Zakynthos je ostrov, jenž byl domovem řecké bohyně Artemis a jejího bratra Apollóna, je jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů v Evropě a rozhodně stojí za to si jej prohlédnout. Ať jde o nádherné pláže, želvy či kulinářský zážitek, svůj čas strávený zde si náramně užijete.

Ostrov Zakynthos se nachází v Jónském moři pouhých 16 kilometrů od řecké pevniny a jedná se o třetí největší ostrov Řecka. Díky své zeleni a krásné přírodě si zasloužil přezdívku „Květina východu“ nebo také „Levantská růže“, ale ostrov nabízí převážně moře, o kterém se říká, že je nejmodřejší v celém Středomoří. Zlatavé pláže patří k nejnavštěvovanějším převážně díky jemnému písku a průzračné vodě.

Krásy ostrova jsou známé po celém světě. Tou nejznámější je pláž Navagio, na které leží záhadný vrak pašerácké lodi převážející alkohol a cigarety. Ztroskotala zde v roce 1980 kvůli velmi nepříznivému počasí a také kvůli celníkům, kteří loď pronásledovali.

Zátoka se ale posádce stala osudnou a loď už zde zůstala. Teď slouží jako bonusová atrakce k překrásné pláži. Cesta k pláži nepatří mezi nejjednodušší, ale nabízí nová dobrodružství. Dostanete se sem převážně výletní lodí, která objíždí celý ostrov a vy tak máte možnost si nejen zaplavat na nepřístupných místech, ale možná spatříte i delfíny nebo tuleně. Romantické modré jeskyně se nacházejí na severním pobřeží ostrova u vesničky Volimes, která je proslavená svými řemesly.

Řecké jídlo a celková atmosféra voní na každém rohu a večerní zábava v mnoha restauracích nikdy nezklame. Řekové vám budou nabízet rozmanité pokrmy z jídelního lístku, jen aby vás nalákali právě do jejich podniku, někteří z nich vás budou zdravit i česky.

Přes den ostrov nabízí spoustu výletů a nového poznání. K velkým atrakcím patří i plavání a potápění se s největší raritou ostrova: vidět karety obecné je opravdový zážitek. Tento druh želvy patří k nejohroženějším a Zakynthos, konkrétně část Laganas, se stal jejich domovem. Přes určité období zde existuje mnoho pravidel, které dodržují všichni, aby karety neohrozili; například je omezena noční letecká doprava, protože v tuto dobu želvy vylézají. Karety můžete zahlédnout v různých částech Laganas, ať už sami, nebo společně s průvodcem na loďce. Výlet menší loďkou vám ale nezaručí, že karety uvidíte a není zrovna jeden z těch nejlevnějších.

Kromě resortu Laganas zde najdeme i další, které jsou převážně vhodné pro rodinnou dovolenou. Tsilivi je známé pro svoji lásku k vodním sportům, přímo vybízí k návštěvě pro turisty, kteří chtějí strávit dovolenou aktivně. Romantický Argassi je naopak ideální pro zamilované páry, jedná se o jednu z nejkrásnějších částí ostrova.

Zakynthos má mnoho co nabídnout, ale existuje i odvrácená strana veškeré krásy. Laganas je nejvyhlášenější pro svůj bujarý noční život, který je velkým lákadlem pro mladé, a to především Brity a Švédy. Na hlavní ulici, která je dlouhá jednu míli, se nachází přes 100 barů a klubů. Než se většina lidí dostane na tento „Zante Strip“, tráví svůj rozjezd v shisha barech, kde si můžete vybrat vodní dýmku z mnoha variací. Před každým barem nebo klubem stojí několik lidí, kteří lákají k návštěvě a vymýšlejí tak nové marketingové tahy.

Tento druh zábavy vede bohužel k mnoha zraněním. Na ulici potkáte řadu lidí, kteří hledají pomoc pro sebe nebo pro kamaráda, který noc plnou zábavy nezvládl tak dokonale, jak si myslel. Ošetřovny jsou sice na každém rohu, ale ochota lidí k ošetření zde dosahuje minima. Někdy se potyčky v barech zcela vymknou kontrole a dochází zde i k neúmyslným vraždám. Pokud bydlíte poblíž Stripu, nepočítejte s tím, že se vyspíte – hudba z klubů je velmi hlasitá a opilí turisté hluční.

Odvrácená strana se projevuje i na plážích, ani zde totiž svůj klid častokrát nenajdete. Každou chvíli za vámi přicházejí neodbytní prodejci levných kabelek, hodinek a dalšího zboží, a ačkoliv je to v jižních destinacích běžným jevem, ne každému je nežádoucí pozornost během odpočinku příjemná. Pravidla dopravy prakticky vůbec neexistují a lidé si dělají, co chtějí. Autobusová doprava je velmi nestálá a taky omezená.

Život na Zakynthu může být velmi klidný, ale také velmi náročný. I přes nádherné rarity je plný nástrah, na které musí být člověk připraven. Pokud však milujete nádherné modré moře a dokážete se přenést přes veškerá negativa, Zakynthos by pro vás mohl být pravou volbou pro letní dovolenou 2019… ne nadarmo se mu říká „Karibik Evropy“.