Vánoce se pomalu blíží a s nimi přichází období vybírání dárků, první tajné ochutnávky cukroví a zářící světýlka. Na Ježíška si ještě počkáme, ale sváteční atmosféra už dýchá na každém rohu mimo jiné díky vánočním stromkům a trhům, které vyrostly bezmála na každém náměstí. My vám sice neneseme noviny, ale zato máme doporučení, kde si můžete v Praze onu koledu s horkým voňavým kelímkem v ruce poslechnout.

Staroměstské náměstí

Koho by to nenapadlo, že? Největší pražské vánoční trhy v srdci Starého Města jsou každoroční klasikou. Prostoru vévodí vysoký strom ozdobený anděly a pod ním se to hemží stánky, turisty a různými atrakcemi.

Pokud se vám podaří proplést se davem, seženete tu nejtypičtější vánoční ozdoby, pochoutky od trdelníku po brambůrky a nejrůznější rukodělné výrobky. Uprostřed náměstí si můžete udělat fotku z vyvýšené konstrukce připomínající vídeňské trhy nebo vyzkoušet Popelčin střevíček.

Mezitím se na pódiu střídají dětské sbory a u stánků se peče maso, sýry a trdelníky. Na okraji se mimo jiné nachází charitativní koutek organizace Semitam, kde se prodávají výrobky od lidí v těžké životní situaci, kteří se snaží vrátit zpět do společnosti.
Díky vyhlášenosti trhů je také potřeba počítat s vyššími cenami a velkými davy.

Komornější zábava na náměstí Republiky

Menší trhy, ale stále v centru, se nacházejí před Palladiem. Zboží se v podstatě opakuje všude, ale zde se sešlo více prodejců nabízejících originální výrobky českých tvůrců, a naopak i víc nevkusného zboží, které jako by si odskočilo ze zastrčeného rohu nějaké poutě.

Opět tu najdeme svařák, medovinu a jiné dobroty jako třeba halušky. Celkově jsou trhy malé, takže se tu nemačkají takové davy, ale ceny jsou pořád relativně vysoko.

Za jídlem na Václavák a Tylák

Tato dvě náměstí se nachází nedaleko od sebe a pyšní se největší koncentrací stánků s jídlem a nabídkou různých pochoutek.

Václavské náměstí má letos nádhernou výzdobu v podobě rozsvícených stromů po celé délce náměstí z obou stran, které navíc neustále mění barvu, čímž tvoří opravdu magickou podívanou.

Samotné trhy jsou rozdělené do dvou částí a celkově působí hodně komerčním dojmem. Ve vzduchu se mísí vůně halušek a přepáleného tuku, mezi to se mačkají stánky s medovinou a ceny ozdob šplhají ještě výš než na Staromáku.

Mnohem příjemnější alternativu pro mlsné jazyky tvoří jediná ulička trhů na nedalekém Tylově náměstí. Najdete tu balíčky cukroví, langoše, bramboráky, zákusky i vietnamské speciality a samozřejmě několik stánků s horkým pitím.

Náměstí Míru

Aneb to nejlepší na konec. Kombinace světýlek natažených od stromu uprostřed náměstí do stran a výhledu na kostel sv. Ludmily vytváří skutečně působivý pohled, a ačkoliv je náměstí zaplněno lidmi, působí klidným dojmem, jelikož lidé tady nikam nespěchají.

Z několika stánků voní medovina a v ostatních najdeme často ručně vyrobené šperky, svíčky z včelího vosku a jiné typické zboží. Na rozdíl od centra se tu prodávají převážně české výrobky v rozumnější cenové relaci a návštěvníků je tak akorát na to, aby se netlačili.

Tour de svařák

Všechny informace o vánočních trzích v Praze zní sice moc hezky, ale všichni víme, že hlavním lákadlem návštěv vánočních trhů je kromě atmosféry také degustace svařeného vína a horké medoviny.

Proto jsme se vypravili udělat anketu s cílem zjistit, kde si v Praze můžete vychutnat ten nejlepší svařák. Názory návštěvníků trhů se liší, protože nikdo zatím nesebral tolik odvahy, aby vyzkoušel tento nápoj ve všech stáncích.

První účastnice ankety na Staroměstském náměstí suverénně prohlásila, že ten nejlepší svařák mají U Prince, další doporučovali rybízové víno u Palladia a podle mého skromného názoru vede stánek s grilovanými sýry na náměstí Míru, kde se vaří v soudku snad víc pomerančů než vína. Návštěvníci trhů ale nejčastěji skloňovali stánek s názvem Poctivý svařák, který se vyskytuje hned na několika místech, třeba na Tyláku nebo náměstí Republiky, a vždycky k němu vede dlouhá fronta.

Ať už vyrazíte na trhy kamkoliv a vychutnáte si jakékoli svařené víno, určitě se vyplatí v hektickém předvánočním období zpomalit a užít si pohled na zářivé ozdoby, vůni františků a pohádkovou atmosféru, kdy je možné cokoliv.