Jaro je obdobím nastávající sklizně. Pomalu dozrávají první plody letošního roku a vy si můžete užít čerstvou zeleninu i ovoce. Jaro je také ideálním obdobím pro restart organismu po dlouhé zimě. Ať už je vaším cílem detoxikace, nebo jen chcete doplnit chybějící vitamíny, je ovoce i zelenina jasnou volbou v jídelníčku. Nejlepší je samozřejmě jíst je čerstvé, jen tak. Existují ale i další lahodné způsoby, jak si ovoce a zeleninu dopřát. Třeba v podobě smoothie.

Ač se může zdát, že smoothie je hitem poslední doby, není tomu tak. Prapředky dnešních smoothie můžeme hledat o několik století dříve ve Středomoří, kde součástí jídelníčku bylo i rozmačkané ovoce v podobě pyré. O větší oblibu se pak postaral vynález ledničky a mixéru. V současné době je se smoothie skloňován kromě zdravého životního stylu i pojem neplýtvání. Ovoce a zelenina, které už nejsou v kondici na to, abyste je snědli samostatně, jsou pro zpracování na smoothie ideální.

Receptů na smoothie můžete najít celou řadu. Hlavní roli v nich obvykle hrají jablka nebo mrkev. V našich končinách jde o nejobvyklejší plodiny, hojně využívané ve freshích i právě smoothies. My vám nyní nabídneme další recepty, v nichž jsme se zaměřili na pestrost a hlavně jednoduchost. V té je totiž krása. Ať už se proto budete inspirovat našimi recepty, nebo zkusíte nějakou vlastní kombinaci, myslete na to. Tři složky jsou většinou dostačující.

1Ananasovo-hroznové smoothie

½ ananasu
100 g hroznového vína
aloe vera nápoj

Důležité je rozmixované ovoce něčím ještě naředit, abyste měli opravdu nápoj a ne kaši. Sladkost aloe vera krásně stáhne kyselost ananasu a hroznového vína.

2Kapustové smoothie

5 ks růžičkové kapusty
5 ks broskví nebo meruněk
šťáva z poloviny citronu
voda

Tahle kombinace vypadá zvláštně, určitě ji ale nezatracujte a dejte jí šanci. Osobně dávám stejný poměr obou hlavních přísad, kapusta mívá ale tendenci smoothie chuťově ovládnout. Pokud by vám tedy vadilo, že je chuť broskví nebo meruněk málo výrazná, pohrajte si s poměry. Kapustu je také třeba hodně naředit vodou. V sobě jí mnoho nemá a opět nestojíme o pyré na vidličku.

3Smoothie mango & avokádo

1 ks manga
1 ks avokáda
bazalka podle chuti
kokosové mléko
led

Můj osobní favorit. V tomhle smoothie všechno krásně hraje a ladí. Mango i avokádo mají hladkou strukturu a žádná zrníčka, výsledkem je tak perfektní smoothie, které dostojí svému názvu. Nezapomeňte přidat led na zředění.

4Špenátovo-borůvkové smoothie

špenát
maliny
borůvky
med
voda

Vezměte od každé z hlavních přísad hrst, přidejte trochu medu na stažení kyselosti malin a rozmixujte. Poté zřeďte dle potřeby vodou. Všechny tři složky jsou považovány za superpotraviny, takže tohle je naprostá bomba. Nic zdravějšího vám už nenabídneme.

5Smoothie hruška & kiwi

1 ks hrušky
1 ks kiwi
šťáva z jedné limety
voda

Teď něco pro ty, kdo mají raději kyselejší chutě. Sledujte zralost hrušky i kiwi – zralé jsou samozřejmě sladší. Pak stačí jednoduše nadávkovat více limetové šťávy podle aktuální chuti. Nezapomeňte rozmixované ovoce opět trochu zředit vodou.

6Melounové smoothie

½ menšího melounu cantaloupe
1 ks kiwi
1 ks maracuji
kokosová voda

Pro milovníky exotiky a tropických chutí. S tímhle smoothie se přenesete rovnou na karibské pláže plné bílého písku, azurového moře a zlatého slunce. Nejlepší je voda z mladého kokosu, do kterého si pak smoothie můžete přelít a popíjet z něj.