Už několik dnů na zemi držící se sníh je nezvratným důkazem, že podzim je definitivně u konce. Nezbývá než zamáčknout slzu a zavzpomínat, co se v uplynulém ročním období událo. Jestli vás zajímá, jaké věci se dějí na podzim v USA (nebo alespoň v jedné maličké části této země – severním New Jersey), čtěte dál můj ryze subjektivní report o americkém podzimu, kdy jsem nepouštěla draky, ale praktikovala „zápaďácké“ podzimní tradice…

Babí léto

Můj americký podzim začal návratem z České republiky v druhé polovině září. A to rovnou babím létem – plážovým víkendem v The Hamptons na Long Islandu (tam, kam se vydala i moje oblíbená čtverka ze Sexu ve městě). Konec září, třicet stupňů Celsia, moje první a poslední letošní koupání v Atlantiku, opalovačka – spalovačka, bazén na zahradě, pojídání humra holýma rukama a nejlepší bagely, co jsem kdy jedla (bagely – housky s dírou uprostřed – mi normálně vůbec nechutnají)… Zkrátka super dobití baterek na nadcházející opravdový podzim!

Není jabloň jako jabloň…

…o tom jsem se přesvědčila u jedné z amerických podzimních tradic – vlastnoruční sběr jablek a dýní na farmě. Na sbírání jablek není přece nic zvláštního, řeknete si. Ale jelikož je řeč o Americe, kde jsou pro nás zcela všední věci vyhnané do extrému, stává se z běžného podzimního sběru ovoce „big deal“, velká věc především pro rodiny s dětmi.
Jak sbírání jablek tedy probíhá v USA? Přijedete na farmu, zaplatíte vstupné (podle popularity farmy 1 až 5 dolarů), najdete si vozíček dřív, než vám ho vyfoukne nějaké uřvané americké děcko. Do vozíčku si pak naložíteto, co si natrháte nebo seberete.
Stromy v americkém jabloňovém sadu nejsou stromy, jak je známe z Česka, ale spíš vzrostlejší keře. Když jsem jela vloni na sběr jablek v USA poprvé, bála jsem se, že se se mnou skácí žebřík nebo pode mnou rupne jabloňová větev. Nic takového tu ale nehrozí. (Možná se farmáři bojí, že by je pak kde kdo hnal k soudu pro škrábance či zlomeniny.) Stačí jen natáhnout ruku a utrhnout vyhlídnuté jablko – a je to!
Farmy jsou většinou poměrně rozlehlé, takže vás čeká příjemná procházka na čerstvém vzduchu. Pro lenivce je tu vhodná atrakce: hayride neboli jízda na balících slámy na korbě tažené za traktorem. Je to opravdu legrace, obzvlášť když se vám natřásá zadnice, jak vůz nadskakuje na nezpevněné cestě. Hayride je zkrátka jednou z neodmyslitelných součástí podzimní tradice sběru ovoce na farmách.
Dýni si buď seberete z pole (pumpkin patch) už uříznutou, nebo si ji můžete sami uříznout ze záhonu nožem, který připomíná mini mačetu – ten vám na farmě půjčí. Všechny plody naložíme na vozík a jede se k pokladně. Cena všeho je na váhu, takže to nesmíte se sběračským entuziasmem příliš přehánět, jinak se při placení pěkně prohnete. Všechno ovoce i zelenina jsou tu dražší než v obchodech, ale jde přece o ten zážitek, ne? U kasy nebo v malém krámku si nezapomeňte koupit ještě dýně dekorativní nebo nějaké dobroty vyrobené, upečené, ukuchtěné z místních surovin. Dobroty nejsou nejlevnější, pokud ale ovšem za kasou nenarazíte na krajany – brigádníky, kteří vám dají slevičku, tak jak se to stalo nám.

Prada, Fendi, Gucci a moje český kecky

Na okopávání záhonku na zahrádce se nikdo neparádí. Ani já jsem se nijak nevystajlovala na sběr podzimní úrody: letos vycajdaný svetr, vloni sportovní mikinu, džíny skoro děravý a okopaný tenisky. V Americe ale existuje nějaký dress code i na sběr dýní na farmě! Jinak si nedovedu vysvětlit svůj pocit, že jsem nevhodně oblečená. Rozuměj: nemám brýle Prada, kabelku Coach nebo Gucci. Mezi jabloňovými keři se to hemžilo lidmi, kteří jakoby vypadli ze stránky módního časopisu nebo blogu. Balerínky, nóbl kozačky, kašmírové svetříčky, utrhnu jablíčko, udělám selfíčko a honem honem sdílet bezchybný outfit ze sbírání jablek na Instagram. Ale asi se musím přestat divit. Jedna americká módní bloggerka, kterou sleduji, sama na svém webu napsala, že jela sbírat ty jablka a dýně, ale vlastně všechen čas strávila focením outfitu na blog s dýněmi v pozadí. Asi bych se po roce stráveném na planetě USA už mohla přestat některým věcem divit. A jestli se za rok na nějaký sběr dýní zase vypravím, tak už jedině v jehlách, ať zapadnu…

usa

Nakonec ale vše dobře dopadlo a s boyfriendem jsme si už podruhé přivezli domů krásné dýně, několik kilo šťavnatých jablek a letos i vlastnoručně sebraná rajčata, která chutnala božsky. (Naprostá většina rajčat v USA se totiž nedá konzumovat.)
Podzimní sběr jablek, dýní a jiných plodů na místních farmách je i přes všechny moje místy sarkastické připomínky skvělou tradicí. Budete-li mít šanci se něčeho takového v Americe zúčastnit, neváhejte! A jestli vás zajímá, co jsme provedli s nabytou úrodou, můžete se těšit na můj další článek.

podzim v New Yorku