Deset květnových videoklipů, které nás v roce 2022 zaujaly

279

Další měsíc je za námi a konečně si můžeme zrekapitulovat, jaké nápadité a originální videoklipy přinesl. Na seznamu nechybí hudební legendy, rozmanitost žánrů, seriózní témata ani vtip. Také se na české scéně objevilo velmi zajímavé hudební video, to si ale necháme až na konec. Začneme totiž žijící legendou, kytaristou skupiny Queen. 

Lady Gaga – Hold My Hand

Slavná zpěvačka Lady Gaga nazpívala titulní píseň k současnému filmovému hitu Top Gun: Maverick. Režii filmu měl na starosti Joseph Kosinski, který natočil tento videoklip, což lze poznat i na první pohled. Krom toho jsou v klipu zahrnuty také nádherné záběry ze samotného filmu a také z dílu prvního.

Brian May – On My Way Up

Další legendární hudební osobností je Brian May, který na svém YouTubovém kanále uvedl nový videoklip ke své písni On My Way Up. Píseň pochází z jeho druhého sólového alba Another World, které vyšlo oficiálně již v roce 1998. Tímto novým a hezky natočeným klipem jistě potěšil všechny své fanoušky.

Kendrick Lamar – N95

Lamarova píseň N95 je druhým uvedeným singlem z jeho nejnovějšího alba Mr. Morale & the Big Steppers. Skladba je po textové stránce velmi poutavá, stejně jako je poutavý videoklip po stránce stylistické. 

CASTLEBEAT – Looking For Something

Josh Hwang, neboli CASTLEBEAT, zveřejnil nový singl z alba, které uvede ještě letos v létě. Jeho lo-fi dream pop vytváří zajímavý kontrast se záběry z němého experimentálního japonského filmu Kurutta ippêji, respektive A Page of Madness.

Tove Lo – No One Dies From Love

Podobně jako CASTLEBEAT, i Tove Lo využívá syntezátorů a dalších prvků osmdesátkových skladeb. Tyto prvky jsou ostatně v současné mainstreamové hudbě velmi populární. Videoklip je však oproti předchozímu pojat mnohem více konvenčně, což ale neubírá na jeho kvalitě.

Camila Cabello, Maria Becerra – Hasta Los Dientes

Nový videoklip populární zpěvačky Camily Cabello po stylistické stránce sází na rozmanitou barevnou paletu, podobně jako předchozí No One Dies From Love. Kromě toho lze však ocenit i povedenouz choreografii, v niž figuruje i druhá zpěvačka skladby Maria Becerra. 

Kalush Orchestra – Stefania

Tato píseň ukrajinské skupiny Kalush Orchestra nedávno vyhrála v soutěži Eurovision 2022. Přestože videoklip i skladba promlouvá o momentální situaci na Ukrajině, autoři zpočátku takové záměry neměli. Píseň totiž vytvořili ještě před ní.

PALAYE ROYALE – Broken

Kanadská rocková skupina PALAYE ROYALE se dostala do širšího povědomí již v roce 2013 díky své skladbě Get HIgher. Tento měsíc uvedla nový videoklip ke své skladbě Broken, který natočila česká režisérka Eva Doležalová věnující se především krátkometrážním filmům. 

Rammstein – Dicke Titten

Nový klip věhlasné skupiny Rammstein byl uveden před dvěma týdny a do té doby je na prvním místě v hudební trendech na YouTube. Není se čemu divit, neboť klipu kromě skvělé hudby nechybí vtip využívající rozporu hudebního žánru a stereotypního vyobrazení Bavorska a Německa obecně.

Ondřej Brzobohatý & Eva Burešová – Léto

Na konci měsíce se na české hudební scéně objevil i videoklip k písně z muzikálu Slunce, seno, jahody. Píseň je pojatá velmi seriózně, podobně jako nové záběry klipu. S nimi se však prolínají i záběry z filmu, který je charakteristický především díky svému odlehčenému a absurdnímu humoru. Vzniká tak velký rozpor, jenž povyšuje absurditu na další úroveň, nejspíš však nechtěně.