Filmové kostýmy dělají snímky krásnější, inspirují generace a vytvářejí pevné základy legendám. Podívejte se s námi napříč historií, pohádkami i současností na to nejlepší, co módní kreativci na stříbrném plátně předvedli.

 

HISTORICKÉ

Anna Karenina (2012)

Jedna z nejznámějších ruských tragédií, nádherný příběh o nešťastné lásce, oceňovaný film. A všechno, co je ženská se zálibou v módě schopna dělat, je rozplývat se nad kostýmy. Ne nadarmo nejnovější adaptace Kareniny dostala Oscara za kostýmy. Nákladné róby, výrazné diamantové a perlové šperky, zdobné kožešiny a opulentní klobouky.

Anna Karenina (Zdroj fotografie: Bontonfilm)

Už první scéna, kdy si Anna čte dopis, je o oblékání. A Keira Knightley se svou útlou postavou, laníma očima a vlnícími se vlasy je dokonalou modelkou. Anniny róby ani zdaleka neodpovídají carskému Rusku. Inspiraci pro ně hledejte v padesátých letech v módních domech Balenciaga a Christian Dior. Záměrem bylo, aby Annina postava vynikala a brala dech v záplavě pastelových rób a armádních uniforem okolo. Červené šaty, které má na sobě při začátku svého románku s Vronským, byly jako pěst na oko. Stejně tak černé šaty ke konci příběhu, které i sám Tolstý popsal dosti květnatě.

Anna Karenina (Zdroj fotografie: Bontonfilm)

Vypasované korzety, odhalená ramena a nabírané sukně, to vše doplněné drahými šperky z dílny Chanel. Jacqueline Durrand je nekorunovaná královna filmových kostýmů. Už třikrát za svoje výtvory obdržela zlatou oscarovou sošku. A pokaždé její šaty nosila Keira Knightley. Poprvé v Pýše a předsudku. Podruhé šlo o film Pokání a ikonické zelené šaty, na které dojde řeč později.

Vévodkyně (2008)

Keira Knightley podruhé a ne naposled. Sorry jako… Historický snímek o Georgianě Cavendish, vévodkyni z Devonshire, ve své době módní ikoně, jejíž život stál za starou bačkoru. Do detailu propracované extravagantní modely na pozadí anglické krajiny lahodí oku. Zdobné klobouky a nadýchané paruky se někomu můžou zdát už moc, ale pořád je to lepší než chlapské podvazky, věřte mi. A ano, i tady přistála soška za kostýmy.

Hello, Dolly! (1969)

Profláklý americký muzikál s věčně parodovanou Barbrou Streisand v hlavní roli. Dáma velkého světa s absurdně zdobenými klobouky, spoustou peří a hlavně nejzdobenějšími zlatými šaty, kterým snad konkuroval jen obleček Elizabeth Taylor v roli Kleopatry.

Moulin Rouge (2001)

Starší muzikálový počin Baze Luhrmana s uhrančivou Nicole Kidman v roli kurtizány Satine. Kostýmy jsou přehnané a taky si vybojovaly Oscara.

My Fair Lady (1964)

Shawův Pygmalion zfilmovaný a zhudebněný je nadupaný nejen věčnými hity a dobrými hereckými výkony, ale také výraznými kostýmy. Bílou róbu na dostizích v Ascotu i zdobené plesové šaty chcete mít v šatníku.

FANTASY A POHÁDKY

Lovec: Zimní válka (2016)

Stříbrná a zlatá – sněhová královna Emily Blunt a ztělesněné zlo Charlize Theron. Film byl prázdná pakárna, ale z Raveny a jejích šatů zase všichni šli do kolen (stejně jako v prvním filmu). Charlize je oslnivě krásná, být zlá jí sluší a všichni ji chcete za královnu. Emily má taky fajn ohoz, ale srovnávat se to nedá, takže to ani nebudu zkoušet.

Lovec: Zimní válka (Zdroj fotografie: CinemArt)
Sněhurka (2012)

Pohádka o Sněhurce, Julia Roberts v roli zlé macechy a spousta barev. Bál se zvířecími kostýmy, až omalovánkově barevné šaty a krásná nevěsta. Pusťte si ho, výborná oddechovka, která vás pobaví. Nemluvě o tom, že nebudete fandit Sněhurce…

Alenka v říši divů (2010)

Málokterá kniha je předurčená k efektní podívané tolik jako Alenka. Ujmula se jí divoká představivost Tima Burtona a jehlu a nit si na ni vzala Colleen Atwood, která se předvedla už v Gejši nebo nedávném hitu z Potter univerza Fantastických zvířatech a kde je najít.

Dracula (1992)

Coppolův Dracula je až pohádkový, se svými tajemnými hrady, mlžnou Anglií a láskou překračující hranice smrti. Draculův světle zelený žaket s cylindrem a lenonkami je těžké překonat. Stejně tak éterickou Lucy a nádhernou Minu v podání Winony Rider.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Nakonec mi to nedalo a krom zmínky dostal tento film své vlastní místo. Mixuje střelenou kouzelnickou módu, kterou známe z Harryho Pottera s elegancí swingového období. A ano, taky dostal Oscara…

Fantastická zvířata a kde je najít (Zdroj: Vertical Entertainment)

20. STOLETÍ A DÁL

Single Man (2009)

Módní návrhář režisérem? Může to znít jako námět pro solidní horor, ale Tomovi Fordovi se překvapivě hodně daří. Jeho Single Man i Noční zvířata měly obrovský úspěch. Single Man měl navíc, krom toho, že je filmovým vybroušeným diamantem, bezchybné kostýmy. Povinná “četba” pro každého moderního gentlemana.

Single Man (Zdroj fotografie: Aerofilms)
Pokání (2007)

Přesmutný film a přesmutná kniha se odehrávají za druhé světové války. Móda 20.-40. let je dobře zdokumentovaným zdrojem inspirace a tvůrci filmu jej dobře využili. Muži jsou šviháci v oblecích, uniformách či košilích s perfektně ohrnutými rukávy. Ženy mají vymazlené kudrlinky, decentní kostýmky a rukavičky. A pak jsou tu ty šaty. Zelená hedvábná róba, která vyzní pouze v pohybu a na útlé postavě.

Snídaně u Tiffanyho (1961)

Jeden z ikonických snímků, který proslavil Audrey Hepburn a malé černé. A zasel do našich srdcí touhu po šperku od Tiffanyho. Nebo aspoň stejně dokonalých slunečních brýlích. A vlastním bytu s kočkou.

Sex ve městě (2008)

Jakkoli je seriál ikonický, pořád to jsou devadesátá léta a začátek milénia. V módním průmyslu se tenkrát všichni udeřili do hlavy a děly se příšerné věci (mezi kterými jako jasná hvězda zazářili Blahnik a McQueen). Film, jakkoli hloupoučký, se ale vyhoupl v pravou dobu a byly to módní žně.
Styl všech postav se už vybrousil k dokonalosti a díky velkému budgetu mohli tvůrci filmu vesele dovádět. Bylo dost botiček, šatiček a kožichů, šperků i kabelek. A došlo i na róby a svatební šaty. A mimochodem, dvojku mi ani nezmiňujte – ta to přeháněla…

Lekce neslušného chování (2008)

Tenhle film jsem už jednou doporučovala, ale neodpustím si opakování. Hlavní postava je jak vystřižená z poválečných magazínů. Světová, stylová za každých okolností a bez poskvrnky. Její outfity vám budou nekončící inspirací, to vám garantuji.

Velký Gatsby (2013)

Na tenhle trhák Baze Luhrmana nejde zapomenout. New York se svými bujarými večírky, ženy s třásněmi, peřím a špičkami na cigarety. Co scéna, to obraz. Film, na který můžete koukat pořád dokola a obdivovat oblečení z archivů Prady a Miu Miu. Důraz je také kladen na perlové a briliantové šperky od Tiffanyho. Móda filmu sice neodpovídá přímo roku 1922 a zachází až do třicátých let, sbírá kusy z přehlídkových mol a má i moderní nádech, ale stejně ji milujeme.

Casino Royale (2006)

Bondovka, která poprvé představila Daniela Craiga v kůži 007. Některým se líbil, některým ne (a s těmi se nikdo nebaví). V roli jeho osudové lásky Vesper zazářila svůdná Eva Green, jejíž jednoduché róby nádherně zvýrazňovaly její prsa… tedy, krásu, samozřejmě.

Jackie (2016)

Životopis Jackie Kennedy sice nebyl zrovna záživným kusem, ale její styl oblékání se nezapsal do historie pro nic za nic. Film na tomto poli ani zklamat nemohl.

Jackie (Zdroj fotografie: Aerofilms)
Grace, kněžna monacká (2014)

Když už jsme u těch historických ikon, Grace Kelly by tu neměla chybět. Film o ní taky nebyl žádný trhák, ale byl líbivý na pohled a Nicole Kidman v něm byla kouzelná. Stejně tak Tim Roth v roli knížete Rainiera s nezaměnitelnými brýlovými obrubami.

Grace, kněžna monacká (Zdroj fotografie: Bontonfilm)