- Reklama -

Chcete si návštěvu Anglie opravdu užít? Existuje tisíce způsobů, jak si jednu z nejpestřejších metropolí světa vychutnat. Bezpochyby záleží na tom, co od města na Temži očekáváte, jaký máte rozpočet a na jak dlouho jste se sem vydali. Následujících dvacet bodů představuje to, co jsem si zde během uplynulého půl roku nejvíc oblíbila a co podle mého názoru určitě stojí za vidění. Londýn totiž není jenom Tower Bridge a Buckinghamský palác, ale také pestré foodie trhy, luxusní bary, poklidné parky i památky, kde se nebudete mačkat v davech turistů. A nezapomeňte, že Anglie není jenom Londýn, ale že i v jeho okolí se nachází mnoho krásných míst, která je možné navštívit klidně i během jednodenního výletu přímo z centra Londýna.

 

1. Procházka po South Bank

Zapomeňte na profláklé turistické atrakce a raději se projděte po jižním břehu Temže. I zde narazíte na spoustu zajímavých míst, která stojí za návštěvu, a také máte šanci nasát atmosféru velkoměsta bez davů turistů. Povinnou zastávkou je Borough Market. Ovšem chcete-li na tomto místě plném vůní něco ochutnat, naplánujte svoji návštěvu mimo dobu oběda. Jenom tak máte totiž šanci něco nakoupit a nestrávit ve frontě půlku svého života. Vybírat můžete z tradiční britské kuchyně i exotických pokrmů. Ať už vyberete cokoliv, máte vždy jistotu, že jídlo dostanete v nejvyšší kvalitě a hned tak na něj nezapomenete.

 

2. Divadlo Globe

Tahle budova dokonale klame svým vzhledem. Mech na střeše vás totiž snadno přesvědčí o tom, že tohle divadlo zde stojí už od dob Shakespeara. Pravda je ale taková, že musel ve 20. století přijet americký herec Sam Wanamaker a podivit se, že ještě nikoho nenapadlo divadlo, vyhořelé před více než tři sta lety, postavit znovu. V Globe se po celý rok můžete zúčastnit poutavé prohlídky, během níž vás nadšení průvodci dokážou svým výkladem přenést do dob starého Shakespearova divadla. V průběhu léta do Globe můžete zajít na některou z jeho her. Lístky rozhodně nejsou dražší než vstup do jakéhokoliv jiného divadla a zážitek z představení pod širým nebem je nezapomenutelný.

Londyn - Globe

3. Tate Modern

I pokud nejste milovníci moderního umění, Tate Modern byste měli určitě navštívit. Vstup, stejně jako do dalších národních muzeí v Británii, je totiž s výjimkou speciálních výstav zdarma. Navíc za povšimnutí stojí už i samotná budova galerie, která dříve sloužila jako elektrárna. A až budete unaveni přehršlí moderního umění, zastavte se v místní kavárně třeba na horkou čokoládu s úžasně malinkými marshmallows.

 

4. HMS Belfast

Pokud se od Borough Marketu vydáte podél Temže směrem k Tower of London, dojdete ke křižníku HMS Belfast. Ten byste rozhodně neměli minout, přestože 2. světová válka nemusí být vaším nejoblíbenějším historickým obdobím. Expozice je zde vytvořena velmi poutavě a procházka napříč strojovnou a kotelnou je jedním z nejpůsobivějších a zároveň i nejtíživějších zážitků celé prohlídky. Nutností je vzít si na začátku prohlídky audioprůvodce. Na lodi totiž nenajdete moc popisků a o životě námořníků se tak nejlépe dozvíte prostřednictvím nahrávek.

 

5. Britská hospoda

Každá turistika si zaslouží menší odpočinek a kde jinde si oddechnout než v typickém londýnském pubu. V Londýně narazíte na spoustu hospod starých stovky let. Zkuste třeba Ye Olde Mitre, kde se pivo čepuje už od roku 1546 nebo Princess Louise, kde vás nadchne interiér i pivo čepované přímo z dřevěného sudu. V Británii na dobrý ležák sice moc často nenarazíte, proto raději ochutnejte zdejší klasiku – ipa, stout nebo bitter. I když se setkáte s produkty velkých pivovarů, zkuste se zaměřit na produkci místních, menších výrobců. Například jména jako Brew Dog, McMullen nebo Ringwood Brewery jsou vždy zárukou dobré pinty piva.

 

6. Jacket potatoes a masové koláče

Návštěva pravé britské hospody je skvělou příležitostí k ochutnání zdejší klasiky v podobě obrovské pečené brambory plněné sýrem a fazolemi. Jacket potatoes je také dobrý způsob, jak se v Anglii hodně najíst za málo peněz. Dalším pokladem britské kuchyně jsou zdejší „páje“. Díky listovému či křehkému těstu, ve kterém se skrývají kousky šťavnatého masa a zeleniny, a také díky vydatné omáčce tohle jídlo rozhodně nepatří k těm dietním. Byl by ale hřích tuhle lahůdku v některé ze starých londýnských hospod nevyzkoušet. A nezapomeňte, že Angličané také vynalezli slavný cottage pie. Pokud chcete ochutnat britské jehněčí, ale nejste si úplně jistí, že zvládnete celý steak, pak tenhle koláč plný kořenové zeleniny a mletého jehněčího masa je tou pravou volbou.

 

7. Houses of Parliament

Možná budete chvíli přemýšlet, zda osmnáct liber za vstup do Houses of Parliament není příliš moc. Pokud byste ale měli zaplatit jeden jediný vstup v Londýně, vřele doporučuji právě návštěvu britského parlamentu. Zde se totiž střetává historie se současností a stát uprostřed House of Commons nebo House of Lords je nezapomenutelný zážitek.

Londyn - parlament

8. Piknik v parku

Britové milují pikniky a centrum Londýna se svými parky je přímo jako stvořené pro tuhle úžasnou aktivitu. Takže sotva přestane pršet a na chvíli vysvitne sluníčko, rozhodně zamiřte do nejbližšího supermarketu, nakupte spoustu sendvičů, nějakou tu láhev britského cideru a vyrazte do parku zabrat si nejhezčí kousek trávy. Pokud milujete vodní ptactvo, pro svůj piknik musíte rozhodně zvolit St. James` Park hned vedle Buckinghamského paláce. V létě je tu trochu přelidněno, ale za ten pohled na pelikány a kachny to rozhodně stojí.

Londyn - piknik

9. Science Museum

Ze St. James` parku dojdete přes Green park a Hyde park pohodlně až do Science Museum. Ani zde za vstup nemusíte platit, můžete přispět pouze dobrovolným příspěvkem. Ovšem tohle muzeum by rozhodně stálo za návštěvu, i kdyby se zde vstupné platilo. V několika podlažích se setkáte s fascinujícími exponáty, které mapují technologickou historii Velké Británie, ale i celého světa. Zastoupení zde má dokonce i Česká republika v podobě plakátu oslavujícího první kosmonautku na světě.

 

10. Čínská čtvrť

Pokud se zatouláte do zdejší čínské čtvrti, určitě se nezapomeňte zastavit v některé ze zdejších restaurací. Výborná je například Leong`s Legend. Ale pozor, dovnitř se dostanete pouze po zaklepání na dveře s obrovským klepadlem. Případně navštivte jednu z mnoha pekáren, kde přímo před vašima očima pečou malinké sladké rybičky naplněné pudinkovým krémem.

 

11. Noční procházka Londýnem

Zkuste jednou nespěchat příliš brzy do pohodlí své postele a užijte si noční Londýn. Budete překvapeni, jak se některá místa, která jsou přes den plná turistů, dokážou s příchodem večerních hodin vyprázdnit. Najednou budete mít pocit, že se nacházíte v naprosto jiném městě. Pokud ale toužíte večer po něčem živějším, než jsou liduprázdné ulice kolem Big Benu, zamiřte do Camdenu. Zde se odehrává velká část londýnského nočního života. Camden je sice možné navštívit i během dne a pokochat se pestrou nabídkou zdejších alternativních trhů, každý Londýňan vám ale řekne, že on by sem za bílého dne nikdy nešel. Je tu prý příliš mnoho turistů.

 

12. Návštěva koktejlového baru

Velká Británie už nějakou dobu udává směr, kterým se ubírá celosvětová barová scéna a mixologie jako taková. Samotný Londýn se může pochlubit jedněmi z nejlepších koktejlových barů na světě. Vlastně zde najdete i ten úplně nejlepší. Je jím hotelový bar Artesian, který toto ocenění v roce 2015 získal již počtvrté v řadě. Donedávna jej vedl český barman Alex Kratěna. Navštívit tenhle bar je opravdový zážitek. V současném menu, inspirovaném surrealismem, naleznete koktejl servírovaný na zádech mravence nebo schovaný v starožitné skříňce. Chuťově dokonale vyvážené koktejly a takto originální servis hned tak někde nedostanete.

 

13. Britská snídaně

Pokud jste to předešlý večer příliš nepřehnali s popíjením v londýnských hospodách a barech, tak si ráno určitě zajděte na klasickou britskou snídani. Cena takové opulentní snídaně se pohybuje kolem 4 až 6 liber. Ale vzhledem k tomu, co vše na talíři dostanete, nebudete peníze rozhodně považovat za špatně investované. Slanina, klobásky, smažené vajíčko, fazole a grilované rajče tvoří základ každé takové snídaně a vy budete rádi, když vám do večeře stihne vyhládnout.

Londyn - britska snidane

14. Food festival

Nemusíte mít ani moc velké štěstí, abyste v průběhu vaší návštěvy nenarazili na nějaký food festival. Během léta to dokonce vypadá, že se s těmito akcemi přímo roztrhl velký pytel. Navštívit můžete festivaly s poměrně tradiční nabídkou, ale i úzce zaměřené na jednu konkrétní kuchyni či výživový směr.

Londyn - food festival

15. Legoland

Ve Windsoru se nachází zábavní park tvořený miliony kostiček Lega, který touží navštívit všechny děti na světě a samozřejmě i mnoho dospělých. Proč si jeden den prostě neodpočinout od historických pamětihodností a neodreagovat se na horských drahách a neužít si pohled na miniaturní Británii z Lega?

 

16. Pán prstenů

Středozemí rozhodně nehledejte na Novém Zélandu. Tu opravdovou zemi Pána prstenů najdete v Anglii, kde Tolkien žil a čerpal ze zdejší bohaté historie i překrásné krajiny. Hodinu cesty vlakem od Londýna například můžete navštívit zámeček The Vyne, kde se nachází antický prsten, který Tolkiena inspiroval při psaní jeho slavné trilogie.

Londyn - Pan prstenu

17. Pobřeží

Pokud se zamilujete do britské vlakové dopravy, která má své nezaměnitelné kouzlo, a budete chtít vyrazit někam dál od Londýna, zkuste třeba dojet až k pobřeží. Při toulkách po britských březích můžete narazit jak na přírodní skvosty, jako jsou například útesy Seven Sisters nedaleko Brightonu, tak i na kus historie ukrývající se například v historických docích ve městě Portsmouth.

Londyn - pobrezi

18. Kew Gardens

Obdivovat, co všechno příroda dokáže, můžete ale i mnohem blíž Londýnu. Vydejte se proto do královské botanické zahrady Kew Gardens. Kromě obligátních skleníků se zde také nachází populární stezka korunami stromů, čínská pagoda, japonská zahrada nebo bambusový les.

Londyn - Kew Gardens

19. Debenhams

Debenhams je asi tím nejlepším místem, kam v Anglii vyrazit na nákupy. V tomhle obchodním domě narazíte kromě nekonečných řad stojanů s oblečením také na kosmetiku, nábytek, sladkosti nebo kuchyňské vychytávky, které velmi snadno dokáží zruinovat vaši peněženku.
Na Debenhams je ovšem nejlepší to, že skoro pořád zde mají nějaké slevy. Navíc tenhle obchod najdete téměř na každém kroku.

 

20. Royal Opera House

Chcete-li se v Londýně poohlédnout po nějaké té kultuře, je Royal Opera House jasnou volbou. Samozřejmě už samotná budova je majestátní a stojí za návštěvu. Nebudete však litovat ani zhlédnutého představení, například v podání zdejšího baletního souboru. The Royal Ballet je jedním z největších baletních souborů na světě. Jeho členy tvoří jen ti nejlepší z nejlepších od tanečníků a orchestru přes dirigenty až po přední choreografy a scénografy. I díky tomu jeho věhlas trvá už několik desítek let.