Podzim se pomalu a neodvratně blíží a s ním i hrozba nachlazení a viróz. Kdekdo z nás proto začne ve velkém nakupovat pomeranče a po ránu zobat vitamín C, aby tak podpořil svou imunitu. V tomto směru nám farmaceutické firmy prezentují vitamín C jako mocný všelék – a mají pravdu. Nakrmit byste jím proto měli nejen sebe, ale také vaši pleť. 

A tím nemyslíme cpát do sebe ještě víc tabletek, ani si na pleť vymačkat citron. Ze stravy se do pleti dostane opravdu jen minimum vitamínu, proto se raději než do citrusů ponořte hlouběji do světa kosmetiky. Vitamín C je totiž další ze superlátek, která si poradí s kdejakým problémem. Hyperpigmentace? Začínající vrásky a uvadající pleť? Nejednotný tón pleti? Akné a jizvičky? Ochrana před okolním prostředím? Nic pro něj není překážkou. Stejně jako uvnitř vašeho těla, i na vaší pleti dokáže bojovat s volnými radikály. Navíc se kamarádí s kolagenem, který se s rostoucím věkem přestává ve vaší pleti přirozeně produkovat, takže napomáhá, aby se dál tvořil. Pěkně vás rozjasní a zpevní a zesvětluje pigmentové skvrny. Hrdinně bojuje i proti slunci a podporuje účinnost vašeho SPF. Jako téměř vždy jsou tu ovšem i některá ale!

Dejte mu zázemí

V kosmetice je vitamín C extrémně nestabilní látka, která v tekuté formě podléhá při styku se světlem a vzduchem rychlé zkáze. Úkolem výrobců je tedy udržet ho co nejdéle v klidu – proto se s ním můžete často setkat v různých formách, například v podobě ampulek nebo prášku, který později smícháte se svým krémem. Vaším úkolem v tomto směru ale není jen nanést ho na pleť. Pokud si pořídíte sérum, mějte na paměti, že přednost by měla mít kvalita před nízkou cenou. Ideální jsou séra v tmavých lahvičkách, aby se k nim nedostalo moc světla. Zoxidovaná látka nejen, že není ničím prospěšná, ale může vaší pleti i ublížit a způsobit podráždění. Proto si raději svou lahvičku hýčkejte co poklad a pěkně ji schovávejte na tmavém místě. 

Vitamín C můžete používat ráno i večer. Vzhledem k tomu, že zmírňuje škody způsobené slunečním zářením, se jeho použití během ranní rutiny nabízí samo. Pro tým ráno mluví také skutečnost, že se nemá v lásce s dalšími aktivními látkami a na senzitivní pokožce by tak mohl v kombinaci s večerní rutinou, kde většinou tyto látky používáme, napáchat nějakou neplechu. Rozhodně ale ničemu neublížíte, pokud budete vitamín C kombinovat s vitamínem E, který umí svého kamaráda krotit a stabilizovat.

Formy vitamínu C

V jakých formách se s ním můžete setkat? Aktivní formou vitamínu C je kyselina askorbová (kyselina L-askorbová). Na tuto látku máme nejvíce studií, které dokazují její superschopnosti, je ale extrémně nestabilní. Vadí jí vysoká teplota (proto ji klidně můžete schraňovat v lednici), styk s kovy nebo kyslíkem i změna PH. Vzhledem k tomuto výčtu tedy ani neuvažujte o koupení séra s vit. C v lahvičce s kapátkem, spotřebovat byste ho totiž museli rychlostí blesku. Také není příliš vhodný k použití na aknózní pleť. Nejúčinnější je v koncentraci do 20 %, a pokud máte citlivou pokožku, je pro vás větší jistotou koncentrace pod 10 %. 

Neaktivních (esterových) forem vitamínu C se v kosmetice používá hned několik. Jejich výhodou oproti těm aktivním je, že jsou stabilnější. Za zmínku stojí určitě Tetrahexyldecyl Ascorbate, který je z esterových forem asi nejúčinnější, může ovšem také lehce dráždit. Pokud je pro vás kyselina askorbová nevhodná, protože trpíte na akné, sáhněte po krémech a sérech s obsahem látky Sodium Ascorbyl Phosphate. Má všechny benefity aktivní formy a k tomu vám neuškodí. Pro citlivější pleť je zase vhodný Magnesium Ascorbyl Phosphate, který je relativně dost stabilní, ale hůře se vstřebává. Jeho účinky můžeme ovšem považovat za lehce diskutabilní. 

Pokud vás zajímá chemické hledisko podrobněji a vládnete angličtinou, podívejte se na video Dr. Shereene Idriss. Ta se specializuje na skin-care a různé látky v ní a jako dermatoložka tomu opravdu rozumí!

Takže opakujeme: nejen díky pomerančům a grepům můžete těžit z mnoha benefitů vitamínu C. Výhodou této kosmetické látky je, že je tak oblíbená, že není problém ji sehnat i v nižších cenových kategoriích. Pamatujte ale dobře na to, že pokud s ní nebudete dobře zacházet, její dobré účinky vám můžou rychle frnknout. 

Zdroj fotografií: Deposhitphotos.com