Jak se zrodila antihrdinka Harley Quinn? Odpověď přináší komiks Harleen

738

Nakladatelství CREW tentokrát přichází se skutečnou komiksovou lahůdkou. A to třídílnou minisérií o Harley Quinn od chorvatského kreslíře Stjepana Šejiće sjednocenou do ucelené publikace. Komiks Harleen nám představí doktorku Quinzelovou v době, než se z ní stane Harley Quinn. V době, kdy ještě nepodléhá Jokerovým manipulacím. 

Šejić v roce 2006 odstartoval svou kariéru komiksového umělce, přestože se údajně původně chtěl stát právníkem. Začal jako kolorista série Kade pro Arcana Comics, ale již o rok později se podílel na komiksu Witchblade pro Top Cow. Měl na svědomí čísla #116-#150, jedná se tak o nejdelší sérii vytvořenou jedním umělcem. Slušný start. 

Ve vydavatelství Top Cow měl na starosti i další tituly jako Artifacts, Aphrodite IX či několikadílný grafický román Sunstone. Zároveň však působí i v dalších komiksových vydavatelstvích, pro které tvořil zejména obálky. Jeho práci tak můžeme najít i v Battlestar Galactica (Dynamite Entertainment), She-Hulk či X-Men (Marvel) a samozřejmě Aquaman a Suicide Squad (DC Comics).

Právě během prací na Aquamanovi v roce 2016 přišel Šejić poprvé s nápadem vytvořit Harleen. Vážně jej to ale začalo brát až v roce 2017, kdy se Šejić podílel na Suicide Squad #20, v němž mimo jiné ztvárnil Harley Quinn. Vzniká tak předběžná podoba projektu a v únoru 2018 je Harleen schválena jako třídílná minisérie. A voilà, od dva roky později máte kompletní vydání i v češtině. 

Postava Harley Quinn má několik originů, které se od sebe trochu liší. V tom prvním se Harleen ocitá v Arkhamu na praxi a setká se s Jokerem, do něhož se postupně zamiluje. Jemu se později podaří utéct, ale ne moc daleko. Batman ho brzy přivleče zpátky, navíc s trochu poupravenou fasádou. Harleen to tak rozruší, že si pořídí svůj typický kostým harlekýna a vydá se svého milého zachránit. Za huronského smíchu pak spolu mizí v ulicích Gothamu. Druhý origin je trochu drsnější. Harleen se převlékne a nechá zavřít do Arkhamu jako pacient, aby se jí superpadouši snadněji zkoumali. Láska k Jokerovi a společný útěk zůstává, na závěr ji ale Jéčko hodí do kyseliny, která vybělila i jeho kůži. 

Šejićův origin se mi zdá zdaleka nejpropracovanější. Příběh je skvěle vystavěný, spíše psychologicky pojatý a dobře vypointovaný. Což, ruku na srdce, je u komiksu se superhrdiny nebývalá vzácnost. Je však pravda, že příběh Harleen není ani tak akčně superhrdinský jako spíše dramatický. A někomu může na komiks připadat příliš ukecaný. Fanoušci Harley Quinn by také měli vzít v potaz, že se veškerý děj odehrává v době před její proměnou. Proto se tentokrát nedočkáme její obvyklé ztřeštěnosti.

V Šejićově verzi Harleen do Arkhamu zavede její vědecká teorie k závěru, že padouchy lze vyléčit. Jen je třeba jim odblokovat schopnost empatie, o niž přišli vystavením se neustálého stresu. A grant na výzkum, kterým chce svou teorii potvrdit, jí neposkytne nikdo jiný než bohulibý Bruce Wayne. V Arkhamu se Harleen setkává s celou partou, kromě Jokera i Poison Ivy, Mr. Freezem nebo Killer Crocem. Ale je to právě manipulativní Joker, kdo si plně získá její pozornost. 

V kresbě se Šejićovi daří jednotlivé charaktery hezky vyprofilovat. Zatímco Jokerovo sebevědomí a charisma je neměnné, Harleen z šedé vědecké myšky postupně pod jeho domnělou láskou rozkvétá. Zároveň ji každé její rozhodnutí posouvá blíž a blíž ke kraji propasti do temnoty, kam se brzy zřítí. Díky tomu, že je Šejić nejen autorem scénáře, ale celý komiks i sám nakreslil, neruší jednotlivé panely přeplácaným textem. Právě naopak – Šejić obojí přizpůsobil tak, aby to vypadalo přirozeně. Nebojí se ani celostránkových kreseb zdůrazňujících konkrétní emoci. 

Pochválit je třeba i průhlednou obálku, z níž na nás s potměšilým úsměvem hledí Harley Quinn. Jakmile ale přebal sundáte, objeví se pod ním vyděšená tvář doktorky Quinzelové. Komiks Harleen tak musí nadchnout i ty, kdo nejsou primárně příznivci žánru nebo fanoušky hrdinů z univerza DC.

KOMIKS: HARLEEN

Scénář: Stjepan Šejić
Kresba: Stjepan Šejić
Autor obálky: Stjepan Šejić
Překlad: Martin D. Antonín
Redakce: Martin Kužel
Lettering: Petr Schwarz, Gabriela Downieová
Nakladatelství: CREW
Počet stran: 200
Formát: 216 × 276 mm
Vazba: pevná s přebalem
Tisk: barevný
Cena: 749 Kč
www.crew.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Kresba
10
Zpracování
10
recenze-komiks-harleenTřídílná série Harleen z řady DC Black Label, která v češtině vyšla v Nakladatelství CREW, je nyní k dostání v jedné publikaci. V perfektně propracovaném příběhu nám talentovaný chorvatský kreslíř Stjepan Šejić předkládá svou verzi proměny doktorky Quinzelové v Harley Quinn. Vedle scénáře a kresby chválíme celkové zpracování knihy. Pevný přebal a zajímavě pojatá obálka z ní dělají skutečný komiksový bonbonek.