- Reklama -

V prostorách Jatka78 se připravuje nová inscenace, která balancuje na pomezí divadla a filmu. Možná vás tak nepřekvapí, že pod režií je podepsaná Petra Tejnorová, která tyto dva žánry ráda zkoumá a propojuje. V hlavní roli se představí Petr Vančura, ale především sami diváci. První z nich již měli možnost se zúčastnit zářijových předpremiér a na vlastní kůži zažít live-cinema.

Inscenace Putinovi agenti vychází ze stejnojmenné knihy novináře a redaktora týdeníku Respekt Ondřeje Kundry. Ten se v ní zabývá případem odhaleného ruského agenta Roberta Rachardža, kterému se však kontrarozvědce BIS podařilo ztratit takřka pod nosem. Jednoho dne zkrátka zmizel v lesích u Milovic a od té doby se po něm slehla zem. To, co mělo být jedním z největších úspěchů bezpečností služby, se rázem stalo fiaskem. Kauza není ani po deseti letech od událostí došetřena. 

Rachardžo však s největší pravděpodobností není jediným agentem – ať už ruským, nebo jiným – na našem území. Bezpečí, které v nás může vyvolávat členství České republiky v NATO nebo Evropské unii, je tak spíše jen zdánlivé, na což chce Tejnorová svou inscenací upozornit. 

Nečeká vás ovšem klasické divadlo, ale live-cinema. Tedy živé natáčení a živý střih, který na konci představení vyústí v krátký film, jehož součástí jsou i sami diváci. Každé představení je proto jedinečné a neopakovatelné. A rozhodně stojí za to si na jeho konec, tedy výsledný snímek, počkat, přestože sám o sobě není nikterak dlouhý.

Většinu času z 80 minut, po které představení trvá, zabere sběr materiálu. V této fázi nastupuje Petr Vančura, který je, jak sám říká, „průvodce sociálním trenažerem“, který vás v následujících minutách čeká. Už při vstupu jsou diváci rozděleni do čtyř sektorů a každý pod svou židlí najde přilepený lísteček s úkolem. Ovšem pozor! Je třeba být trpělivý, do ničeho se nehrnout a vyčkat pokynů vašeho průvodce. Jelikož se vždy „baví“ jen jeden sektor, může tato část představení působit zdlouhavě a chvílemi i nudně, ale znovu opakuji – výsledek bude stát za to. 

Víc vám už ale neprozradíme, protože, jak jsme byli na závěr upozorněni, všechno jsou to důvěrné a tajné informace, které by se neměly dostat dál. Snad tam tedy nebyl žádný agent nebo, nedejbože, novinář, který by to všechno vyžvanil. A tak co se stalo v Jatkách, zůstane v Jatkách. Pokud jste tedy zvědaví, jak Putinovi agenti v režii Petry Tejnorové vypadají, budete se muset vypravit do Jatek sami. Třeba 8. října na premiéru, nebo pak na některou z repríz. 

DIVADLO: PUTINOVI AGENTI

Režie: Petra Tejnorová
Dramaturgie: Jan Tošovský
Výprava: Antonín Šilar
Hudba: Jan Nedbal
Kamera: Kryštof Melka, Marek Bartoš, Dominik Žižka
Střih: Zuzana Walter, Petra Maceridu
Světelný design: Robert Palkovič
Zvuk: Jan Sedláček
Technická podpora: Erik Bartoš
Koncepční spolupráce: Tereza Ondrová, Nina Jacques
Produkce: Michal Somoš, Tereza Baschová
Foto: Katarína Hudačinová, Michal Hančovský
Hraje: Petr Vančura
www.jatka78.cz