Berlín je městem s bohatou historií, díky níž je opravdu výjimečný. Vzestup za vlády Fridricha I. Pruského, hlavní město Hitlerovy třetí říše, rozdělení na západní a východní Berlín po 2. světové válce… Historických událostí, se kterými je Berlín spjat, je bezpočet. Pojďme si dnes společně projít místa, kterými kráčela historie a která dodnes vyprávějí příběhy německé metropole.

Začneme klasikou, kterou byste, pokud jedete do Berlína poprvé, měli rozhodně vidět. Braniborská brána je symbolem Berlína – rozděleného i sjednoceného. Když byl Berlín rozdělen na čtyři okupační zóny, přímo okolo ní vedla Berlínská zeď, o té však až později. Neméně významnou dominantou je Reichstag neboli Říšský sněm.

Reichstag

Pro turisty je lákavá především skleněná kopule. Je však nutné, abyste všechny ostré a nebezpečné předměty nechali doma, neboť před vchodem probíhají velice přísné kontroly.

Braniborská brána

Nedaleko od Reichstagu se nachází Židovský památník, známý též jako Památník holocaustu, otevřený v květnu 2005. Od té doby si však spousta návštěvníku stačila pořídit fotky, které bohužel nejsou úplně v pořádku. Nebo vám snad přijde normální cvičit jógu a nechat se u toho fotit na památníku, jenž vzdává hold lidem, kteří si museli projít peklem?

Památník holocaustu

Další ze série must-have míst je Alexanderplatz, asi nejznámější berlínské náměstí. Bývalo centrem socialistického Německa a i dnes je na něm znát, že je jiné. Jeho dominantou je televizní věž (Fernsehturm) vysoká 368 metrů. Skvělé na její návštěvě je to, že nemusíte stát žádné fronty. Přijdete, koupíte si lístek (asi za 10 euro) a vrátíte se sem až v přidělený čas. A opět pozor, na věž vás také nepustí s ostrými a nebezpečnými předměty.

Televizní věž @ Alexanderpatz

Berlínská zeď se stala symbolem poněkud rozporuplné doby. Na jedné straně Západ, na druhé Východ. Dnes je největší část dochované Berlínské zdi nazývána East Side Gallery. Měří 1,3 km a je pokryta řadou graffiti. Při krásném počasí se vyplatí lehnout si na chvíli na břeh Sprévy a jen tak rozjímat. U zdi galerie se nachází i mnoho barů.

Berlínská zeď

Zmínit musím Jamajský bar, ve kterém se bohužel, nebo možná bohudík, nemůže fotit. Kultovním místem je Checkpoint Charlie – nejznámější hraniční přechod z doby studené války. Jen nedlouho po výstavbě zdi zde proti sobě stály tváří v tvář sovětské a americké tanky. Zdálo se, že válečný konflikt je nevyhnutelný. Dnešní objekty jsou jen replikou a můžete se zde nechat vyfotit s vojáky a vlajkami okupačních zemí. Máte-li rádi téma „zdi“, nenechte si ujít Gedenkstätte Berliner Mauer na Bernauer Strasse.

Gedenkstätte Berliner Mauer

Zkuste na chvilku postát na vyhlídkové věži, přivřít oči a představit si, jak se asi žilo za zdí a jak muselo být nebezpečné ji překonat. V muzeu se zároveň dozvíte mnoho zajímavostí a faktů o útěcích a emigraci z NDR.
Muzejní ostrov patří mezi památky UNESCO a je ideální alternativou, pokud vám počasí nepřeje. Nachází se zde komplex budov s neuvěřitelnými sbírkami antického umění, staroegyptskými sbírkami, expozicí starověku, sbírkami umění 19. století, byzantským uměním nebo sbírkou mincí. Zkrátka celý den budete mít co dělat.

Muzejní ostrov

Berlín je rozhodně městem, ve kterém se nebudete ani vteřinu nudit. Těšte se na další tipy na místa v dalším článku!