Komiks Loki: Bůh, který spadl na Zemi. Po čertech nadupaný příběh?

344

Nakladatelství CREW vydalo v češtině relativně čerstvou marvelovku (originál vyšel před rokem), která ukazuje asgardského padoucha v novém světle. Loki: Bůh, který spadl na Zemi je stále o nenapravitelném šprýmaři a podfukáři, před kterým si nikdo nemůže být jistý. Co se změnilo, je pohled na pohnutky, které se skrývají za Lokiho poťouchlými činy. Kniha obsahuje prvních pět sešitů nového příběhu o Lokim. Kdo by čekal zahřívací kolo, spletl by se. Tenhle komiks je od samého začátku jízda tobogánem. Otázka zní: je to dobře? 

Postava Lokiho se v Marvel universu objevila poprvé v roce 1962, kdy jí život vdechli Stan Lee, Jack Kirby a Larry Lieber. Od samého začátku jde o superpadoucha, jehož úkolem je znepříjemňovat život nejen Thorovi, ale tak nějak každému, kdo se zrovna nachomýtne. Možná i proto společnost ING Entertainment v roce 2014 označila Lokiho za čtvrtého největšího padoucha všech dob. 

Jenže od té doby uplynulo mnoho vody a nyní je všechno jinak. Loki zabránil vpádu ledových obrů do New Yorku, čímž zachránil celý Midgard. Z padoucha se stal (anti)hrdina a jeho odměnou je království Jotunheim, země ledových obrů, kterému nyní vládne. A právě v Jotunheimu Lokiho zastihneme na začátku jeho dalšího dobrodružství. Místo aby spořádaně seděl na trůně a kraloval, kouká, jak se ztratit. Spořádaný a usedlý život krále není nic pro boha neplechy, chaosu a zla. Marné je Thorovo domlouvání. Loki se vydává do Midgardu, aby pocuchal nervy Tonymu Starkovi a bezcílně se poflakoval kolem. 

Dlouho se však nenudí. Každý hrdina potřebuje svou nemesis a na Lokiho zaměří svou pozornost Nightmare, který jinak ztrpčuje existenci Dr. Strangeovi. Do toho se ještě připletou děti věčnosti a… to by pro tuhle chvíli stačilo. 

Nejnovější Lokiho příběh v pěti sešitech rozvíjí minimálně stejný počet zápletek. Některé se (alespoň zdánlivě) podaří rovnou uzavřít, u jiných lze tušit, že jejich chvíle přijde v pokračování (ačkoli na stránkách Marvelu to nevypadá, že by v této sérii už vyšla další čísla). U dalších pak vůbec nedává smysl, kde se vzaly. Nightmarův nečekaný útok bez jakéhokoli vysvětlení je jednou z nich. Takže ano, sice se jedná o po čertech nadupaný příběh, jak avizuje úvod komiksu, ovšem v tomhle případě se to zdá být spíš na škodu. Plno věcí autor scénáře Daniel Kibblesmith jen naťuknul a nechal zase ležet. A další díly, kde by se některé momenty vysvětlily, nás zřejmě v nejbližší době nečekají…

O kresbu se v prvních čtyřech sešitech postarala mexická ilustrátorka Jan Bazaldua (v tiráži uvedená pod svým rodným jménem Oscar Bazaldua; v říjnu 2020 oznámila svůj transgender přerod v ženu), jejíž Loki má ostře řezané rysy, mladistvý výraz a jakmile se ocitne v New Yorku, maskuje se za hipstera. Vedle něj působí Loki Andyho MacDonalda, který se ujal posledního sešitu, poněkud odule. Celkově se pátý sešit z příběhu vymyká – nejen jinak zpracovanou kresbou, ale také dějem, který rozvíjí úplně novou zápletku a s předchozími sešity (snad zdánlivě) vůbec nesouvisí. Což kazí celkový dojem.

Ovšem co na tomto komiksu zaujme, je na úplném začátku zmíněný nový úhel pohledu na postavu Lokiho. Daniel Kibblesmith před čtenáře staví úvahu, z níž Loki nevychází jako padouch, ale nepochopený hrdina. Člověk (bůh), který chce konat dobro, jen jeho skutky nedopadnou vždy podle jeho představ a nesetkají se s pochopením okolí. Vykresluje psychologickou stránku Lokiho, boha velmi osamělého. Boha, který by si tak rád hrál s ostatními Avengers, ale o kterého nikdo pro jeho poťouchlosti – byť dobře míněné – nestojí. Tento hlubší vhled na Lokiho podstatu možná některé čtenáře komiksů odradí, pro mě se naopak stal důvodem, proč knihu nezatracovat.

KOMIKS: LOKI, BŮH, KTERÝ SPADL NA ZEMI

Scénář: Daniel Kibblesmith
Kresba: Oscar Bazaldua, Andy MacDonald
Autor obálky: Ozgur Yildirim, Phil Noto
Barvy: David Curiel, Carlos Lopez
Ink: Oscar Bazaldua, Andy MacDonald, Victor Olazaba
Překlad: Kateřina Tichá
Redakce: Andrea Nekvapilová
Lettering: Josef Ládek
Vydavatel: Nakladatelství CREW
Rok vydání: 2021
Počet stran: 132
Vazba: brožovaná
Cena: 369 Kč
www.crew.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
5
Kresba
8
Zpracování
5
recenze-komiks-lokiLoki: Bůh, který spadl na Zemi je začátkem nového příběhu o asgardském padouchovi. Kniha obsahuje prvních pět sešitů, které představují po čertech nadupaný příběh. Ovšem není to takové plus, jak to zní. Autor scénáře Daniel Kibblesmith zahltí čtenáře velkým množstvím zápletek, které následně nechá být, aby mohl začít rozvíjet další. Komiks tak nejen vyvolává plno otázek, ale také nejistotu, zda některé scény opravdu dávají smysl. Pátý sešit se pak vymyká příběhu úplně, navíc jej zpracoval jiný ilustrátor a komiks tak působí nekonsistentně. Co však celkový dojem z Lokiho zachraňuje je nový úhel pohledu na jeho postavu. Že by největší padouch byl ve skutečnosti (anti)hrdina?