- Reklama -

Po dvou EP a loňském vítězství v prestižní anketě BBC Music Sound Of, ve které hudební kritici a odborníci každý rok volí nejslibnější nové talenty, konečně Sigrid přichází s debutovým albem Sucker Punch. Ačkoliv si tato dvaadvacetiletá Norka pěstuje přirozenou image obyčejné holky od vedle, svou první studiovou deskou vás na první poslech přesvědčí o tom, že její tvorba tak úplně obyčejná není.

Album výborně otevírá titulní skladba, ve které zpěvačka, jejíž celé jméno zní Sigrid Solbakk Raabe, popisuje emoce způsobené náhlou zamilovaností. Právě lásce se mladá interpretka v kolekci dvanácti autorských písniček věnuje nejčastěji – ať už se texty týkají nejistoty ve vztahu (Mine Right Now, Basic) nebo odhodlání nepodlehnout bolesti z rozchodu (Don’t Feel Like Crying). Kromě klasického tématu ale Sigrid upozorňuje i na nástrahy hudebního průmyslu. Don’t Kill My Vibe je vztyčeným prostředníčkem pro všechny, kteří nechtějí respektovat její umělecké vize a názory. V lehce experimentální Business Dinners zase zpěvačka dává jasně najevo, že se nechce stát dalším umělým produktem, ale zůstat sama sebou.

Sucker Punch je velice zajímavé a podmanivé zejména díky své zvukové stránce. Většina skladeb představuje výrazné, roztančené popové pecky s chytlavými popěvky, ve kterých je občas slyšet inspirace osmdesátými léty. Bohatý elektronický zvuk místy dokreslují smyčce, piano nebo kytara. Všechny tyto prvky fungují dohromady tak dobře, že poslouchat album od prvního do posledního tónu je jedna radost. Ať už zpívá Sigrid o čemkoliv a za jakékoliv nálady či melodie, předává od sebe směrem k posluchači silnou, nakažlivou energii, díky které budete mít chuť věnovat desce určitě víc než jeden poslech.

Samostatnou kapitolu tvoří hlas, kterým zpěvačka disponuje. Nenechte se zmást, v první polovině alba totiž Sigrid neodkrývá svou barvu naplno a krása jejího vokálu se pod všemi těmi hutnými basy a syntetickými bubny ztrácí. Zlom však nastává s In Vain, nejemotivnější skladbou celého tracklistu, ve které hlas Sigrid nádherně vyniká jako překvapivě chraplavý a drsný. Díky této vokální syrovosti a upřímné naléhavosti pak vyznívá celý text o vztahu, který nikam nevede, velmi intenzivně. V podobné působivé poloze slyšíme dlouhovlasou brunetku ještě jednou, a to v závěrečné klavírní baladě Dynamite.

Před dvěma lety už Sigrid vystoupila na britském festivalu Glastonbury a američtí Maroon 5 si ji zvolili za předskokana na své letošní evropské turné, se kterým v červnu zavítají i do Prahy. Na své debutové desce zpěvačka potvrzuje to, co předznamenal už například singl Strangers – že z talentované holky v triku a džínách roste zářivá popová hvězda s kvalitní tvorbou, která si zaslouží veškerou pozornost. Nezbývá než se těšit, s čím tato sympatická Norka přijde v budoucnu.

 

Album: Sucker Punch

Interpret: Sigrid
Datum vydání: 8. března 2019
Produkce: Martin Sjølie, Odd Martin Skålnes, Oscar Holter, Askjell Solstrand, Patrik Berger, Martin Stilling
Skladby: Sucker Punch / Mine Right Now / Basic / Strangers / Don’t Feel Like Crying / Level Up / Sight Of You / In Vain / Don’t Kill My Vibe / Business Dinners / Never Mine / Dynamite
Cena: cca 330 Kč
www.thisissigrid.com

PŘEHLED RECENZE
Originalita
7
Zvuk
8
Atmosféra
9