Kdo by neznal Marvel Comics, vydavatelství, jež stálo u zrodu superhrdinů jako Spiderman, X-Men, Hulk, Thor, Iron Man, Doctor Strange a plno dalších? S největší pravděpodobností budete znát i jména tvůrců jako Stan Lee, Steve Ditko či Jack Kirby, kteří těmto postavám vdechli život. A právě jméno Stana Lee bylo v souvislosti s Marvelem skloňováno nejčastěji. Dokonce se objevoval i v marvelovských filmech, vždy v nějaké menší roli. Co však víte o něm samém a o jeho životě? Ať už si potřebujete doplnit informace, nebo naopak jste nejvěrnějším fanouškem se spoustou znalostí, kniha Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee by měla zaujmout vaši pozornost.

Přestože komiks o Stanovi Lee v Nakladatelství CREW vyšel teprve letos, rok po smrti této osobnosti, najdete jej podepsaného spolu s Peterem Davidem pod scénářem k této knize. To proto, že originál vydaný POW! Entertainments vyšel už v roce 2015. Což je jen dobře, protože kdo jiný by mohl o životě Stana Lee vyprávět lépe než Stan Lee sám?

Projdete s ním jeho dětství v chudé rodině, první brigády (jako psaní nekrologů v novinách nebo uvaděč v kině) a nakonec i nástup do Timely Comics, z nichž se později stane Atlas Comics a v roce 1961 pak Marvel Comics. Nechybí ani příběh o seznámení s Joan, s níž Stan strávil v manželství bezmála 60 let. Kromě radostí se podělí i o starosti a nepříjemné chvíle, kterým musel čelit. Například když v roce 1954 psycholog Frederic Wertham prohlásil, že existuje souvislost mezi četbou komiksů a zločinným jednáním.

Kromě Stana Lee v komiksu potkáte i jeho nejbližší spolupracovníky – kreslíře, scenáristy, asistentky, … A také jeho superhrdiny, díky nimž se Marvel Comics proslavil. V komiksu je vysvětleno, čím byli jiní a proč se stali tak populárními. Byli to totiž superhrdinové s city a osobními problémy. Nebyli dokonalí. Vezměte si Spidermana. Teenager, sirotek a se smůlou v lásce. Těžko by někdo řekl, že z něj může být superhrdina. A málem ani nebyl – Stanův šéf nebyl z tohoto nápadu nadšený. Stan si však prosadil, že příběh se Spidermanem se objeví alespoň v posledním čísle Amazing Adult Fantasy, které se stejně mělo rušit. Ještě že tak…

Na téměř dvou stech stránkách je život Stana Lee vylíčen do nejmenšího detailu. Od dětství přes jeho počátky ve světě komiksů až po vlastní akční figurku a spolupráci s marvelovskou enigmou, DC Comics. Co se samotné kresby týče, nikdy bych neřekla, že je tento komiks dílem jednoho umělce. A přece ano – pod kresbou je podepsaná Colleen Doranová. V komiksu se nicméně mísí plno různých stylů. Jednou jsou postavy vykresleny do všech detailů včetně stínování a vrásek na obličeji, jinde jsou jen načrtnuty – ovál jako obličej a v něm naznačené oči a rty. Jednou je linka tenká a přirozená, jinde silná, pevně rámující postavu a téměř ji vytrhávající z pozadí. Přestože to komiksu nijak neubírá, rozhodně si toho všimnete. Stejně tak občasných rozdílných fontů v letteringu. Zde je ovšem jasně patrný účel zdůraznit sdělení, takže má svůj smysl.

To vše jsou ale detaily, protože tohle je komiks o Stanu Lee. Úžasném, fantastickém a neuvěřitelném Stanu Lee. Jeho vlastní biografie a v podobě komiksu. Co bychom ještě měli chtít víc?

KOMIKS: ÚŽASNÝ, FANTASTICKÝ, NEUVĚŘITELNÝ STAN LEE

Scénář: Peter David, Stan Lee
Kresba: Colleen Doranová
Barvy: Bill Farmer, Val Trullingerová, Juan Fernandez, Joseph Baker, Jose Villarubia
Lettering: Allan Harvey
Překlad: Jiří Pavlovský
Vydavatel: CREW
Počet stran: 196
Formát: 168 × 258 mm
Vazba: vázaná s přebalem
Rok vydání: 2019
Cena: 549 Kč
www.crew.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Kresba
7
Zpracování
9
recenze-komiks-uzasny-fantasticky-neuveritelny-stan-leeÚžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee je biografický komiks, na jehož scénáři se Stan Lee sám podílel. Ačkoli tedy u nás komiks vyšel rok po jeho smrti, odvíjí se před námi jeho život od absolutních začátků. Během čtení s ním prožijeme jeho dětství, nástup do Timely Comics, z nichž se později stane Marvel Comics a vydavatelství bude pevně spjato se jménem Stana Lee. Jedinou drobnou vadou na kráse je možná až moc stylů kreseb, přestože je pod nimi podepsána jediná osoba – Colleen Doranová.