Čas adventu, cukroví, dárků a klidného posezení u svíček se opět blíží. K předvánočnímu období kromě vůně františků a pomerančů neodmyslitelně patří i nazdobený adventní věnec, který zkrášlí každý stůl a přivábí tu pravou vánoční atmosféru. Ještě než ale začneme každou neděli zapalovat svíčky na znamení blížících se svátků, je třeba opatřit si stylový věnec. My vám přinášíme pět tipů na moderní i tradiční svícny, které si zvládnete vyrobit doma za necelou hodinu z přírodních materiálů.

Buxusový romantický (autor: Hana Hemerková)

Potřebujeme: základ věnce ze slámy, větvičky buxusu, nůžky, vázací drátek, jutovou stuhu, špendlíky, svíčky a zapichovací svícny, dekorace na dozdobení

Postup:
Kostru věnce pevně omotáme jutou a konec přišpendlíme k sobě. Větvičky buxusu nastříháme na drobnější kousky a pomocí drátu je začneme připevňovat na věnec. Postupujeme po vrstvách, vždy začneme klást větvičky od vnitřního okraje směrem ven, omotáme vrstvu drátem a pokračujeme další řadou.
Když pokryjeme větvičkami celý věnec, zasouváme poslední vrstvu větviček pod předchozí tak, aby ustříhané konce nebyly vidět, a pečlivě upevníme drátem, který nakonec protáhneme poslední smyčkou a pořádně utáhneme.
Vezmeme čtyři svíčky, napíchneme je na svícny a ty pak rozmístíme na věnec. Nakonec svůj výtvor dozdobíme například šiškami, mašlemi, baňkami či textilními ozdobami. K přichycení používáme vázací drátek.

Březový přírodní

Potřebujeme: silnější březové větve, truhlářské náčiní, čajové svíčky, jutovou stuhu, špendlíky nebo tavnou pistoli, dekorace na dozdobení, případně drátek a kleštičky

Postup:
Nasbíráme si tlusté březové větve a nařežeme na čtyři různě dlouhé části podle zvolené výšky svícnů. Do horní části každého svícnu vyfrézujeme jamku o průměru čajové svíčky nebo požádáme o pomoc truhláře.
Naaranžujeme čtyři větve vedle sebe a pevně je omotáme jutovou stuhou, kterou na koncích buď přišpendlíme k sobě, nebo slepíme horkým lepidlem.
Do jamek umístíme svíčky a ke stuze přilepíme nebo přidrátkujeme libovolnou ozdobu, například předem koupenou mašli s rolničkou.

Moderní skleněný

Potřebujeme: větší talíř nebo kulatý tác, čtyři velké svíčky, baňky, případně jiné ozdoby

Postup:
Svíčky postavíme doprostřed talíře a okolo nich naaranžujeme větší množství drobných baněk či jiných ozdob.

Proutěný s hvězdami

Potřebujeme: kostru věnce z proutí, čtyři velké svíčky se zapichovacími svícny, látkové hvězdy, řetěz z korálků nebo zlatou stuhu

Postup:
Svíčky připevníme do svícnů a rozmístíme je na proutěný věnec. Dozdobíme látkovými hvězdami. Ty můžeme buď ušít sami z látky vystřižené z vánočního ubrusu a naplnit vatou, případně je sami namalovat barvami na textil nebo koupit hotové.
Celý věnec pak omotáme zlatou stuhou nebo korálkovým řetězem. Korálky lze koupit na provázku nebo navléknout doma na měděný drátek. Na místě je pak udržíme pomocí zamačkávacího rokajlu nebo jednoduše utáhneme okolo každého korálku smyčku z drátku.

Keramická klasika

Potřebujeme: keramický adventní věnec, čtyři svíčky, jehličnaté větvičky (např. smrk, jedle, tsuga), dekorace na dozdobení a měděný drátek

Postup:
Do dutého keramického základu nalijeme vodu a naaranžujeme zelené větvičky. Můžeme použít i umělé. Do svícnů postavíme svíčky a měděným drátkem připevníme na větvičky různé přírodniny (šišky, žaludy, ořechy, badyán, skořice a podobně) nebo stuhy či maličké baňky.