„Kolik lidí knihu přečte, tolikrát se kniha stane zážitkem. A pokaždé trochu jiným,“ je přesvědčen Petr Sobotka, zakladatel online antikvariátu Trh knih. Spolu se svým týmem už deset let usiluje o to, aby knihy nemarnily život v jedné polici, ale udržitelně se šířily mezi knihomoly. Díky platformě, kde si uživatelé prodávají a nakupují tituly mezi sebou, mohou knihy získat druhý, ale i třetí nebo čtvrtý život. Jde tak o šetrný způsob pořizování knížek nejen pro ekologicky smýšlející čtenáře. Na ojedinělém literárním tržišti s nejširší nabídkou knih v Česku se prodalo už přes jeden milion knih. Navíc zde knihomolové mohou najít tituly, které jsou v knihkupectvích beznadějně vyprodané a v antikvariátech k nesehnání. 

Proč nakupovat nové, když někdo má doma jen jednou přečtené či jen prolistované vydání, je jednou z hlavních myšlenek projektu Trh knih. V současné době lidé přemýšlí, jak šetřit přírodu i peněženku uvědomělým nakupováním, tak proč nepřistupovat rozumně i k nákupu literatury? Přečtená kniha je navíc na rozdíl od ojetého auta pořád úplně stejně dobrá, ale výrazně levnější. Online antikvariát nabízí až 1,3 milionu kusů knih a 300 tisíc různých titulů ve skvělém stavu, což je nadmíru bohatá základna, jak svou vybranou knihu pořídit levně a ekologicky, a postupně si budovat knihovnu snů. 

„Fungujeme, jako když přijdete na trh. Je tam velký výběr, někdo vám dobře poradí a na konci vás nenatáhne. Možná něco koupíte nebo prodáte, ale určitě odcházíte s úsměvem,“  popisuje fungování online antikvariátu Petr Sobotka. Podstatnou výhodou tržiště je osobní stránka služby. Knihy totiž putují od člověka k člověku a tvoří se tak knihomolská komunita. Za dobu existence Trhu knih se prodal jeden milion knih a proběhlo už takřka 100 000 osobních setkání. Nejaktivnější a nejkomunikativnější uživatelka dokonce podnikla 938 předání a narazila na mnoho stejně smýšlejících čtenářských duší. „Není to jako milion prodaných šroubků nebo levisek, každá jedna transakce propojila dva lidi, každou knihu někdo konkrétní sháněl a u nás ji našel. Je to milion knižních zážitků,“ je přesvědčen Sobotka.

Na Trhu knih lze navíc sehnat i raritní díla, která jsou jinde beznadějně vyprodaná. Pokud by přece jen čtenář svou vysněnou knihu nenašel, jednoduše může na Trhu knih vytvořit poptávku, a až se titul objeví, platforma jej upozorní. Mezi nejžádanější autory patří dobrodruh Jaroslav Foglar, hororový mág Stephen King a překvapivě i česká autorka románů pro mládež Lenka Lanczová. Zbystřit by pak měli ti, kteří mají ve své knihovně výpravnou foto publikaci Žena ve světle od Františka Drtikola, tu se v minulosti podařilo prodat za 50 tisíc korun. Nebo sběratelský kousek Cesta krve od Jiřího Kulhánka, který si z druhé ruky koupil jeden z uživatelů za 40 tisíc korun. 

Každý čtenář si díky Trhu knih může otevřít svůj malý e-shop a nabídnout v něm přečtené knihy dalším zájemcům. Rychlý proces zabere pár kliknutí. Stačí jen vybrat knížky, které leží až příliš dlouho ladem, a po registraci je nabídnout k prodeji. Vystavování inzerátů s knihami je zdarma, prodejcům Trh knih účtuje provizi ve výši 25 % z ceny prodané knihy. Celý obchod pak funguje velmi bezpečně na principu úschovy peněz. 

Trh knih plánuje šetřit čas, ale i peníze knihomolů pomocí dalších technologických novinek. Například pomocí vytvořené aplikace bude brzy mobilní telefon uživatelů schopen knihu snadno identifikovat podle fotografie. Další a velmi cennou schopností bude automatická služba ocenění titulu – už se tak nestane, že by knihu Kolosální Conan od Mikea Mignola majitel nabídl k prodeji za pár stovek, když se její cena na trhu pohybuje kolem 25 tisíc korun.