Kréta je největší z řeckých ostrovů, leží ve Středozemním moři a pyšní se písečnými plážemi i pustými horami, což z ní dělá ideální turistický cíl. Kromě toho nabízí spoustu starověkých památek, přírodních krás, nefalšovaných řeckých měst a k tomu celoročně příjemné počasí.

dovolená na Krétě

Hornatý ostrov omývá ze severní strany Krétské a z jižní Libyjské moře a díky své poloze patří mezi nejteplejší řecké ostrovy. Léta bývají horká a suchá, zatímco v zimě přichází srážky. Teploty málokdy klesají pod 10 stupňů a celkově připadne na Krétě přes 100 slunečných dní ročně.

dovolená na Krétě

Při volbě dovolené je důležité se rozhodnout, do které části ostrova se chceme vypravit v závislosti na očekávání. Na Krétě lze strávit dovolenou aktivně i odpočinkem na pláži. 

dovolená na Krétě

Sever Kréty a okolí hlavního města Heraklion je ideální pro příznivce koupání a opalování, na své si přijdou i rodiny s dětmi. Po celém pobřeží se nachází turistická letoviska jako Hersonissos, Anissaras nebo Malia s hotelovými komplexy i menšími rodinnými hotely. Pláže jsou písčité nebo z drobných kamínků a moře bývá většinou klidné s velmi pozvolným sestupem do hloubky. Ve městech objevíme veškerá zázemí a lákadla, která si turista může přát. 

dovolená na Krétě

Naproti tomu na jihu moře počasí vymlelo krajinu do ostrých útesů, které se tyčí nad hlubokou vodou, ve které se dá potápět mezi barevnými rybami. Počasí je tu teplejší, ale taky větrnější a častěji přicházejí vlny. Na jihu očekávejme především romantiku.

dovolená na Krétě

Na západě Kréty v okolí měst Chania a Rethymno více prší, čili příroda zde nepřipomíná poušť s olivovými háji jako na zbytku ostrova a dá se odtud pohodlně dostat k soutěsce Samaria.

dovolená na Krétě

Východ Kréty je rájem archeologů. Starověké civilizace po sobě zanechaly množství rozbořených paláců a nalezišť. K nejznámějším palácům patří určitě Knossos a Malia, další jsou třeba Gortys a Festos.

dovolená na Krétě

I když rozhodně nezavrhuji dovolenou na pláži, na tak zajímavém místě by byla škoda proležet týden na jednom místě. Cestovat se dá buď pomocí fakultativních výletů od cestovních kanceláří provozovaných přímo v krétských městech, nebo si lze za poplatek půjčit auto, kolo či skútr. O půjčovny budete zakopávat na každém rohu, ovšem dopravní prostředky nebývají v nejlepším stavu.

Na Krétě samozřejmě funguje i taxi služba, je ale třeba počítat s tím, že půlhodinová cesta do hlavního města může vyjít na 45 euro. Pobřežní města spojuje autobusová linka, která se nám nakonec i přes svou nepravidelnost osvědčila nejlépe, ačkoliv k přírodním zajímavostem se autobusem nedostanete.

dovolená na Krétě

Mezi nejoblíbenější výlety patří Heraklion, palác Knossos, soutěska Samaria, planina Lassithi, ostrůvky Spinalonga a Santorini a města Rethymno a Chania.

dovolená na Krétě

My jsme zakotvili v letovisku Anissaras asi 25 km od Heraklionu, kam jsme přiletěli v polovině září. I po sezóně bylo většinu týdne krásně a teploty se držely těsně pod 30 stupni, s výjimkou dvou dnů, kdy se nedalo koupat kvůli větru. Anissaras je rychle rostoucí turistické letovisko, kde se na každém rohu staví a buduje. Ubytovali jsme se v hotelu Malievi, což je něco jako prototyp malého rodinného hotelu.

Podél celého městečka se táhnou pláže a nachází se tu několik obchodů a půjčoven aut, zbytek města tvoří hotely. Moře na severním pobřeží bylo průzračně čisté, ale pláž na určitých místech znečišťují hromady hnijících řas, které se sem sváží z celého okolí. Jinak si tu můžete vyzkoušet potápění, surfování a další vodní radovánky.

dovolená na Krétě

Jediný větší výlet, který jsme podnikli, byla (díky absenci řidičského průkazu a překvapení z ceny taxíku) cesta do Heraklionu. Hlavní město je typicky řecké – tím myslím uličky ucpané motorkami a skútry, posprejované zdi, rozpadlé domy, vůní jídla a moře obchodů. Hlavním lákadlem Heraklionu je fontána Morosini v centru, pevnost Koules u přístavu a nedaleký palác Knóssos.

dovolená na |K|rétě

Krétě musím bohužel vyčíst velké množství všudypřítomných odpadků. Ve městech i v přírodě se povalují plastové obaly, z nichž vyjídají zbytky toulavé kočky. Spousta domů i aut má své lepší časy za sebou a o třídění odpadu většina obyvatel nejspíš neslyšela. Ale i přes pár drobných vad na kráse má Kréta obrovské kouzlo, překypuje zajímavostmi a dovolenou na ostrově doporučuji, kde mohu. Za rok znova!

Kréta