- Reklama -

Když se řekne Miláno, každý si představí město plné módy a světoznámých značek. Kromě toho město nabízí i nádherné památky, které jsou situovány blízko sebe, takže k prohlídce vám postačí jediný víkend. Pokud to přece jenom nebude stačit, nebojte se nasednou na vlak a vyrazit směrem k Lago di Como, kde má dům i George Clooney.

Pravidelné lety na letiště Bergamo způsobily, že Miláno je Čechy velmi navštěvované a díky tomu pořídíte letenky i do 500 Kč. Jelikož je letiště od města vzdálené asi 40 km, nejlevnějším způsobem, jak se dostat do centra, je autobusová doprava. Jízdenky stojí kolem 4 eur a cesta trvá slabší hodinku.

Samotné Miláno disponuje skvělou městskou hromadnou dopravou, kterou na svém průzkumu městem určitě použijete. Velkou výhodou je, že celý systém je propojen, takže vám bude stačit jeden lístek. Metro je velmi přehledné a rozhodně se v něm neztratíte. Jeho čtyři trasy fungují od šesti hodin ranních do půlnoci, poté musíte použít noční autobusy. Když budete mít štěstí, odnesete si z metra i kulturní zážitek; čas od času se někdo rozhodne si veřejně zazpívat a pobaví tak všechny okolo.

Dominantou Milána je především katedrála Duomo di Milano. Tato největší gotická stavba Itálie je postavena z bílého mramoru a překrásně vypadá jak ve dne, tak i v noci, kdy je celá nasvícená. Pokud se rozhodnete si katedrálu prohlédnout zevnitř, narazíte na mnoho krásných maleb, soch nebo taky na sluneční hodiny, které kdysi dávno seřizovaly čas v celém městě. K výstupu na střechu je potřeba překonání 257 schodů. Pokud nechcete zatěžovat svá kolena, na střechu jezdí i výtah. Když se po střeše procházíte, cítíte se jako v oblacích, jako by vám celé město leželo u nohou. Z každého úhlu pořídíte skvostné fotky gotických věžiček a soch, které dohlíží na život na náměstí Piazza del Duomo, jež je nerušnějším bodem celého města.

Na náměstí potkáte hromadu turistů, kteří buď krmí holuby, nebo si fotí selfie s překrásnou katedrálou. Nachází se zde i slavná nákupní Galerie Viktora Emanuela II, v níž se nachází módní domy jako Gucci, Versace či Louis Vuitton. Kromě nakupování si sem lidé chodí plnit své sny, a to přímo pod kupoli. Na podlaze je vyobrazen býk a pokud se pětkrát otočíte na patě pravé nohy v jeho slabinách, přání se vám splní. Nedaleko galerie se nachází milánská opera La Scala, u níž se nachází pomník Leonarda da Vinciho.

Při návštěvě hřbitova Cimitero Monumentale se raději držte ve skupině, jelikož se díky jeho velikosti můžete lehce ztratit. Tento hřbitov je především velmi tajemný a budete z něj mít husí kůži. Pomníky jsou vyzdobeny sochami, které ve vás vyvolají smíšené pocity.

K relaxu po procházce městem vyloženě nabádá park Parco Sempione, kde naleznete Mírový oblouk. Odtud se dostanete k hradu Castello Sforzesco s překrásnou fontánou a mnoha muzei.

V Miláně si můžete prohlédnout i slavnou fresku Poslední večeře od Leonarda da Vinciho. Ta se nachází u kostela Santa Maria delle Grazie. Vstup je zde na rezervaci buď přes internet, nebo přes telefon. Ve večerních hodinách také můžete navštívit mši probíhající v bazilice svatého Ambrože.

Pokud vám zbyde čas, můžete nasednout na vlak a jet se podívat k jezeru Como či Lago di Como. Cesta vlakem trvá kolem hodiny a na jízdenku tam i zpátky vám vystačí 10 euro. Zde můžete nasednout na lanovku, která vás vyveze do městečka Brunate s překrásným výhledem na celé Como. Zdejší uličky přímo vybízejí k romantickým procházkám a pokud budete mít štěstí, potkáte zde i známou osobnost.

Ať už si vyberete jen dlouhou procházku po Miláně, či se vydáte objevovat krásy okolních míst, všude na vás bude dýchat okouzlující atmosféra. Můžete být svědky hudebního vystoupení v metru, nebo vyfotíte tu nejkrásnější selfie v oblacích. A pokud si nekoupíte nic u Gucciho, přejte si něco pod kupolí nákupní galerie.