Zero Waste neboli udržitelnost. Slova, která se v poslední době skloňují čím dál častěji. Víte však, co se doopravdy skrývá pod jejich významy? Ačkoliv je plast vynález, který usnadňuje životy, jeho přemíra a plýtvání, kterého se lidstvo dopouští, začíná mít nepředstavitelný dopad na naši planetu. A právě tady přichází čas pro takzvanou udržitelnost, jejímž cílem je co nejvíce omezit množství spotřebovaného odpadu, a především plastu. 

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

V nákupních centrech obchody vyměnily plastové tašky za papírové, řetězce fastfoodů razantně mění složení obalů svých produktů, ve městech začínají všichni běhat s plátěnkami a vlastní lahví na vodu, státy zavádějí zálohování PET lahví a kampaně za vyčištění oceánu na nás vyskakují dennodenně ze všech stran. Ještě aby ne, podle výzkumu z roku 2013 se ve světovém oceánu nachází 269 tisíc tun plastů.

Odstrašujícím případem je tzv. Great Pacific Garbage Patch, v překladu Velká tichomořská odpadková skvrna. Podle odhadů je tahle skvrna velká 1,6 milionů km2, což je zhruba trojnásobek plochy Španělska a tvoří ji 79 tisíc tun plastů. Tento odpad má negativní dopad především na zvířata žijící v oceánu, která se do plastů mohou zaplést, požít ho, nebo jim může uškodit pouhá interakce s ním.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Jak začít?

Do roku 2015 svět vyprodukoval 7,8 miliard tun plastů – více než jednu tunu plastů na každého jednoho žijícího člověka. Každý, kdo chce spotřebu odpadu celkově omezit, by se měl řídit pravidlem šesti R – refuse, reduce, reuse, repurpose, rot, recycle. V překladu to znamená: odmítnutí, omezení, znovupoužití, nalezení jiného využití, kompostování a recyklování.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

K nejzákladnějším typům, jak se Zero Waste vůbec začít, patří pořízení si plátěné tašky na nákup, vlastní lahve na vodu a pro milovníky kávy taktéž znovupoužitelného kelímku. Existuje nepřeberně možností, stačí jenom chvilku hledat a každý najde produkt přesně pro sebe. Co se týká plátěnek, můžete si vybrat s vtipnými popisy, koupit si oficiální merch svého oblíbeného interpreta a zároveň ho tím podpořit nebo sáhnout po taškách, které nabízejí školy a také firmy. 

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Lahev můžete zvolit plastovou, skleněnou či kovovou. Já doporučuji skleněnou, a pokud zvolíte tu od značky ReTap, nemusíte se bát ani rozbití, jelikož v takovém případě máte s doživotní zárukou nárok na lahev novou. A pokud nechcete investovat do kelímku na kávu, můžete využít projektu ,,Otoč kelímek“, který vznikl v Olomouci, ale postupně se rozšířil i do kaváren v Praze, Brně, Ostravě a Zlíně. Za vratnou zálohu si pořídíte kelímek z plně recyklovatelného plastu a v jakékoliv jiné kavárně ho můžete vrátit a peníze dostanete zpět.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Řekněte ne obalům

Nejvíce se plasty využívají v obalovém průmyslu, v roce 2015 se zde spotřebovalo 146 milionů tun a z toho 141 milionů tun skončilo jako odpad. Plastové obaly mají krátkou životnost, v průměru jen šest měsíců, což je v porovnání s jinými odvětvími, kde se tento materiál používá, značně málo. Balicí průmysl je tedy dominantním původcem plastového odpadu, který činí téměř polovinu celkového celosvětového odpadu.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Dalším tipem je tedy nakupování do vlastních plátěných pytlíků či různých dóz v bezobalových obchodech. Vyhnete se tak zbytečným plastům a papírům, ve kterých je produkt zabalený, a navíc si budete moci odnést jakékoliv množství chcete. Pokud si nejste jistí, zda v okolí nějaký takový obchod máte, stránka www.zerowaastehome.com vám pomůže. Jednoduše zadáte místo, kde žijete a vyhledávač vám nejbližší „bezobaláče“ najde.

proutěný košík
Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Nenahraditelným pomocníkem v Zero Waste jsou také skleněné zavařovací sklenice. Ty má doma téměř každý a dají se využít na nespočet způsobů. Můžete v nich skladovat suroviny, použít je jako květináč, stojánek, pokladničku, nebo z nich pít. Fantazii se meze nekladou.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Lokální designéři

Se Zero Waste jde také ruku v ruce nakupování v second handech či podporování lokálních značek a výrobců. O Slow fashion jsme už psali a veškeré tipy, jak udržitelně pořídit originální a stylové kousky, najdete tam. Osobně bych ještě doporučila ostravskou značku City Folklore a pražskou Girls Without Clothes. Najdete u nich kousky s neotřelým designem, které v řetězcích nekoupíte.

Další možností, jak podpořit lokální značky a tvůrce, jsou různé markety a trhy. V Praze se konají například Dyzajn market, MINT Market a Prague market, spoustu jich však najdete i v dalších větších či menší městech. Na takových akcích seženete od jídla, přes oblečení a šperky, až po kosmetiku a vybavení do bytu úplně všechno.

Prague Fashion Market (Autorka fotografie: Soňa Hanušová © Kulturio.cz)

Vyrobte si vlastní

Čisticí prostředky bez škodlivých toxických chemikálií? Žádný problém, jednoduše si je vyrobíte sami doma. Na ten nejzákladnější čistič stačí pouze vinný ocet a voda ve stejném poměru. Pro příjemnější vůni můžete přidat pár kapek esenciálního oleje. Voilà, právě jste si vytvořili jednoduchý čistič na setření a umytí různých povrchů. Na čistič na okna vám budou stačit ingredience stejné, pouze v jiném poměru. Tady se vinný ocet s vodou mixuje 1:4. Není to vůbec složité, alternativ je opravdu mnoho a postupem času si budete schopni vyrobit prakticky cokoliv.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Spousta lidí zastává názor, že Zero Waste se musí začít úplně od začátku a pro ně to bude znamenat mnoho výdajů. To však není pravda, jelikož nákup potravin ve velkém, nakupování v secondhandech a výroba a opětovné použití různých produktů peníze naopak šetří. Udržitelnost je o malých krůčcích, nejde to ze dne na den a všechno hned. Počítá se však každé malé gesto, díky němuž se plastu spotřebuje méně.