Jelikož studuji francouzštinu třetím rokem, tento jazyk se mi moc líbí a chtěla jsem se v něm zlepšit, rozhodla jsem se, že 14 dní z letošních prázdnin strávím na jazykovém kurzu ve Francii. Těžší už bylo vybrat místo: Paříž, nebo Nice? Volba ve finále padla na Nice a rozhodně svého výběru nelituji.

Město mě naprosto uchvátilo. Bydlela jsem u rodiny na boulevardu Raimbaldi, který je hned vedle hlavní ulice Jean Médcin. Na třídě Médcin se nachází velké nákupní centrum Nicetoile a také kopie katedrály Notre Dame. Na konci ulice se rozprostírá náměstí Masséna (ve dne i v noci jsou tato místa překrásná). V horkých dnech také oceníte fontány, které fungují jako zavlažovací systémy a lidé si do nich dokonce lehají.
Přes Staré město, kde vás omámí vůně linoucí se z květinového trhu (Marché aux fleurs) dojdete k Opeře a poté najdete skutečnou perlu – Promenádu Andělů / Anglickou promenádu (Promenade des Angalis). Další výjimečný zážitek vás čeká, když vyšlápnete schody na vyhlídku u zámku (k dispozici je i výtah). Odtud máte výhled na celé Nice a přesně tady se fotí ty neznámější pohlednicové nebo reklamní fotky. Kousek od vyhlídky se nachází přístav. Cestou zpět se můžete také zastavit a prohlédnout si budovu divadla či MAMACu (Muzea moderního a současného umění), která se nachází hned naproti divadlu.

Nice 1

Pokud vám po této cestě vyhládne, můžete navštívit jednu z mnoha restaurací na Starém městě. Pokud si vystačíte s fastfoodem, hned několik jich je na hlavní třídě, nebo naproti nádraží – Mi-Am, kde si můžete koupit bagety nebo třeba těstoviny. Pokud ale dáte na kvalitu, doporučuji restauraci Le Romarine (2 place Halle aux Herbes) s venkovním sezením přímo na náměstí, kde většinou hraje živá hudba. Vybírat pak můžete z místních specialit, vynikajících pizz, salátů i mořských dobrot. Cena za hlavní chod se pohybuje od 10 – 20 €. A protože jste nedaleko Provence, jistě nepohrdnete nabídkou regionálních vín.

Nice 2

Nejlepší zmrzlina, kterou v Nice můžete ochutnat (a uznala to i moje italská kamarádka), se prodává v Gelaterii Pinocchio. Nevím jak vy, ale já preferuji zmrzlinu v noci…
A jaké je azurové město v noci? Nádherně osvětlená hlavní třída, svítící sochy na náměstí, které je plné místních i turistů, promenáda… To je něco, na co nikdy nezapomenu. Jako bonus se během procházky romantickými uličkami vždy objeví nějaký umělec, který svou hudbou dotvoří nezapomenutelnou atmosféru.
Jak jsem již v úvodu naznačila, bydlela jsem u rodiny. Moje „francouzská maminka” neměla problém přeložit mi cokoli do angličtiny, když viděla, že se stále nechytám. To ostatně platí na všechny Francouze, se kterými jsem v Nice mluvila. V obchodech už pak vůbec není problém domluvit se pouze anglicky.

 

Svátky v Nice:

Pokud byste chtěli získat ještě více zážitků, pak se můžete zúčastnit karnevalu, který se koná v únoru. Dále je tu jazzový festival koncem června, nebo vánoční trhy v prosinci. Suma sumárum – Nice má co nabídnout téměř v každém ročním období.

 

Tipy na výlety:

Azurové pobřeží a města, která se zde nachází, jsou jedním slovem nádherná, a proto jejich návštěva je správným rozhodnutím. Ať už se rozhodnete pro nádherné městečko Antibes (zpáteční jízdenka z Nice 7,80 €) či Menton (9,80 €), nebo pro cestu do zahraničí – do Monaka (5,80 €), vždy na vás bude čekat nádherný výhled na azurové moře a krásná historická centra. A pokud vám po hraní v Monaku zbydou finance, Cannes či Saint-Tropez už na vás čekají.

Nice, Francie