Mise: Apollo 11 – Neil Armstrong, Edwin „Buzz“ Aldrin, Michael Collins. Cíl: Doletět k Měsíci, přistát na jeho povrchu a bezpečně se vrátit na planetu Zemi. Výsledek? Povedlo se. V červenci 1969 – před 50 lety. A proto modul Apollo 11 ve skutečné velikosti „přiletěl“ i na pražské planetárium v rámci výstavy 50 let na Měsíci.
„Je to už téměř 47 let, co se Měsíce žádná lidská noha nedotknula. Ti, kteří se narodili po 14. prosinci 1972, nepamatují éru, kdy se ještě létalo na Měsíc. Slyšíte tu absurditu? A proto chceme ten čas připomenout a ukázat, jaké to tenkrát asi mohlo být,“ přibližuje ředitel planetária Jakub Rozehnal. Více než osm metrů vysoký modul Eagle konstruovali pracovníci pražské hvězdárny a planetária přesně podle plánů, které uvolnila americká vesmírná agentura NASA. Trvalo to přes rok a půl a celá práce vyšla na 2,5 milionu korun.
„Je to už téměř 47 let, co se Měsíce žádná lidská noha nedotknula.“
Ale proč najdete modul Eagle ve skutečné velikosti právě v Česku? Přesnou odpověď jsme nedostali. „Napadá mě jen jedno možné vysvětlení. Asi jako jediným nám stálo za to utratit několik milionů korun a investovat je do připomínky toho, že se před 50 lety lidská noha poprvé dotknula Měsíce,“ vysvětlit ředitel planetária Rozehnal. Modul je přístupný pro děti od deseti let.
Kromě návštěvy modulu Eagle se v pražském planetáriu můžete také „povozit“ v měsíčním roveru podobně jako 3 mise, které ho měly na Měsíci k dispozici, nebo žasnout nad tím, že plechovka Coca-Coly na Slunci váží asi 10 470 g, zatímco na Měsíci jen 62 g. V kinosále planetária je navíc od 20. července ke zhlédnutí dokumentární film Apollo 11.
Toužíte se také dotknout Měsíce? Zajděte do Štefánikovy hvězdárny na Petříně. „Pokud víme, tak jsme kromě Spojených států amerických jediné místo, které umožňuje dotknout se měsíčního povrchu. Máme vystavený vzorek měsíční horniny, který na Zem doputoval před třemi miliardami let. Neobestavěli jsme ho neprůstřelnými skly, můžete si na něj opravdu sáhnout,“ láká ředitel hvězdárny Tomáš Prosecký.
A mimochodem… 20. července 1969 člověk na Měsíci přistál poprvé, ale 11. prosince 1972 naposledy. Velitel posádky Eugene Cernan, který měl české a slovenské prarodiče, vzal tenkrát na Měsíc československou vlajku. Výstava ukazuje nejenom to, že nám Měsíc svítí na cestu, ale také znovu připomíná, že má vesmír tolik tmavých a neprobádaných zákoutí, a my jsme tak malí, že nikdy nedohlédneme na jeho konec – pokud nějaký vůbec může mít.