Pražské Ďáblice mají nový automat na umění

207

Artmat umístil automat na umění do pražských Ďáblic. Zájemci ho najdou v podloubí nově vznikajícího společenského prostoru ÚL, který plánuje oživit bývalou družstevní prodejnu Včela. Urbanisticky cenné sídliště tak získá další zajímavý bod ve veřejném prostoru, a to jen pár metrů od zastávky Sídliště Ďáblice. Projekt Artmat, který se zaměřuje na prezentaci výtvarných umělců prostřednictvím prodeje mini uměleckých děl v cigaretových automatech, se již dříve představil na Krymské ulici, v pražské Invalidovně, ale i v mnoha dalších českých městech.

Automat na umění se na sídliště Ďáblice přesunul z pražské Invalidovny, kde byl umístěn v rámci spolupráce se Studiem ALTA od května letošního roku. Z Prahy 8 automat ale nezmizí, tentokrát bude umístěn ve veřejném prostoru, v podloubí nově vznikajícího společenského prostoru ÚL, který zaštiťuje spolek Alternativa II. „Jsme rádi za možnost umístit jeden z našich automatů do takto zajímavé, ačkoliv pro mnohé dosud neobjevené lokality a podílet se na oživení dlouhou dobu nevyužívaného prostoru bývalé prodejny Včela…“ říká Petra Widžová. 

Na zájemce o mini umění v krabičkách již tradičně čeká zajímavý výběr talentů české výtvarné scény v limitovaném počtu kusů. Představí se například projekt fotografky Terezy Bonaventurové Paralelní Praha, který se zaměřuje právě na nezprofanovanou architekturu mimo pražské centrum nebo Feromonová seznamka Dante Daniela Hartla. Různé přístupy k současné ilustraci přináší tvorba skupiny Nýbrž, série Alexandry Štoplové nebo Juliany Chomové. „Podobně jako u automatu v Krymské ulici je cena krabičky 50 kč, přičemž větší série budou rozděleny do více krabiček a bude třeba je posbírat. Nebude chybět ani oblíbená možnost překvapení…“ dodává Josefína Frýbová. Obsah automatu se bude několikrát do roka obměňovat, v plánu je také pořádání vernisáží, workshopů pro veřejnost a provoz galerie ve vitrínách budovy. 

Zábavná forma, moment překvapení i kvalitní kurátorský výběr talentů české výtvarné scény – to je síť automatů na umění, které do České republiky jako první přinesl projekt Artmat. Po prvním automatu na Krymské ulici (podzim 2019), byl představen automat v pražské Invalidovně a „putovní“ automat na různých uměleckých festivalech. Cílem projektu je podpora talentů české výtvarné scény a oživení nejen veřejného prostoru. V krabičkách je možné zakoupit si drobná umělecká díla vybíraná kurátorkami a zakladatelkami projektu Josefínou Frýbovou a Petrou Widžovou.