitř plakát a další snímky. I v CD je ale booklet s fotografiemi a texty.

Podobu Fine Line vystihují singly vydané před uvedením alba – Lighs Up, Watermelon Sugar a Adore You. Silný refrén, důmyslné texty a chytlavé melodie jsou znaky skoro všech skladeb. Díky nim obstojí i pomalejší Falling nebo závěrečná Fine Line.

Desku otevírá Golden s úvodními vokály a popovějším rytmem. Za ní naskakuje energická a chytlavá Watermelon Sugar, která by se dala označit za jednu z nejlepších písní celého alba. Po ní se pomalu přemisťujeme do pomalé polohy. Lights Up by se dala považovat za živějšího nástupce Sign of the Time jako jeden z nejvýraznějších kousků. S mystickým „Do you know who you are?“ před refrénem lehce uvízne v hlavě a neohraje se ani po několika přehrání.

Střední pasáž obsahuje pomalejší a hloubavější písně jako osobní Cherry nebo houpavá To Be So Lonely. Po živějším začátku představuje prostředek příjemný odpočinek. U She i s překvapivým kytarovým sólem. Fandové pomalejších rytmů si přijdou na své, pokud ale preferujete svižnější tempo, bude to pro vás nejslabší článek desky. Nemusíte si ale dlouho zoufat. Po ní následuje opět zrychlení, které vás neopustí až do poslední Fine Line.

Závěrečné písně evokují dojem skladeb z 60. a 70. let klávesami, houpavými melodiemi a nabitou pozitivní energií. Přerodem je překvapivá Sunflower, Vol. 6, kterou si nejde na první poslech nezamilovat. Je z ní cítit nadšení z hudby a energií přímo srší. Ať už díky elektronickým akordům nebo úsměvným vokálům. V podobném duchu je pak i Canyon Moon. Stěžejní je předposlední Treat People With Kindness, což je i moto Harryho tvorby v sólové kariéře a název můžete najít na mnoha propagačních materiálech pod iniciály TPWK. Závěrečná Fine Line je o rovnováze. O rovnováze mezi láskou a zlomeným srdcem, štěstím a smutkem, mezi přetvářkou a bytím sám sebou. Stejně jako celá deska.

Touha zpěváka předat sebe sama je z celého alba cítit. Harry Styles Fine Line udělal další mílový krok od své image kluka z One Direction a potvrdil, jakým směrem se jeho sólová kariéra bude ubírat. Opět si bere inspiraci ve starší tvorbě a některé skladby evokují staré hity minulého století. Fine Line je důkazem, že debut Harry Styles nebyl jen náhodným úspěchem, ale má mnoho co nabídnout. Mimo jiné i to, že nebude pamatován jenom jako kluk z boybandu, ale jako osobitý umělec, který prostě umí dělat dobrou hudbu.

HUDEBNÍ ALBUM: FINE LINE

Interpret: Harry Styles
Datum vydání: 13. prosince 2019
Cena: cca 380 Kč
Celková stopáž: 46:37
Seznam skladeb: Golden / Watermelon Sugar / Adore You / Lights Up / Cherry / Falling / To Be So Lonely / She / Sunflower, Vol. 6 / Canyon Moon / Treat People with Kindness / Fine Line
www.hstyles.co.uk

PŘEHLED RECENZE
Originalita
9
Zvuk
9
Atmosféra
10