Fakt, že minulý rok nám česká nakladatelství a vydavatelství nadělila nespočet vynikajících knih, je neoddiskutovatelný. My pro vás vybrali řadu děl, která v nás loni zanechala největší dojem a věříme, že i vy si vyberete alespoň jeden z příjemně se smějících přebalů, temných obrazů, které slibují skvělou detektivku, někteří z nás jistě nepohrdnou knihami plné hororových prvků a samozřejmě nesmíme zapomenout na jídlo a na pestrobarevné kuchařky vyhlášených televizních gurmánů. Ať si vyberete tu, či onu, pevně věříme, ze vás chytne za srdce a vydrží ve vaší knihovně minimálně do příštího března.

NAKLADALSTVÍ SLOVART

Gordon Ramsay – Stačí 10 minut

Díky jeho nové knize Stačí 10 minut se naučíte, jak během chvilky uvařit neskutečně dobré jídlo. Ať už jde o kuřecí souvlaki, kterým ohromíte celou rodinu, dýňové těstoviny z jedné pánve, při jejichž vaření skoro nenaděláte nepořádek, lákavé ostré rybí karí, nebo superrychlý dezert v podobě karamelového pudingu z mikrovlnky – všechny recepty jsou vynikající a zaručeně u vás zdomácní. Díky Gordonovým trikům a vychytávkám, které zkrátí dobu přípravy a uspíší vaření, budete vařit čím dál rychleji. Z jednoduchých a čerstvých surovin získáte maximum. 

Laurie Wooleverová – Bourdain životopis

Když v červnu 2018 Anthony Bourdain zemřel, jeho obdivovatelé vzpomínali na jedinečného člověka, který věnoval život cestování a vyprávění příběhů lidí ze všech koutů světa. Měl obrovský vliv a jeho odkaz od jeho smrti získal na významu.
Teď máme možnost nahlédnout do Bourdainova osobního příběhu prostřednictvím postřehů a vzpomínek těch, kteří mu byli nejbližší. Laurie Wooleverová, Bourdainova dlouholetá asistentka a spoluautorka, požádala o rozhovor bezmála stovku lidí z Tonyho okolí – včetně kolegů z kuchyně, editorů z vydavatelství, literárních a obchodních partnerů, televizních spolupracovníků, matky, bratra, manželky, dcery a nejvěrnějších přátel – a poskládala ucelený a barvitý pohled na jeho život a práci.

Petr. K. Procházka – Stará škola

Děj fantaskního románu Stará škola se odehrává ve dvou časových rovinách a točí se kolem jediné otázky: Která z původně zvažovaných balad Karla Jaromíra Erbena chybí v prvním vydání Kytice a proč? 

„Ale to je přece… jeho písmo! Odkud to máš, Fílo?“ 
„Pamatuješ, tati, jak ti ředitel ukazoval to,“ podíval se na pana Berana Fíla a bylo vidět, jak se soustředí, „fakt si… faksi–mile rukopisu Kytice? Tak tohle z něj vypadlo.“
„No jo,“ namítl taťka a zkoumal papír proti světlu, „ale tohle není faksimile, tohle je originál! Jak k tomu přišel?“

Zatímco se ve vědecké práci doktora Kakose vrší další a další otazníky, jeho syn Filip má příjemnější starosti. Proč ho kamarádi varují, aby se nenechal zapsat do Staré školy? Co se skrývá v hlubinách jejího sklepení, pod kterým se třesou poškoláci? Přijde záhadě na kloub? 
A jaká bude cena, kterou za to zaplatí? 

Tomasz Duszynsji – Glatz

Tomasz Duszyński je spisovatel, novinář a scenárista počítačových her. Vydal několik románů, knih pro děti a také několik desítek povídek, nejčastěji žánru sci–fi. Za krimi sérii Glatz získal ocenění veřejnosti „Złoty pocisk“ a byl nominovaný na celou řadu dalších cen. V knihách se soustavně věnuje Dolnímu Slezsku, ze kterého pochází. Ve volných chvílích běhá maratony. 
Kladsko, jaro 1920. Profesor místního gymnázia nalézá na mostě zmrzačené tělo. Jen o několik dní dříve byl na ulici zastřelen vojenský důstojník s vysokou šarží. Co tyto vraždy spojuje? Mají se obyvatelé městečka Glatz obávat nálezu dalších obětí? A proč byl k případu obou vražd povolán až z Berlína armádní vyšetřovatel, Kapitán Wilhelm Klein, jehož minulost je stejné záhadná jako spáchané vraždy? Hlavním hrdinou však není charismatický detektiv, ale pohraniční město, v němž lze stále zaslechnout ozvěny nedávno skončené války.

John Boyne – Komnata ozvěn

K tomu, abyste věci totálně zpackali, stačí obyčejný mobil… Přibližně sto sedmdesát gramů kovu, skla, plastu a elektroniky, vše poskládáné do podoby štíhlého, lesklého, nedocenitelného předmětu, který umí otvírat bránu do jiných světů. Nebo se z něj může stát zbraň.

Cleverleyovi se domnívají, že mají vše, co si mohou lidé jejich postavení přát. Vůbec si ale neuvědomují, jak málo stačí, aby se ocitli na potápějící se lodi.

George, domnělá hlava rodiny, je hvězdným televizním moderátorem a „národním pokladem“; jeho manželka Beverley zase obdivovanou spisovatelkou (ačkoliv ne tak obdivovanou, jak by si přála) – a jejich děti, Nelson, Elizabeth a Achiless, jsou různými stupni katastrofy, která čeká jen na vhodný čas, aby udeřila nevídanou silou. A je už tak blízko – stačí jediný Tweet. Všichni se během pár dní vydají na cestu objevování džungle moderního života, na závratnou jízdu spirálou činů a jejich následků…

Andrej Bán, Tomáš Brolík, Natalija Čurikova, Tomáš Forró, Stanislava Harkotová, Marharyta Golobrodska, Patrik Kaizr, Aléla Knapová, Radomyr Mokryk, Petra Procházková, Marija Pyrohova, Ondřej Soukup, Oleksandr Stukalo, Jakub Szántó, Lenka Víchová, Marioe Iljašenko (ed.) – Chleba z minového pole – Reportáže z Ukrajiny

„A vzápětí jsme se probudili do války.“
V pět hodin ráno 24. února 2022 se v ukrajinských městech rozezněly sirény. Ruská vojska napadla zemi po souši, ze vzduchu a z moře. Lidé začali stavět zátarasy, plést maskovací sítě a plnit zápalné láhve. Když prezident dostal nabídku evakuace, prohlásil, že potřebuje munici, ne odvoz. Ukrajinci už během prvních dnů války překvapili svět svou statečností. Přední čeští a slovenští reportéři a reportérky, a také několik ukrajinských novinářek, přinášejí živá svědectví z míst, kam vtrhla válka. Přibližuje osudy lidí, které potkali, a dělí se o své vlastní zkušenosti z válečného Kyjeva. Charkova, Mykolajivu, Oděsy a dalších měst. Někteří popisují své někdejší cesty na Donbas a Krym, kde v roce 2014 válka začala. A vrací se ještě dál do minulosti, aby se pokusili odhalit kořeny ruské agrese.

Michael Connelly – Strašák

Jack McEvoy býval novinářskou hvězdou, ale přesto dostane výpověď pro nadbytečnost. Chce ale odejít se ctí a ve velkém stylu: během posledních dnů v redakci napíše nejlepší článek svého života. Hlavní postavou bude Alonzo Winslow, šestnáctiletý drogový dealer, který se přiznal k brutální vraždě ženy.

Jack zamýšlí psát o neutěšeném prostředí, nefungujících rodinách a absenci citu, které z jednoho teenagera udělalo vraha. Čím víc se ovšem Jack do případu zamotává, tím si je jistější, že Alonzovo doznání je lživé. Ten kluk je pravděpodobně nevinný…

Pokračování na další stránce…