- Reklama -

Berlín patří jednoznačně mezi nejvíce „cool“ města Evropy. Je to Mekka umělců, bohémů, grafického designu, hipstrů, své si tu najde každý. Zkrátka, kdo někdy nebyl v Berlíně, neví, o čem cestování je. Berlín je město mnoha tváří – historické památky se prolínají s moderními budovami; můžete zde meditovat i žít bujarý noční život. Najdete zde malé útulné kavárny a design shopy, ochutnáte mezinárodní kuchyni, navštívíte galerie a muzea.

Berlín nabízí unikátní atmosféru. Zamiloval si ho i například spisovatel Jaroslav Rudiš. Nedivme se proto, že mnozí návštěvníci si své pobyty ve městě prodlužují a často se sem vracejí. Pojeďte také. Poradíme vám, kam se v německé metropoli vydat, co ochutnat a které čtvrti stojí rozhodně za to navštívit.

Před odjezdem do Berlína budete nejspíše řešit dvě základní věci: jak se tam dostat a kde přenocovat. Pokud cestujete sami nebo v menší skupině, cesta autobusem vás vyjde nejvýhodněji. Z Prahy trvá cesta přes pět hodin a pokud vychytáte cenu, zpáteční jízdenku pořídíte okolo 700 korun. Další možností, která se vyplatí, je auto. Avšak najít v Berlíně místo na parkování, pokud ho nemáte zařízené přímo u hotelu, je opravdová výzva. Cesta vlakem je také velice příjemná a dokonce kratší (z Prahy přes čtyři hodiny), může však vyjít dráž. Cena jízdenek se pohybuje od 19 euro, ale nejlepší je si cenu zjistit přímo na pokladně, neboť na tuto cestu se vztahuje mnoho akčních cen a slev. Navíc je tato varianta určitě pohodlnější než autobus. Co se určitě nevyplatí, je doprava letecká.

Na otázku, kde se ubytovat, existuje mnoho odpovědí. Pokud chcete za ubytování ušetřit, nejvýhodnější je určitě couchsurfing. Další variantou jsou hostely, které jsou nejčastěji využívány studenty. Většinou mají společnou koupelnu na patře a několikalůžkové pokoje. Ceny mohou začínat od 150 korun, obvyklá cena za lůžko je okolo 250 korun. Z vlastní zkušenosti doporučuji například Metropol Hostel nacházející se hned před stanicí metra Mehringdamm. Shodou okolností se před ním nachází i jeden z nejlepších (ne-li nejlepší) kebab v Berlíně, ale o tom později.

Pokud cestujete sami a máte rádi soukromí, zvolte raději pokoj v hotelu, neboť cenově vyjde stejně jako dvoulůžkový na hostelu. Skvěle vám poslouží stránka Booking.com, kde najdete opravdu bohatou nabídku hotelů i hostelů. Skvělou alternativou je i Airbnb. Můžete totiž narazit na místní, kteří byt nebo pokoj pronajímají a kteří se s vámi určitě rádi podělí o netradiční turistické tipy nejen na místa, kam se vydat. Skvělé čtvrti jsou například Kreuzberg či oblast okolo Mitte.

Tak jsme přijeli a ubytovali se. Co ale teď? Kam se vydat a hlavně čím? Berlín disponuje velice rozsáhlou a kvalitní městskou dopravou. Zahrnuje metro (U-bahn), vlaky (S-bahn), autobusy, tramvaje a lodě. Berlín je velké město, takže se městská doprava určitě vyplatí, především pokud toho chcete stihnout opravdu hodně. Některé vzdálenosti mohou na mapě vypadat poměrně krátké, ale ve skutečnosti vám přesun bude trvat delší dobu.

Jednorázová jízdenka vyjde na 2,80 euro pro zóny A, B a 3,40 euro pro zóny A, B, C. Denní jízdenka pro jednu osobu vyjde na 7 euro, což se určitě vyplatí. Pokud plánujete zůstat v Berlíně delší dobu, pak týdenní jízdenka stojí 30 euro. Pro skupinku do 5 osob se vyplatí koupit si lístek za 19 euro, na který pak mohou jezdit všichni do 3 hodin rána následujícího dne. Rozhodně nejezděte načerno, pokuty se pohybují od 50 euro a výš, riskovat se zde tedy opravdu nevyplácí.

Berlín je mimo jiné známý rozsáhlou sítí cyklotras a místní je taky hojně využívají. Půjčovny kol najdete téměř na každém rohu. Cena za půjčení se v průměru pohybuje okolo 10 euro za den. Jízda po Berlíně na kole je opravdu příjemná a nemusíte se bát, zdejší řidiči jsou na cyklisty zvyklí.

A co když dostanete hlad? V Berlíně si vybere opravdu každý. Díky tomu, že se jedná o multikulturní město, je i berlínská kuchyně velice pestrá. Co rozhodně musíte ochutnat? Currywurst, kebab, donuty z Dunkin‘ Donuts, Club–Maté a fritz–koly! Milovníci kávy zajisté ocení množství kaváren rozesetých po celém městě.

Skvělou kávu mají například v The Barn a Five Elephant (doporučeno skutečnými kávovými experty!). No a ke kávě se hodí něco sladkého. Princess Cheesecake je Mekkou pro milovníky sladkého!

Skvělou snídani vám připraví v Commonground. Na currywurst si skočte do Curry 36. Jsou věci, na které se vyplatí čekat. Ať už je to kebab z Mustafa’s Gemüse Kebap nebo burger z Burgermeister.

Někdy můžete stát až hodinovou frontu, odměna za čekání však není jen sladká, ale také pořádně chutná a šťavnatá. Letním zpestřením jsou přírodní ovocné nanuky California Pops na Falckenstein Strasse.
Další tipy, kam se v Berlíně vydat a co vidět si necháme na příště.