Prvnímu dílu kultovní série Matrix až do poslední chvíle nikdo nevěřil. Příběh, odehrávající se ve virtuální realitě ovládané stroji, kde nejmocnější zbraní je kung-fu, působil absurdně. Jenže, jak se ukázalo, film nebyl jen hloupou akční jízdou, ale i silnou psychologickou sci-fi se sociálním přesahem. Ze všech zúčastněných udělal hvězdy prvního kalibru a Matrix se stal nestárnoucí klasikou. Film letos oslavil krásných 20 let a bylo by příhodné sepsat 20 zajímavostí. Jenže Matrix je tak fascinující a velký snímek, že si jich zaslouží trochu víc. Třeba rovnou 50.

1. Režisérské duo požadovalo od studia Warner Brothers rozpočet 80 milionů dolarů. Ti jim však dali jen 10. Za tyto peníze se rozhodli natočit úvodní sekvenci s Trinity (Carrie-Anne Moss), kterou následně studiu ukázali. Hlavouni od Warnerů byli tak uchváceni, že jim nakonec požadovaných 80 milionů dali. Risk je zisk.

2. První sekvence s Trinity se natáčela čtyři dny a chystala se šest měsíců.

3. Carrie-Anne Moss si během natáčení zvrtla kotník, ale bála se, že pokud to někomu řekne, tak ji přeobsadí. Byl to její první velký film, takže se není čemu divit.

4. Hugo Weaving (Agent Smith) musel být operován, protože se zranil při jedné bojové scéně. Jeho zbylé náročnější scény byly dotočeny až úplně na konci, aby měl čas dát se dohromady.

5. O choreografii bojových scén se postaral Yuen Woo-ping, kterého tvůrci chtěli tak moc, že mu odsouhlasili všechny jeho požadavky, včetně přemrštěného poplatku za jeho služby nebo požadavku na čtyřměsíční trénink herců ještě před samotným natáčením.

6. Keanu Reeves ještě před samotným tréninkem bojových umění prošel operací krční páteře a musel nosit krční ortézu. Reeves se kvůli tomu moc dobře nenaučil kopat. Yuen Woo-ping to naštěstí vzal v potaz a upravil jeho pohyby, aby natáčení zvládl a bojové scény vypadaly efektivně. Neo tak v prvním filmu sází především na ruce a kope jen občas.

7. Finální rozpočet Matrixu byl nakonec jen 63 milionů dolarů. Druhý a třetí díl stál každý 150.

8. Režisérky Wachowské by si od Morphea vzaly modrou pilulku.

9. Jen do roku 2002 byla scéna, kde se Neo vyhýbá kulkám, zparodována ve 20 filmech. Podobný princip využívala i videoherní série Max Payne.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

10. Všechny scény odehrávající se v Matrixu jsou nazelenalé. Krom barevného filtru, který se použil, bylo veškeré oblečení decentně namáčeno v zeleném barvivu, aby dostalo alespoň částečně zelený odstín. Včetně obleků, košil i kravat agentů. Scény mimo Matrix jsou naopak namodralé.

11. Ve světě existuje právní termín „The Matrix Defence“, což lze volně přeložit jako „Obrana Matrixem“, kdy obžalovaní tvrdí, že spáchali zločin proto, že si mysleli, že žijí v Matrixu namísto reálného světa. Šokující na tom je, že tento argument byl několikrát úspěšně použit. Jedná se o určitý typ šílenství, takže i když lidé soud vyhráli, museli se léčit.

12. Do hlavní role byli zvažováni Tom Cruise, Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, ale třeba i v tu dobu slavný Nicolas Cage. Jedním z vážných kandidátů byl Will Smith. Nabídku odmítnul, protože prý nepochopil scénář. Se smíchem později dodal: „Jsem černý a kdybych tu roli tenkrát vzal, Morpheus by byl běloch a obsadili by Vala Kilmera. Pravděpodobně bych tím Matrix zmršil, takže jsem vám všem vlastně udělal laskavost!“ Ze Smithovy rodiny se ve filmu přeci jen někdo objevil: Jada Pinkett Smith si v druhém a třetím díle zahrála Niobe.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

13. Morphea si mohli zahrát Russell Crowe, Sean Connery nebo Samuel L. Jackson, ale všichni odmítli, takže roli dostal Laurence Fishburne. Představa, že Jackson hraje Morphea a provokuje celou svou posádku typickým „mothe*ucker“, není zase tak marná.

14. Lana a Lily Wachovské před režisérskou kariérou psaly komiksy pro Marvel (například série Ectokid o dospívajícím muži, který je zčásti duch a zčásti obyčejný člověk) a samotný Matrix byl v počátcích také zamýšlen jako komiks.

15. Když už se studiu začal nápad s Matrixem zamlouvat, zase se jim nelíbilo, že by ho měly napsat, a nakonec i režírovat nezkušené sestry Lana a Lilly Wachovské, takže režisérky byly nuceny natočit film Past, aby se osvědčily.

16. Přestřelka s policejním komandem, kde zdivo a kusy sloupů poletují všude kolem, byla tvořena čistě praktickými efekty (včetně výstřelů, výbuchů atp.). Natáčela se 10 dní.

✱ Pokračování na další stránce…