Poté, co jsme v průběhu návštěvy Los Angeles stihli projít Hollywood, čínskou i japonskou čtvrť a dokonce jsme i viděli raketoplán Endeavour, měli jsme pořád ještě dost volného času, tak jsme se rozhodli vyrazit na prohlídku zaoceánského parníku Queen Mary.

Tahle 310 metrů dlouhá loď mezi lety 1936 a 1940 zajišťovala civilní dopravu mezi Evropou a severní Amerikou. Během války ovšem musela Queen Mary jako všichni ostatní sloužit vlasti, a tak byla přetřena na nenápadnou šedou barvu a jejími cestujícími se stali britští vojáci. Po 2. světové válce se ovšem na paluby tohoto parníku opět vrátila smetánka a Queen Mary brázdila vody Atlantiku až do roku 1967. Nyní tahle monumentální loď kotví na Long Beach v Kalifornii a slouží jako turistická atrakce, zábavní centrum i jako netradiční hotel.

Queen Mary

Na Queen Mary jako turisté

Sotva jsme vstoupili do útrob Queen Mary, pochopila jsem, že se mi právě splnil dávný sen. Která holka, prožívající pubertu v době, kdy v kinech běžel Titanic s Leonardem DiCapriem, by si nepřála jednou se ocitnout na palubě luxusního zaoceánského parníku. Ale pozor, Queen Mary není záležitostí jenom pro dívčí romantické duše! Můj přítel byl naprosto unešen detailní prohlídkou strojovny, obrovským lodním šroubem a samozřejmě veškerými technickými údaji. Já jsem se mnohem lépe cítila o nějakou tu palubu výš, kde se expozice, tvořená čtivými popisky a kajutami se zachovalým dobovým interiérem, zaměřuje na vylíčení toho, jak se zde cestujícím i posádce žilo v průběhu zaoceánských plaveb. Na Queen Mary jsme ten den strávili téměř šest hodin. Měli jsme pocit, že jsme si prošli všechny paluby; poobědvali jsme ve staromódní čajovně a celou dobu jsme se báli, že se nechtěně zatouláme do prostor zdejšího hotelu a svojí turistickou obyčejností pobouříme jeho bohaté obyvatele.

Queen Mary

Na Queen Mary jako hosté

Protože je můj přítel správně zvědavý, nedalo mu to, a sotva jsme dorazili do našeho ošklivého hotelu v centru Los Angeles, hned se podíval, kolik stojí ubytování na Queen Mary. Pokoj v nevlídném hotelu v Los Angeles nás stál 80 dolarů, za ubytování v omšelém motelu u dálnice jsme běžně platili 50 dolarů, takže nás mile překvapilo, že noc na luxusním parníku stojí přes Booking.com pouhých 100 dolarů. Okamžitě jsme si zarezervovali dvě noci!

Queen Mary

Na Queen Mary jsme potom strávili necelé dva dny před odletem z Kalifornie a došlo nám, že když jsme parník navštívili poprvé, viděli jsme jenom zlomek expozice. Až nyní, když jsme měli dostatek času a konečně jsme se neobávali, že narušíme soukromí hotelových hostů, objevili jsme taková zákoutí, jako je nemocnice, kapitánova kajuta nebo lodní protipožární systém.

Queen Mary

V průběhu našeho pobytu jsme se stihli nachomýtnout k festivalu skotské kultury, neodpustili jsme si posezení v nádherném art deco baru na přídi lodi a mě téměř k smrti vyděsilo houkání lodní sirény. Až po těchto zážitcích a celém dnu stráveném na palubě jsme pochopili, že tahle loď má svůj vlastní svět. A když se do něj ponoříte a na chvíli zavřete oči, je hodně snadné uvěřit tomu, že se skutečně plavíte s DiCapriem (chci říct Jackem…) napříč oceánem…

Queen Mary

Tři tipy, jak si naplánovat návštěvu Queen Mary

1) Na prohlídku Queen Mary si určitě vyhraďte jeden celý den a nebojte se jít i tam, kde jsou ubytováni hoteloví hosté. I v chodbách hotelu se totiž nachází jednotlivé části expozice.

2) Rozhodně si při návštěvě Queen Mary vyhraďte čas na oběd nebo večeři. Zdejší restaurace jsou stylové a výborně v nich vaří.

3) Pokud se chystáte na Queen Mary přenocovat a máte možnost svůj výlet s předstihem plánovat, vyhlížejte slevové akce na stránkách www.booking.com. Cena za ubytování je někdy i o 50 % nižší. Na palubě Queen Mary se odehrávají i různé festivaly a tematické akce. Je proto dobré sledovat kalendář na stránkách www.queenmary.com, aby vám taková událost neutekla (nebo abyste se jí případně vyhnuli, pokud máte rádi svůj klid a nevyhledáváte přelidněná místa).