Díky vydavatelství Supraphone jsem měla možnost popovídat si s frontmanem kapely Poletíme? – Rudolfem Brančovským. Jak vzniknul jejich originální název a na co se v nejbližší době můžeme těšit?

 

❖ CO BYSTE O SOBĚ ŘEKLI ČTENÁŘŮM, KTEŘÍ O VAŠÍ SKUPINĚ SLYŠÍ POPRVÉ?
Jsme skupina dobře vypadajících mužů hrající original banjo punk future jazz kántry v turbošansonovém duchu. Žádné zvuky nástrojů, co neexistují, žádné texty o věcech, co se nestaly, anebo nikdy nestanou. Jemné, přesto vulgární, přízemní, leč nad věcí, smutné, přeci veselé, sladké, přesto hořké. Respekt to Waldemar Matuška, Voskovec a Werich, Jiří Šlitr a Semafor, Ivan Mládek, Divadlo Sklep a Jára Cimrman.

❖ JAK VZNIKL NÁZEV KAPELY?
Chtěli jsme se jmenovat The Doors, ale pak nám někdo řekl, že už taková kapela existuje.
Navrhoval jsem tedy The Doors? s otazníkem. Otazník se klukům líbil a zbytek ne, tak jsme na stůl vysypali Scrabble a začali skládat. Poletíme je, tuším, za šestnáct bodů, což mi přišlo tak akorát. Nechtěl jsem mít název třeba za třicet pět, to by vypadalo moc nafoukaně. Dále byl požadavek od našeho manažera, aby to bylo maximálně osm písmen, protože devět už je moc a lidi by si to nezapamatovali.

❖ JAK DLOUHO HRAJETE V TÉTO SESTAVĚ?
Obsazení se krapet změnilo. Kapela v současné době existuje takových sedm let.

❖ JAK JSTE SE DALI DOHROMADY?
Víceméně jsme se potkali v kostele na evangelické bohoslužbě. Tatínek od našeho pianisty Ondřeje a trumpetisty Jáchyma je totiž farář. Kluci mu tam v neděli hrávali společně s Vojtou, který je houslista. Když jsem tam přicházel, slyšel jsem jazzové piáno, trubku a nádherný housle, a to v takových úpravách, které byste v kostele nečekali. Do týdne jsem jim řekl, že zakládám kapelu a že je tam chci.

❖ CO POVAŽUJETE ZA SVŮJ NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCH?
To, že nám píší lidé. Přichází mi zprávy nebo maily typu: náš malej Tonda začal v čekárně u doktora zpívat píseň Mám depresi rád a všichni se smáli, a nebo: jedeme k moři a děti vzadu neustále řvou „jedeme na výlet, jedeme na výlet“, takže fakt díky moc. Dalším příkladem může být pán, který mi napsal, že je mu přes padesát let a začal se kvůli nám učit na banjo. Některé zprávy člověku až podrazí nohy, jako například: byl jsem podnikatel, který neměl na nic čas a řešil jsem jen peníze. Pak se mi stala nehoda na kole a málem jsem se zabil. Teď mám v sobě „tři tisíce“ šroubů a učím se znova chodit a žít. Vaše hudba mi dodává naději.

❖ ŘADU KONCERTŮ MÁTE JIŽ ZA SEBOU, NA KTERÝ Z NICH VZPOMÍNÁTE NEJRADĚJI?
Ano, pár, za rok 2014 jich odjezdíme skoro 90. Každý je jiný, některé jsou pro třicet lidí, jiné pro tři tisíce. Důležité je, aby ty koncerty měly koule, aby lidé dostali, pro co si přišli, aby to nás i je bavilo a aby byla sranda. Vzpomínáme hlavně na takové koncerty, na kterých do toho šli lidé s námi, a to rovnou po hlavě. Chvíle, kdy jsme tam nestáli jako kapela a lidi, ale moment, kdy jsme fungovali jako celek, který společně dýchá.

Poletíme?

❖ V ZÁŘÍ JSTE VYDALI NOVOU DESKU, ZE KTERÉ ENERGIE JEN ČIŠÍ. KDO STOJÍ ZA TEXTY A HUDBOU?
Všechny písně, které hrajeme, jsem napsal sám, nikdo mi nepomáhal, jsem totiž strašně šikovnej. Přinesu písničku a pak si ji zahrajeme. Stejně jako u táboráku se nástroje přidávají a když se nám líbí, jak nám písnička roste pod rukama, začneme ji hrát, no a pak ji nahrajeme na desku. Žádný sraní, jen radostné hraní.

❖ PÍSEŇ MIMOCHODEM JSTE ZPRACOVALI I JAKO VIDEOKLIP. PROČ PRÁVĚ TU?
Bylo těžké vybrat z Turbošansónu píseň, která bude mít klip jako první. Každá písnička na albu je jiná, každý měl nejoblíbenější jinou. Prostě jsme to udělali podle intuice. U této písně mě navíc hned napadl zajímavý scénář krásné kapsářky, kterou si po koncertech vozíme s sebou, aby okrádala naše fanoušky. Klipů k desce ale vznikne mnohem více, a už dokonce vznikají. Sledujte náš kanál na Youtube – Poletime official.

❖ JAKÉ MÁTE PLÁNY DO BUDOUCNA?
Vydržet. Táhnout tu káru dál. Hrát co nejvíce koncertů pro co nejvíce lidí. Když jsem před dvěma lety dělal rozhovor k naší tehdejší novince Kroskántry, odpověděl jsem na stejnou otázku takto: Těšíme se, co bude dál.. a to platí i dnes.
Na podzim bude koncertů opravdu hodně. Společné turné s Děda Mládek Ilegal Band alias Bendžo tour, pak křty nové desky a naše Turbošansón tour. Koho to zajímá, ať se podívá na náš web poletime.info nebo nás lajkuje na Facebooku, tam se vše dozví.

Zdroje fotografií: oficiální Facebook kapely Poletíme?