O nizozemské metropoli bychom vskutku mohli tvrdit, že jde o město rozličných kontrastů a tváří. Vypovídá o sobě jinak ve dne, jinak zase v noci a každá její část jako by byla samostatným celkem. Tyhle odlišnosti navzájem propojuje sto šedesát pět kanálů a fakt, že v Amsterdamu vzkvétají kromě tulipánů také liberální postoje.

Svobodomyslné město

Někdo by mohl říct, že až příliš, ale Amsterdam se jednoznačně vyznačuje svou tolerancí. Procházka městem vás provede od romantického výhledu na řeku a úzké barevné domky až po oblast, kde převládá jenom jedna barva – červená. Známý Red Light District svoji slávu zažívá hlavně v noci, kdy jeho návštěvníci mají možnost nahlédnout do výkladů s červenými zářivkami nad sebou. A že jich není málo! V každém z nich, pokud záclony nejsou zatažené, se předvádějí dívky svádějící kolemjdoucí.

Kromě toho se v této části nachází rovněž Muzeum prostituce, které návštěvníkům odhaluje Red Light Secrets. V Distriktu červených světel, ale také v mnohých jiných oblastech Amsterdamu, nechybí známé coffee shopy s lehkými drogami. A že jde také o jednu z atrakcí města, vypovídá i fakt, že v nich lze vídat turisty se zavazadly; jako by si pro tento nákup odskočili hned po příchodu z letiště.

O liberálnost není nouze ani při vstupu do nedaleké gay ulice. Všude kolem tu plápolají barevné prapory a v podobném ladění se nesou i početná světýlka a balónky. Je třeba ale říct, že svobodomyslnost města se neprojevuje jenom ve vyhraněných oblastech. Cestou ulicemi si můžete všimnout, že lidé téměř vůbec nemají na oknech záclony ani žaluzie, a jejich domácnost tak máte často v přímém přenosu naservírovanou na stříbrném podnose.

Město kanálů a kol

Nejoblíbenějším dopravním prostředkem v Amsterdamu jsou kola. Je jich po městě tolik, že pokud si přesně nepamatujete, jak to vaše vypadá, může se lehce stát, že ho v hromadě jiných kol nenajdete. Jejich množství dokonce údajně převyšuje počet obyvatel.

Tenhle dopravní prostředek je populární i pro svou rychlost, protože cyklisti nemusí stát v zácpě, a místo toho jezdí po své vyhraněné stezce. Kromě kol, které se čas od času musí vyhýbat neumravněným chodcům, smí po této části cesty jezdit i úzká auta známá pod jménem Canta. Dosahují rychlosti jenom 45 kilometrů za hodinu.
Pro nedostatek místa parkují obyvatelé Amsterdamu své dopravní prostředky často i těsně u vody u kanálů. Nejednou se tak stalo, že je majitelé posléze nenalezli na obvyklém místě. Každý rok se prý z vody vytáhne kolem patnáct tisíc kol.

Kanálům se v tomhle městě obecně moc nevyhnete. Když se podíváte na mapu Amsterdamu, voda ho protíná skrz na skrz, a proto tu nezaostává ani lodní doprava. Plavba lodí patří také mezi přední atrakce města, během níž lze poznávat hlavní město Nizozemska z odlišné perspektivy. Domy postavené v blízkosti kanálů mají lukrativní polohu, a často jde o tradiční úzké a vysoké budovy s velkými okny. Jsou natolik úzké, že mnohé z nich mají pod střechou hák, který obyvatelům pomáhá při stěhování většího nábytku. Vlivem vody jsou dokonce trochu nakloněné do stran.

Rembrandtovo město

Z množství atrakcí Amsterdamu nesmí chybět také to, co dává do popředí jeho kulturní stránku. Spojujeme si ho se slavnými umělci jako Rembrandt van Rijn nebo Vincent van Gogh. Příznivci malířství, ale i jiných forem kultury, se tu tak můžou pokochat ku příkladu Slunečnicemi či Noční hlídkou, ale také jinou celosvětově známou tvorbou.

A co by to bylo za návštěvu Amsterdamu bez prohlídky Domu Anny Frankové, který mimochodem také stojí u vody? Tedy pokud si ovšem vstupenky koupíte v dostatečném předstihu. V opačném případu byste přišli o prohlídku prostor, ve kterých se Anna s rodinou a dalšími lidmi schovávali před nacisty. Nejenom, že zde můžete spatřit deník, který mladá Anna napsala, ale dozvědět se i víc o celém emocionálně velmi silném příběhu.

Ale konec konců, celý Amsterdam je plný emocí. Je to město kontrastů a barev, kterými se chlubí i tulipány zkrášlující město. Mimochodem, jejich původ byste jenom těžko hledali v Nizozemsku. V šestnáctém století je tam prý donesl diplomat z Turecka, a posléze se staly jednoduše mimořádně populární.