Tak, a je to tu – pozdě, ale přece, moje podzimní americká sága se uzavírá. V tomto článku bych se ráda podělila o postřehy a dojmy z dvou velkých listopadových svátků. Jeden pro Američany velmi tradiční a druhý poměrně nový, ale v poslední době velmi prominentní.

Vzdejme díky aneb Velká žranice

Tak by se dal velmi stručně a výstižně definovat tradiční americký svátek Den díkůvzdání. Nebudu se tu rozepisovat o původu svátku, který každoročně připadá na poslední listopadový čtvrtek, protože nechci být historicky nepřesná. Díkůvzdání je pro Amíky velký svátek, stejně jako Vánoce. Schází se celá rodina a často se scházejí příbuzní ze všech koutů USA, někdy i z celého světa. Každá rodina se ujistí, že nikdo není v tento svátek sám. A pokud je někdo cizinec v USA, jeho američtí přátelé se ujistí, že i oni mají na svátky zajištěnou společnost.

4 Thanksgiving

Vynecháme-li ten duchovní rozměr, rodinné setkání na díkůvzdání je z velké části o jídle. O velkém množství jídla tak trochu hraničícím s obžerstvím. A není to jen o obřím krocanovi… Žiju v Americe s rodinou, v níž se mísí kulturní vlivy ze všech koutů světa, protože rodinní předkové pocházejí nejen z Ameriky, ale i Argentiny, Itálie a Polska… A to se samozřejmě odráží na rozmanitosti menu na Den díkůvzdání. Kromě zmíněného krocana s vynikající nádivkou, brusinkami a se sladkými bramborami (yams, které jsem si zamilovala), se stůl prohýbá pod mísami plnými mořských plodů (krevety, chobotničky, mušle a škeble několika druhů…), mozzarelly, pravého smrdutého parmezánu a několika druhů oliv. Nechybí italská pizza focaccia ani šunka prosciutto. Všechno se to završí italským espressem, sambucou, espresem se sambucou, argentinskými a italskými dezerty a polským (takže vlastně tak i trochu českým) tvarohovým koláčem.
Americké díkuvzdání je nápor na žaludek a je to pálka i pro psychiku, když pak celý týden dojídáte krocana na sto způsobů…

5 Thanksgiving

Černý pátek již ve čtvrtek!

Černý pátek je největší svátek všech nákupních maniaků. Jestliže se Den díkůvzdání pyšní absencí komerce a dárků, následující Černý pátek je jeho pravým opakem. Černý pátek prý proto, že tržby obchodů se přehoupnou z červeného mínusu do kladných, černých čísel.
Obchody nasadí slevy kolem padesáti procent, jak v kamenných pobočkách, tak na internetu, kde vám většinou nabídnou poštovné zdarma. Výprodeje na Černý pátek obvykle začínaly půlnocí ze čtvrtka na pátek a obchody zůstávaly otevřené až do další půlnoci, tedy celých 24 hodin. Letos to prodejci dotáhli ještě dál: slevy na Černý pátek začaly už ve čtvrtek večer kolem šesté hodiny, tedy ještě ve svátek, kdy si spousta lidí stále pochutnává na krocanovi a nádivce.
Pro mnoho rodin je nakupování ve výprodejích na černý pátek každoroční tradicí. Navečeří se brzy a před šestou večerní se již začnou řadit u bran obchoďáků, aby ukořistili zlevněnou velkoplošnou televizi, Xbox, Play Station, iPhone 6… Někteří jedinci si svůj nákup pojistí třeba tak, že vás zastřelí na parkovišti, když si nesete právě zakoupenou levnou televizi do auta. Ano, to se fakt stalo. A nemálo lidí bylo na černý pátek ušlapáno davem dychtícím ukořistit vysněné levné zboží. Amerika – země neomezených možností…

11 Black FridayČerný pátek je ale v podstatě velký obchodní trik a podvod. Většina lidí v pátečním výprodeji vyřídí jedním šmahem vánoční nákupy, jakoby nevěděli, že každý rok po Černém pátku během prosince a nejvíc pár dní před Štědrým dnem ceny klesnou ještě níž a zboží bude možné sehnat až se slevou sedmdesát procent. Na druhou stranu se občas může stát, že vysněné zboží bude vyprodané.
Výprodeje ale nejsou jen na Černý pátek, takže pokud nespěcháte, nakupovat můžete vesele celý víkend a následující týden. Pondělí po Černém pátku se říká Cybermonday: online slevy jsou ještě větší, hlavně na elektroniku.
Já jsem člověk, co nákupy moc neprožívá, ale musím se přiznat, že letos jsem se nechala trochu strhnout tím davovým šílenstvím a nakoupila online v H&Mku, Old Navy a o kyber pondělí i u bloggerkami pekelně propagovaného Daniela Wellingtona.
Takže, až budete na díkůvzdání v Americe, nacpěte si břicha dobrotami, zachovejte paniku a vzhůru na nákupy!

Thanksgiving + Black Friday @ New York