Tato italská restaurace v pražské Vězeňské ulici není žádnou novinkou, na české gastronomické scéně se drží od roku 2003. S přicházejícím létem však představila nové menu, za kterým stojí šéfkuchař Tomáš Kopecký. A co je základem úspěchu? Čerstvá pasta.

Restaurace si zakládá na čerstvých těstovinách, které připravují al dente, neboli na skus. Těstoviny si vyrábějí sami ze 100% tvrdé pšenice a vody. Výsledkem není hladká těstovina, jaké známe ze supermarketu, ale lehce „chlupatá“. To je důležité, protože díky nerovnostem na těstovině se pak lépe spojí s omáčkami a dalšími surovinami. Samozřejmostí jsou zde i plněné těstoviny jako ravioli či tortelloni.

Kromě pasty se restaurace pyšní i risotty, neboť se učí od samotného Gabriela Ferrona. Kdo že to je? Rodina Ferronů pěstuje v Itálii (jižně od Verony) rýži již několik století. Gabriel Ferrone se rodinné tradici věnuje i dnes a navíc založil konsorcium pěstitelů rýže v údolí Isola della Scala a stal se tak ambasadorem rýže. Ferron je mimoto také kuchařem, takže jej přivítali i v Aldente, aby se od něj Tomáš Kopecký naučil, jak připravit ještě lepší italské risotto. Pokud si jej zde objednáte, chvíli si počkáte, protože risotto připravují vždy čerstvé ze syrové rýže, ale za těch 15 minut navíc to čekání stojí.

Kromě risotta a pasty mají hosté na výběr i z mas a ryb, mezi nejoblíbenější patří mořský vlk či kambala. Ryby jsou připravovány i v solné krustě, která je rozbíjena až přímo u stolu před očima zákazníka. Celá zdejší kuchyně je typicky italská, lehká, avšak s využitím dalších surovin tak, aby známé pokrmy přeměnila v dosud neobjevenou kombinaci, kterou neochutnáte v žádné jiné italské restauraci. Jídelní nabídku doplňuje vinný list, v němž jsou zastoupeny všechny italské regiony, nejvíce vín je však klasicky z Toskánska.

A na čem si zde tedy pochutnáte? Jako předkrm si můžete dát například tradiční bruschettu s rajčaty, tatarák z mušlí svatého Jakuba s hráškovým pyré a chipsem z červené řepy, sedm dní sušenou Picanhu (hovězí květová špička) s nakládaným portobellem či caprese, další tradiční předkrm, tentokrát však netypicky s rajčaty kumato a pomerančem. V letním horkém počasí se polévky vzdát nemusíte, neboť v Aldente servírují studenou polévku z pečených paprik, chilli a ananasu, což je kombinace, již byste si neměli nechat ujít.

Následovat může salát, kterých je na výběr více, my doporučíme novinku v menu – míchaný salát s jahodami, melounem cantaloupe, avokádem a fíky. A určitě si jej zakápněte trochou balsamikové redukce, kterou si zde připravují. K salátu, ale i předtím, jistě přijde vhod italský bílý chléb, který se namáčí v olivovém oleji. Nebojte se požádat o jeden z ochucených olejů, třeba česnekový nebo s rozmarýnem.

Hlavní chod bude jistě představovat velké dilema. Risotto, nebo pasta? Za nás souboj vyhrálo risotto, konkrétně parmezánové s vepřovou panenkou. Vybrat si ale můžete i sépiové s kalamáry či bezmasé varianty. Kdo dá přednost těstovinám, může vyzkoušet jednu z nejoblíbenějších a nejprodávanějších kombinací – tagliatelle s hříbky a klobásou salsiccia. Dále jsou v nabídce ravioli gigante s masovým ragú a rajčatovou omáčkou či sorrentini plněné parmicí nachovou. Na závěr nezapomeňte na dezert, tiramisú můžete obměnit za čokoládový dort gianduja z italské lískooříškové čokolády.

Interiér působí příjemně a typicky italsky, s kostkovanými ubrusy na stolech v kombinaci s tmavým dřevem. Na stěnách se suší těstoviny a vše doplňují černobílé fotografie. Kapacita restaurace je 96 míst plus v letním období ještě zahrádka. Ceny hlavních chodů se pohybují okolo 300 korun. Dostanete-li tedy chuť na poctivou italskou kuchyni, je Aldente jasnou volbou.

 

Autorka fotografií: Lenka Lesenská