Po hity nabitém albu Purpose z roku 2015 přichází Justin Bieber s novinkou Changes. V posledních letech si nyní pětadvacetiletý interpret prošel různými útrapami – zrušené turné, špatné tělesné i duševní zdraví, turbulentní vztah se zpěvačkou Selenou Gomez, závislost… Justin se však rozhodl nové album věnovat lásce, kterou aktuálně prochází. Navzdory zpěvákově nalezenému štěstí představuje Changes jednu nicneříkající vatu. 

V roce 2018 vstoupil Justin Bieber do manželství s modelkou Hayley Baldwin, a právě tato žena se stala celkovou inspirací pro nové album. Justin na Changes skutečně nezpívá o ničem jiném než o lásce, což je vzhledem k řadě trápení, které mohl na albu v rámci terapie zúročit, škoda. Mohlo by být zajímavé slyšet od Justina upřímné a syrové skladby bez příkras, které by se dotýkaly i vážných témat. A ač je skvělé, že je kanadský interpret v osobním životě šťastný, nedokáže o tom posluchače úplně přesvědčit.

Deska má řadu obrovských problémů. Texty, přestože jsou mířeny na zpěvákovu drahou polovičku, postrádají hloubku a pravé emoce, jaké by člověk očekával. Sexuální podtext některých skladeb (Come Around Me, Yummy) není romanticky smyslný, ale naopak působí lacině. A jestliže se Justin opakuje v plochých a nevyspělých textech, zvukově se album topí v monotónním R&B, které dokola využívá ten samý beat, ty samé aranže a postrádá jakékoliv zapamatovatelné melodie.

Na albu opravdu chybí jediný song, který by si okamžitě získal a udržel (a také zasloužil) vaši pozornost. Místo toho se kolekce celkem šestnácti skladeb slévá do jedné neurčité hmoty, v níž se jednotlivé kousky navzájem víceméně opakují po všech stránkách. Vzhledem k počtu producentů, kterých se na albu vystřídaly téměř dvě desítky, je s podivem, že Changes je tak nenápadité a nezajímavé. Ukázkovým příkladem kvality alba je nakonec samotný pilotní singl Yummy s otravným refrénem, ve kterém Justin dokola zpívá „Jo, ty máš to mňam mňam.“

Abychom ale jen nekritizovali, Justinovi se musí nechat, že jeho hlas zní na albu velice příjemně, zejména v nižších polohách. Co album společně se zpěvákovým vokálem aspoň trochu zachraňuje, je místy užitá akustická kytara, která zvuk alba rozbíjí k lepšímu, a navíc Justinově hlasu lichotí, což ostatně potvrdil už například s hitem Love Yourself. 

Nejsympatičtějším songem z celé desky je jednoznačně E.T.A., který obsahuje zmíněné prvky doplněné o milý text, ve kterém dává Justin najevo, že se nemůže dočkat příjezdu své lásky. Potenciál má i úvodní skladba All Around Me, která se bohužel nikam nevyvíjí a zní skutečně spíše jako intro. Mezi lepší položky patří také Intentions s rapperem Quavo z tria Migos a něžný song Get Me o vzájemném porozumění, ve kterém Justinovi sekunduje zpěvačka Kehlani. Nicméně, zmíněné skladby jsou stále nanejvýš průměrné.

Jste-li fanoušky Justina Biebera, pak zřejmě po zpěvákově novém albu s radostí sáhnete a nějaké favority mezi skladbami najdete. Možná i pro vás ale bude pátá řadovka přeci jen velkým zklamáním. Deska zní jako rychlý projekt, do kterého se nikdo nenamáhal vložit více energie a kreativity. Na comebackové album jednoho z nejpopulárnějších zpěváků současnosti je tedy Changes velmi slabé.

ALBUM: CHANGES

Interpret: Justin Bieber
Produkce: Adam Messinger, The Audibles, Boi-1da, Cvre, Harv, Jahaan Sweet, Josh Gudwin, Joshua Williams, Kid Culture, Nasri Atweh, Philip Beaudrau, Pierre, Poo Bear, Sasha Sirota, Sons of Sonix, Tainy, Tom Strahle, Vinylz
Skladby: All Around Me / Habitual / Come Around Me / Intentions (feat. Quavo) / Yummy / Available / Forever (feat. Post Malone & Clever) / Running Over (feat. Lil Dicky) / Take It Out On Me / Second Emotion (feat. Travis Scott) / Get Me (feat. Kehlani) / E.T.A. / Changes / Confirmation / That’s What Love Is / At Least For Now
Cena: cca 330 korun
www.justinbiebermusic.com

PŘEHLED RECENZE
Originalita
1
Zvuk
1
Atmosféra
2