- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

Nedávno jsem byla pozvána na svatbu do Spojených států, tak se pokusím o menší společenskou a módní sondu, jelikož na svatbu do USA se člověk nepodívá každý den. Co se módy týče, člověk řeší, co na sebe, aby dodržel dress code, aby se blýsknul a byl in, ale zároveň aby svou módní kreací nezastínil nevěstu a ženicha. O ty tu přece jde v první řadě.

Do Philadephie jsem jela jako „plus jedna“ jednoho z ženichových nejlepších přátel. Tito kamarádi měli úlohu tzv. „groomsmen“, tedy ženichova pánského doprovodu a morální podpory ve svatební den, aby si tento velký krok třeba náhodou nerozmyslel. U nás se tradice „groomsmen“ a „bridesmaids“ (doprovod nevěsty) zatím ještě nerozmohla. Je to však otázkou času, kdy se tento zvyk u nás dostane do módy. Stále ještě si vystačíme se svědkem a svědkyní jako doprovodem snoubenců a občas s roztomilými dětskými družičkami. V USA jsou svědek (best man) a svědkyně (maid of honor) v čele početného, někdy i šestičlenného doprovodu ženicha i nevěsty. Podotýkám, že jde šestičlenný doprovod každého z nich, ne obou dohromady. Svatebnímu dni v USA předchází několik formálních akcí. Například ženichova rozlučka se svobodou stála za to (i bez striptérky). Kamarádi se ho rozhodli překvapit letem helikoptérou nad Philadelphií při západu slunce.

Další večer se konala tzv. „rehearsal dinner“. Večeře, kde se sejde většina hostů, aby se všichni poznali a doladili detaily dne D. Hodovalo se ve španělské tapas restauraci. O výtečné jídlo (hlavně mořské plody) a pití (silné víno, sangria) nebyla nouze. Dress code večera byl „business casual“. Každý si to vyložil po svém: restaurace se hemžila obleky, khaki kalhotami (jedná se o specifický americký fenomén – nejsou to žádné maskáče, jak si spousta lidí myslí, ale poloformální plátěné pánské kalhoty), došlo ale i na džíny. Dámy byly oblečené povětšinou v šatech (malé černé, apod.) nebo kalhotových kostýmcích. Konečně nastal velký den, snoubenci si řekli „ano“. Ona v nádherných bílých, klasických korzetových šatech s výšivkami, on v šedém smokingu z řady Black od Very Wang. Nevěsta Danielle odpustí, ale dál se budu věnovat tomu, co měl na sobě právě ženich a jeho doprovod, jelikož jejich outfity jsem měla možnost částečně zdokumentovat. Ženich Marco nemá rád nudu a jako věrný milovník tenisek Converse nemohl jinak, než si je obléknout ke smokingu na vlastní svatbu. Stejnými šedivými Converskami obdaroval i své „groomsmeny“. Jeho pár bot byl vyroben na míru a na podrážce se vyjímal nápis „She’s mine“ („Je má“). Kombinace formálního smokingu a neformálních tenisek bylo originální rozhodnutí.

I motýlky hlavních mužských aktérů byly nevšední. Sestra nevěsty je ušila každému na míru. Vzorek byl v kombinaci bílá a mint (je právě in!). K šedivým smokingům seděly perfektně, pánové jen zářili. Navzdory mým obavám nebyla tato americká svatba přehnaně snobská záležitost. České svatby jsou rozhodně lidovější, spontánnější a nejsou tak nalajnované (tato svatba měla itinerář, co a v kolik se bude dít a kde kdo kdy má být). Svatba ve Philadelphii byla zážitkem pro chuťové buňky, pastvou pro módní oči a nezapomenutelnou společenskou zkušeností, díky které má člověk možnost porovnat zvyky různých kultur.

- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut