Přemýšlíte-li o dovolené v nedotčené, divoké přírodě bez turistů a vlivu okolního světa, Altajská republika, nacházející se na pomezí Kazachstánu, Číny a Mongolska, je tou správnou zemí, kam se vydat.

Pyramida

Počítejte však s tím, že vám cesta na Altaj zabere téměř dva dny. Letadlem s přestupem v Moskvě doletíte do města Barnaul a dále je potřeba dopravit se autem do Chibitu. Tato fáze cesty trvá skoro celý den, ale není čeho se obávat. Silnice je dvouproudá, dostatečně široká a zpevněná, takže jedinou nepříjemnost může představovat dobytek, který se v okolí ve velké míře objevuje.

Šavlinské jezero

Až dorazíte do výchozího bodu Altajské republiky, kterým je právě město Chibit, začne zaručené dobrodružství v krásné přírodě.
Nejhezčím místem Altaje jsou Šavlinská jezera. Jak se k nim nejlépe dostat? Máte dvě možnosti – pěšky, nebo na koních. Ani jedno nebude snadné, avšak úsilí, které po cestě vyvinete, bude stát za to. Až na místo dorazíte, uvidíte nádhernou, nepopsatelnou scenérii. Bez lidí a hluku, samotní v tiché přírodě. U jezer jsou pro turisty připravená místa pro kempování, ohniště a dokonce i za drobný poplatek sauna sestavená místními Altajci.

Okolí Šavlinských jezer

U Šavlinských jezer se můžete procházet po krásné divoké přírodě, koupat se v ledovcovém jezeře nebo se vydat na místní horu zvanou Pyramida, která se tyčí do výšky 3 154 metrů. Výšlap je ale pouze pro zkušené horaly. Na vrchol nevede žádná cesta a hora je, jak název napovídá, ve tvaru pyramidy, takže se mnohdy musí spíše šplhat, a to i po kluzkých kamenech. Výhled z vrcholu hory ovšem stojí za to.

Okolí Šavlinských jezer

Pár rad na závěr

Pokud zvolíte cestu přes Barnaul, určitě si projděte i toto město. V Barnaul najdete mnoho zajímavých budov a staveb se socialistickým nádechem. Neexistuje zde turistický ruch, proto nečekejte žádná informační centra či anglicky hovořící obyvatele. Město je ovšem poměrně přehledné, takže s dobrou mapou se zde nedá ztratit. Navíc vstřícní obyvatelé jsou ochotni vždy pomoci i přes jazykovou bariéru.

Ledovec

Ceny jsou v celém Rusku nízké, proto si jídlo obstarejte až na místě, je zbytečné ho tahat s sebou v batohu.
Pokud plánujete vydat se k Šavlinským jezerům, určitě byste si měli zaplatit místního průvodce – nejlepší je sehnat jej přes ruskou cestovní kancelář. Vyjde vás to levněji, než vycestovat s českou cestovkou.

Řeka proudící z ledovce do Shavlinských jezer

Navíc místní průvodci krajinu znají velmi dobře a zároveň vám ukáží lokální zvyky a obyčeje. Pokud neumíte rusky, není zde ani problém domluvit si anglicky hovořícího průvodce.
A nezapomeňte si také sjednat kvalitní zdravotní pojištění, protože bez toho vás v Rusku neošetří.