Naslouchej noži: Nakladatelství Slovart představuje prvotinu Patricka Nesse

- Reklama -

Americko-britského spisovatele Patricka Nesse můžete znát nejspíš hlavně díky příběhu Volání netvora, který se v roce 2016 dočkal filmového zpracování. A díky tomu zažívala opětovný zájem i kniha, která poprvé v originále vyšla v roce 2011, česky pak v roce 2012. Letos se nakladatelství Slovart rozhodlo oprášit další z Nessových starších knih, Naslouchej noži.

Naslouchej noži není ovšem kniha ledajaká, jedná se o Nessovu prvotinu, která je navíc součástí trilogie Nespoutaný chaos (Walking Chaos). První díl vyšel v roce 2008, další dva následovaly vždy s odstupem jednoho roku. V letech 2009 a 2013 pak vyšly ještě tři povídky související se světem Nespoutaného chaosu, ty však do češtiny zatím nebyly přeloženy.

Knihu Nejdelší den Adama T. zhltnete ke svačině

Na rozdíl od trilogie. Ta poprvé u nás vyšla v letech 2011 a 2012 v nakladatelství Jota. V loňském roce si trilogii nicméně vzalo do parády nakladatelství Slovart, které první díl vydalo znovu, a to v novém překladu. Druhý díl, Najdi odpověď, by pak měl světlo knižního světa spatřit během letošního ledna.

Jak je u Nesse zvykem, hrdiny jeho románu jsou děti – Todd Hewitt a Viola Eadová. Todd žije v novém světě, brzy mu bude třináct a stane se mužem. Je posledním dítětem v jediné osadě, kterou stihla krutá nákaza, jež vybila polovinu mužů a všechny ženy.

Todd se tak už těší, až naplno zapadne do společenstva, i když muži, s nimiž Todd sdílí městečko Prentisstown, mu nejsou všichni sympatičtí. A už vůbec mu nejsou sympatické jejich myšlenky, které slyší. Říká se tomu Hluk a nejde s tím nic udělat. Prostě slyšíte, co si ostatní myslí. Jenže jednoho dne Todd narazí na ticho a na Violu (ticho je v tomto světě doménou žen – paradox, že?).

Díky tomuto setkání Todd zjistí, že ne všechno je takové, jaké se zdá být, a že „pravda“, kterou mu odmala omílali, není tak úplně pravdou. Že existují i další osady, ale se zkaženými obyvateli Prentisstownu nechtějí mít nic společného. A v mužích z Prentisstownu se hromadí zloba, žluč, nenávist a touha po válce…

Rozhovor s Patrickem Nessem: „Psaní je o velké sebedisciplíně a nedovedu si představit, že by mi do toho měl někdo zasáhnout…“

Nestává se často, aby byl debut lepší než autorovo nejslavnější dílo, v tomto případě Volání netvora. Přesto, pro mě tomu tak je. Zatímco Volání netvora je spíše smutnou a bolestnou knihou, tento úvod do dystopické trilogie srší energií a napětím.

Na pěti stech stranách není hluchého místa, stále se něco děje. Todd a Viola padají do nových a nových léček a kolikrát to vypadá, že se do Havenu, první osady nového světa, ani nedostanou.

Každý zvrat vás nutí číst dál a dál, až do konce, do rozuzlení, které ale samozřejmě žádným rozuzlením není, protože nás čekají ještě dva díly.

Patrick Ness píše čtivě, lehce a stejně tak lehce čtenář jeho příběh pak i stráví. Na rozdíl od ostatních knih (ať už se jedná o Volání netvora, Nejdelší den Adama T. nebo ostatní) by se tahle dokázala uplatnit i mimo žánr Young Adult. Lapálie a nástrahy, s nimiž si hlavní hrdinové musí poradit, si nezadají s kdejakým thrillerem.

A vůbec, Stephen King napsal Holčičku, která měla ráda Toma Gordona ještě dřív, než nějaký Young Adult vůbec existoval, a jaký je to v žánru hororu hit. Takže předsudky vůči dětským hrdinům stranou a hurá do Prentisstownu!

 

Kniha: Naslouchej noži

Autor: Patrick Ness
Vazba: měkká
Počet stran: 500
Formát: 13 x 21 cm
ISBN/EAN: 9788075295613
Překladatel: Hana Březáková
Nakladatel: #booklab
Rok vydání: 2018
Edice: Young Adult
Cena: 331 Kč
www.slovart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Práce s jazykem
10
Originalita
10