- Reklama -

Pokud byste chtěli vyrazit na Island, ale vadí vám přemrštěné ceny a plno turistů, což je typické pro sezonu dovolených, je zima tou nejlepší volbou. V této době totiž ceny ubytování, jídla, půjčovné auta i počet osob náchazejících se v nejoblíbenějších turistických cílech klesají hodně dolů.

Nízké ceny ovšem nejsou jedinou výhodou, která se při zimním cestování Islandem naskytne. Mezi další přínosy bych zařadila opuštěnost krajiny a pouze malou hrstku turistů (vyskytujících se na největších atrakcích Islandu během sezony neustále). Jako třešničku na dortu doporučuji polární záři, kterou můžete záhlednout pouze v zimním období. Je k tomu potřeba dobré počasí, vysoký Kp index (index vyjadřující intenzitu magnetické bouře) a také trocha toho štěstí. Pokud se vše vydaří, tak už se stačí jen kochat a užívat si krásy tohoto výjimečného úkazu.

Polární záře

Západní pobřeží Islandu však není pouze o polární záři, ale také o krásných přírodních památkách. Zde je pár tipů, co na západním pobřeží Islandu určitě stojí za vidění:

Hallgrímskirkja

Katedrála, která se nachází v centru hlavního města Reykjavíku, byla vybudována v letech 1945-1986. Je jednou z nejvyšších budov na Islandu, tyčí se do výšky 74,5 metrů. Uvnitř najdete mohutné patnáctimetrové varhany s pěti tisíci píšťalami. Katedrála slouží také jako vyhlídková věž, ze které je překrásný výhled nejen na město, ale také blízké okolí a Atlantský oceán. Vstup na tuto vyhlídku stojí v přepočtu přibližně 205 Kč.

Hallgrímskirkja

Kirkjufellsfoss

Na severozápadním pobřeží se nachází krásná hora s vodopády. Poměrně krátký výšlap k vodopádům vám zajistí nádherný výhled na horu Kirkjufellsfoss a její přilehlé moře. V zimě počítejte s tím, že tyto vodopády budou pravděpodobně zamrzlé. Ovšem pohled na moře se sněhem také stojí za to.

Kirkjufellsfoss

Vatnshellir Cave

Kousek od Kirkujefellsfossu najdete jeskyni Vatnshellir. Vstup do těchto jeskyní stojí okolo 700 Kč. Pokud umíte anglicky, rozhodně doporučuji. Islandští průvodci jsou velmi vtipní a řeknou vám nejen, jak se tyto jeskyně po celém Islandu tvoří, ale také hezký příběh o elfí rodince.

Vatnshellir Cave

Národní park Thingvellir

Národní park Thingvellir na jihozápadě ostrova a je zapsán do národního kulturního dědictví UNECSO. Na tomto místě se setkávají dvě tektonické desky (severoamerická a euroasijská). Příroda je tu velmi hezká, plná jezer, řek a skalních útvarů.
I v zimním období je zde k dispozici instruktor potápění, který vás zavede pod hladinu jezera, kde uvidíte výše zmíněné tektonické desky a průzračnou vodu.

Národní park Thingvellir

Gullfoss

Dostáváme se k jednomu z nejpopulárnějších turistických vodopádů na Islandu. Tento kaskádovitý vodopád se v podstatě skládá ze dvou dalších, které na sebe navazují. Horní část měří 10 metrů a dolní 22 metrů na výšku. Obvykle se nad vodopádem tvoří duha, která podtrhuje jeho mohutnost.

Gulfoss

Geysir

Nedaleko vodopádů Gullfoss a národního parku Thingvellir najdete místo plné gejzírů. Právě od tohoto útvaru nazývaného Geysir se odvozuje samotný geologický termín gejzír. Frekvence gejzíru se pohybuje přibližně v rozmezí pěti hodin. Voda je vyvrhována až do výšky 120 metrů.
Pokud zrovna nebudete mít štěstí, a neuvidíte vrhat vařící vodu, nezoufejte – ostatní (ačkoli menší) gejzíry se vám také postarají o zábavu.

Geysir
Geysir

Barnafoss

Další vodopád, který je však oproti známějšímu Gullfossu o hodně menší. Nazývá se též jako dětský vodopád. Pojí se k němu příběh, který vypráví o dvou dětech, které do něj spadly, zatímco chtěly jít naproti svým rodičům. Jejich matka prý poté na most, ze kterého děti spadly, uvalila kletbu.

Barnafoss

Pár rad na závěr

Na Islandu je mnoho krásných památek a přírodních útvarů, které i v zimě stojí za probádání. Většina z nich je volně přístupná a žádné vstupné se zde platit nemusí.
Pokud byste chtěli spíše low cost variantu dovolené, doporučuji si půjčit větší auto s pohonem na všechna kola, ve kterém se bude dát i spát. Nikdy jsem se nepotýkala s problémem někde zaparkovat a být tam přes noc. V zimě kempování v autě Islanďané totiž moc neřeší.

Co se týká jídla, Island je všeobecně známý tím, že je drahý. Pokud se ale budete vyhýbat vyloženě turistickým obchodům, dá se zde koupit i poměrně levná voda a základní potraviny. Osobně doporučuji obchodní řetězec Bonus, který vaši peněženku nezruinuje, jeho pobočky najdete však primárně v Reykjavíku a jeho blízkém okolí.

Teploty na Islandu se v zimě pohybují kolem 0 °C, v některých oblastech i nižší. Proto je nutné do kufru přibalit hodně teplého oblečení, bez kterého se na zimním Islandu určitě neobejdete.

A nejdůležitější rada na závěr: vždycky si na internetu předem zkontrolujte stav silnic, po kterých chcete jet. Mění se totiž z hodiny na hodinu. Hlavně proto, že zimní počasí na Islandu je velmi nevyzpytatelné.