Mikulov, malé město na jihu Moravy, je místem, kde si každý přijde na své. Jeho přirozenost a okázalost nejen pohladí, ale i vtáhne a nepustí. Nabízí především poznání, a to všemi smysly a ve všech barvách. Pro nadšence turistiky a památek jsou vyznačeny trasy vedoucí k atraktivním přírodním či historickým památkám kraje. Zapálení sportovci se mohou vydat po cyklistických trasách, které protínají více než tisíc dvě stě kilometrů oblasti. V letních dnech vám novomlýnské nádrže nabízejí ledové laguny ke koupání a vodním sportům a oblast ocení i milovníci vína.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Kdo se rozhodne navštívit Mikulov, nesmí opomenout jeho náměstí. Jako by na člověka dýchlo kouzlo historie. K vidění je tu hned několik zajímavých staveb. Obdivovat můžete třeba rohový renesanční Sgrafitový dům U Rytířů, kamennou kašnu s chrliči či monumentální barokní sousoší Nejsvětější Trojice.

Dominantu města tvoří zámek stojící na skalním útesu. Prvně patřil rodu Liechtensteinů, pak jej převzal rod Dietrichsteinů, za nichž zámek získal svou dnešní podobu. V roce 1945 zámek při ústupu německé armády do základů vyhořel, byl však opraven. Nejzajímavější části zámku je knihovna a sál předků. Prohlídky jsou možné od března do konce listopadu.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Velmi okázalou historickou památkou je Dietrichsteinská hrobka, která původně vznikla z kostela sv. Anny. Nejprve byla ke kostelu přistavěna pohřební kaple rodu, stavbu však zničil požár v roce 1784, a tak v polovině 19. století byla přestavěna na hrobku.

Pozdně gotické opevnění Kozí hrádek můžeme dokonale vidět téměř z jakékoli části města, patří k jedné ze tří skalnatých dominant. V 15. století byla z důvodu zlepšení techniky obrany města vybudována dělostřelecká věž s ochozem, prolomená střílnami. Díky ní město získalo velmi dobré obranné schopnosti nejen v České republice, ale i v rámci Evropy. V dnešní době tato památka slouží k relaxaci a odpočinku. Ke Kozímu hrádku vedou z města různé ukazatele a stoupá se pořád do kopce. Zdolat kamennou cestu však rozhodně stojí za to. Výhled je až dechberoucí. Celé město máte na dlani, krásně jde vidět Svatý kopeček a Jeskyně Na Turoldu.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Svatý kopeček je od roku 1995 vyhlášen za přírodní rezervaci. Vyskytuje se zde totiž vysoké množství zákonem chráněných druhů rostlin. Najdeme tu i mnoho živočichů. Běžně narazíte na ještěrku a uslyšíte zpívat drozda zpěvavého nebo ťuhýka obecného.

Jeskyně na Turoldu se nacházejí na severním okraji Mikulova, v přírodní rezervaci vrchu Turold. Tyto jeskyně jsou jediným typem druhohorních vápenců zpřístupněné veřejnosti v České republice. Jeskyni zdobí jedinečná tzv. „turoldská výzdoba“ podobná korálovým útesům. Zpřístupněn je i „jezerní dóm“, část jeskyně se smaragdově zeleným jezírkem. Jde o největší podzemní komplex, délka dosahuje třiceti metrů a šírka sedmnácti metrů.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Protože Mikulov v 15. století obývalo židovské obyvatelstvo, vzniklo zde několik staveb. Zejména v ulicích Husova, Alfonsa Muchy a Brněnská najdeme spoustu typických židovských domů. Budovy byly prohlášeny za nemovitou kulturní památku. Můžete se ještě zastavit u naučné stezky, židovského hřbitova, židovských lázní (Mikve) či synagogy.

Na své si přijdou i nadšenci církevních staveb. Kostel sv. Václava, kostel sv. Jana Křtitele či chrám sv. Mikuláše vás překvapí rozdílnou architekturou. Budete mít možnost vidět hned tři slohy: románský, barokní a novogotický. Zúčastnit se můžete jednou za rok i poutní křížové cesty na Svatý Kopeček, která zahrnuje celkem sedmnáct návštěv různých objektů.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Mikulov je považován za centrum Moravy. A co je pro tuto oblast nejtypičtější? No přece víno! Proto nezapomeňte při návštěvě tohoto impozantního města vejít do některého rodinného vinného sklípku či ochutnat víno v místní vinotéce. Nechybí zde ani naučné vinné stezky. Kombinaci sportu po malebném kraji Pálavy s degustací vína ocení především vyznavači zdravého životního stylu. Ve městě jsou často pořádány vinařské akce po celý rok. Oblíbeným zážitkem je Pálavské vinobraní.

V tomto unikátním městě najdeme starobylé hrady, okázalé pamětihodnosti, krásy přírody, přírodní rezervace, majestátní zámky, vybrané víno a pohostinnost milých lidí. I proto se mu možná říká Zahrada Evropy. Zámek Mikulov a chráněná krajinná oblast Pálava jsou zapsány ve Světovém dědictví UNESCO.

 

Mikulov