Koronavirus si v pozitivních konotacích asi moc lidí pamatovat nebude, ale musíme nekriticky přiznat, že díky němu máme hodně newborns, a to nejen co se lidských mláďat týče. Mezi takovými koroňátky můžeme najít i celou řadu hudebních desek, které by třeba jinak nevznikly, a k nim si nyní připíšeme i nové album Kusy radosti legendární české kapely Vypsaná fiXa, které má ve svém rodném listě napsáno datum 9. května.

Okolnostmi vzniku desky se kapela nijak netají: začali jej nahrávat v době, kdy kvůli protipandemickým opatřením nebylo co dělat, do toho kapelu opustil basák Mejn a nahradil ho nový člen Krištof Mašek. FiXa oslovila producenty svého předešlého alba Ondřeje Ježka a Dušana Neuwertha a nová deska postupně vznikala v průběhu celého roku 2021. Jestli jste milovníky staré dobré fiXy, kterou jste na posledních albech postrádali, při poslechu Kusů radosti určitě radost mít budete. Hned první písnička Vídrholec totiž připomíná svým stylem to, co jsme od této pardubické kapely měli možnost slýchat ještě před jejím lehkým „zpopovatěním“. A není to výjimka. 

V podobném duchu se nesou i další singly desky, titulní Kusy radosti, uvolněný Sen, melodický Bagrista ze Suezu, podivný (jinak ho asi popsat nelze) Chlap, nejvíc je ale stará fiXa podepsaná asi pod punkrockovou Šína je singl, ze které lze cítit závan dávných časů z doby kolem desky Brutální všechno (2001). Samozřejmě nechybí ani několik popově zabarvených písní, takže na své si přijdou vlastně všichni – fanoušci se nažerou a fiXa zůstane celá. Ve zkratce, v Kusech radosti najdete i kus svého mládí, naladíte se do festivalové pohody, a to i díky typickým poněkud dada textům frontmana kapely Márdiho, bez kterých si Vypsanou fiXu ani nejde představit.

Světlo světa už spatřil i první videoklip alba k písni Buvol, natočený v retro stylu. Takže až před vámi zase bude někdo nadávat na období korony a možná i tvrdit, že světu nic dobrého nepřineslo, zkuste mu pustit tuto desku, třeba tím zmírníte jeho rozhořčení. FiXa se totiž naštěstí očividně ještě nevypsala. 

HUDEBNÍ ALBUM: KUSY RADOSTI

Interpet: Vypsaná fiXa
Datum vydání: 9. května 2022
Tracklist: Vídrholec / Kusy radosti / Sen / Kouřící miminko / Bagrista ze Suezu / Šína je singl / Fortuna / Chlap / Buvol / Velká bílá zeď / Hotel / Už dlouho nemluvíš
Cena: cca 350 Kč
www.vypsanafixa.cz

PŘEHLED RECENZE
Originalita
8
Zvuk
10
Atmosféra
9
vypsana-fixa-kusy-radostiKusy radosti nám ukazují Vypsanou fiXu v různých jejích barvičkách. Kapela zde potěšila všechny své skalní fanoušky svěžím závanem retra, které albu jen prospělo. Trochu větší průvan, jenž by naznačil další hudební směřování kapely, by ale možná nebyl na škodu.