Více než třicet tisíc návštěvníků zaplnilo v pátek a v sobotu pražskou Kampu, Střelecký ostrov a Janáčkovo nábřeží. Zhruba sedmdesát umělců z celé Evropy zahrálo na devíti scénách a to jak na ostrovech, tak i v klubech Jazz Dock, Klub Famu, Rock Café, Cargo Gallery a Chapeau Rouge. Specialitou letošního ročníku bylo propojení se Dnem Evropy, který je každoroční připomínkou míru a spolupráce na území evropského kontinentu. 

Marjari (Zdroj fotografie: United Islands of Prague)
Marjari (Zdroj fotografie: United Islands of Prague)

“Jsem rád, že jsme i letos mohli do Prahy dovést hudební objevy, české publikum tak mělo skvělou možnost přijít na premiérové koncerty zahraničních hvězd. Většina z nich v Česku navíc zahrála zcela poprvé,” říká producent festivalu Martin Voňka. 

Na letošním festivalu vystoupilo zhruba sedmdesát umělců. Mezi nimi třeba nizozemsko-britská kapela Someone, švédská skupina The Magnettes, němečtí Sparkling či Albertine Sarges, irská Enola Gay, maďarský Platon Karataev a z českých umělců pak i The Valentines, Pam Rabbit, Aiko, Marjari, Baby G, Wodehn, Meizzy či Past. Svůj prostor dostaly na velkých pódiích také začínající kapely z Prahy 1 a v rámci programu Ostrovy Inspirace se představily i desítky neziskovek. V živých podcastech a debatách vystoupili britský velvyslanec Matt Field, ekonom Tomáš Sedláček, herečka Eva Holubová, redaktoři ČT Jakub Szántó a David Miřejovský, herec Jiří Lábus, historik Michal Stehlík či novináři J. X. Doležal a Filip Titlbach.

“Děkujeme všem, kteří pomohli připravit letošní 20. narozeniny. Stálo to dost úsilí, ale jsme rádi, že jsme udělali radost spoustě diváků, hudebníků a dalším aktérům. Příští rok nás čeká velká výzva, neboť to bude 20 let od vstupu ČR a dalších devíti zemí do Evropské unie a 25 let od vstupu ČR do NATO. Těšíme se na příští unikátní ročník,” doplňuje druhý producent festivalu David Gaydečka.

21. ročník festivalu United Islands of Prague se uskuteční 3. a 4. května 2024 a to ku příležitosti dvacátého výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Právě vstup naší země do EU byl impulsem pro vznik festivalu United Islands of Prague.