- Reklama -

Prvnímu dílu kultovní série Matrix až do poslední chvíle nikdo nevěřil. Příběh, odehrávající se ve virtuální realitě ovládané stroji, kde nejmocnější zbraní je kung-fu, působil absurdně. Jenže, jak se ukázalo, film nebyl jen hloupou akční jízdou, ale i silnou psychologickou sci-fi se sociálním přesahem. Ze všech zúčastněných udělal hvězdy prvního kalibru a Matrix se stal nestárnoucí klasikou. Film letos oslavil krásných 20 let a bylo by příhodné sepsat 20 zajímavostí. Jenže Matrix je tak fascinující a velký snímek, že si jich zaslouží trochu víc. Třeba rovnou 50.

1. Režisérské duo požadovalo od studia Warner Brothers rozpočet 80 milionů dolarů. Ti jim však dali jen 10. Za tyto peníze se rozhodli natočit úvodní sekvenci s Trinity (Carrie-Anne Moss), kterou následně studiu ukázali. Hlavouni od Warnerů byli tak uchváceni, že jim nakonec požadovaných 80 milionů dali. Risk je zisk.

2. První sekvence s Trinity se natáčela čtyři dny a chystala se šest měsíců.

3. Carrie-Anne Moss si během natáčení zvrtla kotník, ale bála se, že pokud to někomu řekne, tak ji přeobsadí. Byl to její první velký film, takže se není čemu divit.

4. Hugo Weaving (Agent Smith) musel být operován, protože se zranil při jedné bojové scéně. Jeho zbylé náročnější scény byly dotočeny až úplně na konci, aby měl čas dát se dohromady.

5. O choreografii bojových scén se postaral Yuen Woo-ping, kterého tvůrci chtěli tak moc, že mu odsouhlasili všechny jeho požadavky, včetně přemrštěného poplatku za jeho služby nebo požadavku na čtyřměsíční trénink herců ještě před samotným natáčením.

6. Keanu Reeves ještě před samotným tréninkem bojových umění prošel operací krční páteře a musel nosit krční ortézu. Reeves se kvůli tomu moc dobře nenaučil kopat. Yuen Woo-ping to naštěstí vzal v potaz a upravil jeho pohyby, aby natáčení zvládl a bojové scény vypadaly efektivně. Neo tak v prvním filmu sází především na ruce a kope jen občas.

7. Finální rozpočet Matrixu byl nakonec jen 63 milionů dolarů. Druhý a třetí díl stál každý 150.

8. Režisérky Wachowské by si od Morphea vzaly modrou pilulku.

9. Jen do roku 2002 byla scéna, kde se Neo vyhýbá kulkám, zparodována ve 20 filmech. Podobný princip využívala i videoherní série Max Payne.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

10. Všechny scény odehrávající se v Matrixu jsou nazelenalé. Krom barevného filtru, který se použil, bylo veškeré oblečení decentně namáčeno v zeleném barvivu, aby dostalo alespoň částečně zelený odstín. Včetně obleků, košil i kravat agentů. Scény mimo Matrix jsou naopak namodralé.

11. Ve světě existuje právní termín „The Matrix Defence“, což lze volně přeložit jako „Obrana Matrixem“, kdy obžalovaní tvrdí, že spáchali zločin proto, že si mysleli, že žijí v Matrixu namísto reálného světa. Šokující na tom je, že tento argument byl několikrát úspěšně použit. Jedná se o určitý typ šílenství, takže i když lidé soud vyhráli, museli se léčit.

12. Do hlavní role byli zvažováni Tom Cruise, Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, ale třeba i v tu dobu slavný Nicolas Cage. Jedním z vážných kandidátů byl Will Smith. Nabídku odmítnul, protože prý nepochopil scénář. Se smíchem později dodal: „Jsem černý a kdybych tu roli tenkrát vzal, Morpheus by byl běloch a obsadili by Vala Kilmera. Pravděpodobně bych tím Matrix zmršil, takže jsem vám všem vlastně udělal laskavost!“ Ze Smithovy rodiny se ve filmu přeci jen někdo objevil: Jada Pinkett Smith si v druhém a třetím díle zahrála Niobe.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

13. Morphea si mohli zahrát Russell Crowe, Sean Connery nebo Samuel L. Jackson, ale všichni odmítli, takže roli dostal Laurence Fishburne. Představa, že Jackson hraje Morphea a provokuje celou svou posádku typickým „mothe*ucker“, není zase tak marná.

14. Lana a Lily Wachovské před režisérskou kariérou psaly komiksy pro Marvel (například série Ectokid o dospívajícím muži, který je zčásti duch a zčásti obyčejný člověk) a samotný Matrix byl v počátcích také zamýšlen jako komiks.

15. Když už se studiu začal nápad s Matrixem zamlouvat, zase se jim nelíbilo, že by ho měly napsat, a nakonec i režírovat nezkušené sestry Lana a Lilly Wachovské, takže režisérky byly nuceny natočit film Past, aby se osvědčily.

16. Přestřelka s policejním komandem, kde zdivo a kusy sloupů poletují všude kolem, byla tvořena čistě praktickými efekty (včetně výstřelů, výbuchů atp.). Natáčela se 10 dní.

17. Ikonický „bullet time“ byl vytvořen speciálně pro film. Celá scéna se točila pomocí dvou filmových kamer a 120 digitálních fotoaparátů. Snímky z nich pak byly pečlivě poskládané k sobě, aby vznikl kýžený efekt. Nápaditost filmových géniů nezná mezí.

18. Firma, ve které Neo pracoval, se jmenovala MetaCortex. Tato složenina znamená „překročení hranic vlastní mysli“ nebo také „osvobození vlastní mysli“, což Neo nakonec udělal.

19. Celá trilogie Matrixu vydělala 1,6 miliardy dolarů. Nejsilnější byla dvojka, která utržila přes 700 milionů, jednička a trojka pak přes 400 milionů.

20. Neo je anagram pro One (Vyvolený), takže jsme dostali skrytý spoiler hned v prvních minutách filmu.

21. Keanu Reeves získal roli tak, že mu Wachovští jednoho dne zavolali, že se chtějí sejít. Předtím mu poslali scénář, který byl v Reevesových očích úžasný. Když mu pak ukázali některé návrhy, například vizi scény „bullet time“, zcela se do konverzace ponořil. Nakonec jenom tak tlachali o filmu, a když se ho režiséři zeptali, jestli je ochotný celé čtyři měsíce trénovat, než vůbec začne samotné natáčení, zcela jistě řekl: „Ano!“

Zdroj forografie: Profimedia.cz

22. Reevesův dublér Chad Stahelski se před několika lety rozhodl, že už ho nebaví nechat se mlátit, přejíždět auty a skákat z hořících budov. Rozhodl se natočit svou akční prvotinu John Wick, kde Keanu Reeves ztvárnil hlavní roli. U jedničky mu ještě s režií pomáhal David Leitch, další dva díly dělá Chad Stahelski sám a brzy nás čeká John Wick: Parabellum.

23. Když měl do kin dorazit Matrix: Realoaded, producenti měli strach, že fanoušci rozkradou všechny postery a další propagační materiály. Řetězcům kin tak poslali tubusy označené jako „Caddyshack 2” a „The Replacements” (v češtině Náhradníci). Kina tak propadala panice, že pár týdnů před premiérou nemají stále reklamní postery a další materiály k filmu. Tvůrci jim nakonec zavolali, aby ty tubusy otevřeli, protože v nich jsou skutečně materiály pro druhý Matrix.

24. Ve druhém díle se dozvídáme, že Matrix byl restartován (rebootován) několikrát, protože systém nikdy nebyl dokonalý a stroje se ho pokoušely zlepšovat. V trilogii Matrixu sledujeme již šestou verzi Matrixu.

25. V prvním díle, kdy Neo vyleze z okna budovy a pohybuje se opatrně po římse, nebyl použit dublér ani žádné triky. Keanu Reeves šplhal 34 pater nad zemí úplně sám.

26. V prvních 45 minutách filmu řekne Keanu Reeves jen 80 replik a z toho 44 jsou otázky.

27. Autoři vybrali několik knih, které si museli herci přečíst. Byly to různé psychologické knihy o neznámých dimenzích a realitách. Prodeje těchto knih vyletěly prudce nahoru, když se společnost dozvěděla o jejich propojení s filmovým štábem. Jednou z knih byla i „Simulation and Simulacra“, kterou jsme dokonce mohli zahlédnout v prvním díle.

28. Agent Smith (hlavní záporák trilogie) je skutečný Vyvolený. Teď jste nejspíše lehce překvapení. Ale… mohlo by tomu tak být podle jedné z fanouškovských teorií. Ve filmu se totiž dozvídáme, že Vyvolený se musí narodit v Matrixu (což je sporné, Neovo tělo bylo vytvořeno mimo Matrix v lidských líhních, v Matrixu se ale znovuzrodil poté, co jej agenti zastřelili).
Naopak tento předpoklad agent Smith splňuje, protože je pouhý program vytvořený v Matrixu (takže je tam narozený). Dále by měl Vyvolený být schopen měnit Matrix k obrazu svému, což Neo nedokázal nebo nám to nepředvedl. Uměl sice létat, vyhýbat se kulkám a porazit každého protivníka, ale Matrix jako takový neměnil.
Agent Smith se naopak dokázal zkopírovat (čímž změnil zdrojové kódy programů) a ve třetím díle dokázal Matrix přeměnit na depresivní místo. Nea se k tomu ještě zeptal: „Líbí se vám, co jsem s tímhle místem udělal?
A v poslední řadě bylo řečeno, že Vyvolený je ten, kdo zničí Matrix a osvobodí všechny lidi. Vyvolených bylo před Neem spousty a žádný z nich Matrix nezničil, až Neova reinkarnace to zvládla, jenže… Agent Smith ve druhém díle říká, že se vyhýbá Zdroji, že do něj už nevstoupí a nebude nadále poslouchat rozkazy. Neo závěrečný souboj ve třetím díle prohraje a agent Smith se do něj zkopíruje. Jenže Neo je v tu dobu připojen do Matrixu z města strojů, tedy ze samotného Zdroje.
Skrze Neovo tělo se Smithův kód dostane ke Zdroji a Matrix se může znovu rebootovat. Je tedy možné, že agent Smith je Vyvolený? Něco na tom je, ale teorie potvrzena nebyla, takže můžeme dál klidně spát, protože oficiálním Vyvoleným je stále Neo.

29. Scéna, kdy Neo poprvé zkouší přeskočit mrakodrapy, byla inspirována slavnou animovanou postavičkou Wile E. Coyote, který několikrát spadl z útesu, když pronásledoval svou oběť.

30. Scéna z klubu S&M se točila ve skutečném podniku Hellfire v Sydney. Pokud na někoho působila věrohodně, je to proto, že režiséři požádali všechny přítomné, aby na sebe hodili vybrané kostýmy a dělali to, co normálně. Pili a bavili se. Všichni souhlasili.

31. V roce 1999 se do kin vrátily i Star Wars s podtitulem Skrytá hrozba. O Matrixu se ale mluvilo všude a Star Wars dostaly výprask i na Oscarech, kde je Matrix převálcoval v řadě kategorií (nejlepší efekty, zvuk a střih).

32. Když Neo cvičí s Morpheem v simulaci, dotkne se palcem nosu. Tím vzdává hold jednomu z největších mistrů bojových umění Bruce Leeovi.

33. Před druhým dílem, kde Neo bojuje proti Smithovým klonům, se uspořádal velký casting, kdy se hledali lidi se stejnými proporcemi jako měl Hugo Weaving. Pak jim jen ve střižnách nahradili hlavu za Weavingovu. Lehké jak facka.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

34. Serapha si mohl zahrát Jet Li, ale požadoval za svou malou roli stejné peníze jako dostal Keanu Reeves. Role byla pak kompletně přepsána do ženského provedení na míru Michelle Yeoh. Ta to však z časových důvodů musela odmítnout a role se po opětovných úpravách scénáře ujal Collin Chou, který je v ní skvělý a zároveň levnější než Jet Li.

35. Honička na dálnici ve druhém díle se odehrávala na 2,2 kilometrech silnice, která byla zbudována jen pro potřeby filmu a hned po natáčení byla zbourána.

36. Firma General Motors darovala na natáčení dálniční scény 300 aut. Všech 300 se při natáčení zlikvidovalo.

37. V druhém díle, kdy se Trinity dostala do Matrixu, použila skutečný hack, využívaný v roce 2001. Hack se jmenoval Nmap version 2.54BETA25. Jedná se o skenovací nástroj, ale co přesně to umí, si běžte radši vygooglit, moje vysvětlení by asi nebylo moc přesné.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

38. Dvojčata ze druhého dílu (ti chlápci v bílém, co procházeli stěnami a potrpěli si na ostré břitvy) byla inspirována medúzami. Respektive jejich přeměna v nehmotnou verzi.

39. Matrix: Revolutions se začal promítat přesně ve stejný moment v několika velkých městech světa. V šest ráno v Los Angeles, v 9 ráno v New Yorku, ve 14:00 v Londýně, v 17:00 v Moskvě atp. Něco podobného kinematografie předtím nezažila. Přesně ve stejnou chvíli se takhle začalo promítat v dalších 50 městech po celém světě.

40. Celé natáčení prvního dílu málem skončilo kvůli scéně s helikoptérou, která se dostala do zakázaného letového prostoru v Sydney. Zákonodárci v Novém Jižním Walesu kvůli tomu museli dokonce změnit zákony, aby se mohlo pokračovat v natáčení. Záchrana Morphea za to však stála.

41. Parta kolem speciálních efektů čekala skoro dva měsíce, než se jim podařilo zachytit perfektní kapku deště, kterou mohli využít ve filmech. Trpělivost přináší… kapky. Krásné kapky.

42. Závěrečná scéna trilogie se odehrává v parku. Je to jediná chvíle, kdy můžete v Matrixu vidět krásnou modrou oblohu a zeleň.

43. Poprvé, když Neo vleze do auta s Trinity, Swich ho nazve „Coppertop“, což je v Americe slang pro baterie Duracell.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

44. V řecké mytologii je Morpheus bůh snů. Ve filmu se snaží Morpheus probudit lidi z virtuálního snění.

45. Při scéně v hale, kdy Neo a Trinity přemůžou policejní komando a nastoupí do výtahu, se kamera vrátí zpátky, aby ještě jednou ukázala, jak je lobby zdevastované. Při tomto krátkém záběru se neplánovaně utrhl kousek zdi. Nejen, že to vypadá, že je to schválně, ono je to svým způsobem i docela vtipné a do filmu to sedí, takže se tvůrci rozhodli tuhle scénu použít.
Padající zeď si můžete najít v posledních 2 vteřinách:

46. Když vejde Neo k Vědmě, je nad dveřmi napsáno „gnothi seauton“, což znamená: „poznej sám sebe“. Tato fráze pochází z řečtiny a údajně byla k vidění při vstupu do chrámu v Delfách.

47. V úvodní sekvenci jsme na obrazovce viděli start vyhledávacího programu, na kterém bylo datum 19. 2. 1998, na konci je podobný program znovu, tentokrát s datem 18. 9. 1999. Příběh prvního filmu tak trvá 19 měsíců.

48. 97 % kulis z druhého a třetího dílu bylo zrecyklováno. Ze dřeva se postavily domy pro chudé obyvatele v Mexiku.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

49. Agenti Smith, Jones a Brown nesou nejčastější americká příjmení. Ukazuje to prázdnotu jejich identity.

50. V poslední scéně celé trilogie sedí Vědma na lavičce, na které je drobný rámeček s nápisem: „In Memory of Thomas Anderson“, tedy „Na památku Thomase Andersona.“ Kdyby náhodou, tak pan Anderson byl Neo.