Je to již 73 let, co Podkarpatská Rus není naším územím, ale nikdy jsme na sebe navzájem nezapomněli. Lidé žijící v okolí Koločavy rádi vzpomínají na časy, kdy patřili k naší zemi, a dokonce se ve školách učí česky. Kromě přátelských obyvatel si okamžitě zamilujete klid a krajinu, která vás obklopuje.

Pokud se vydáte na cestu k poznání kraje zbojníka Nikoly Šuhaje, musíte počítat s tím, že to nebude jen tak lehké. Jestli chcete vyrazit na vlastní pěst, doufejte, že jste skvělí řidiči, jinak je lepší zvolit variantu zájezdu. První příčkou je pasová kontrola na hranicích, kde bude náročné zkoušce podrobena zejména vaše trpělivost. Budete-li mít štěstí, strávíte zde pouze pár hodin a budete moci pokračovat v cestě.

První zastávkou pro každého cestovatele ze západu je největší město Zakarpatské Rusi – Užhorod. Město má hned několik dominant, jako například nejdelší lipovou alej v Evropě či Užhorodský hrad, jenž nemáte šanci přehlédnout. Užhorod má velmi zajímavou atmosféru, kříží se zde rušnost každodenního života a historie, která na vás dýchá z každé uličky.

Další nezbytností, kterou byste neměli minout, je Siněvirský národní park, konkrétně Siněvirské jezero. To patří mezi nejnavštěvovanější jezero ukrajinských Karpat, proto se připravte na velké množství turistů, zejména v letním období. Ke vzniku jezera se váže pověst o zakázané lásce mladého páru dívky Sini a mladíka Vira, kdy Siň vyplakala celé jezero, protože Vira zabili její rodiče. Uprostřed jezera se nachází malý ostrůvek s mohylou Virova hrobu, na který je možné dopravit se vorem.

Uvnitř Siněvirského národního parku se také nachází nejznámější vesnice – Koločava. Lidé i zvířata zde žijí ve vzájemné harmonii a svobodě. I když je zde vidět chudoba, lidé jsou šťastní a turisty vítají s úsměvem a otevřenou náručí. Děti vám dokonce odříkají některé české říkanky. V místní škole se nachází Muzeum Ivana Olbrachta, který tuto vesničku proslavil ve svém díle Nikola Šuhaj loupežník.

Jeho hrob naleznete na místním hřbitově. Kromě lákadla v podobě známého zbojníka se zde nachází skanzen Staré selo, kde si můžete prohlédnout lidovou architekturu a celou dobu návštěvníky provází skvělý průvodce, který ve vás zanechá pocit, že byste se sem nejraději alespoň na měsíc odstěhovali a zapomněli na všechny problémy moderního života.

Polonina Boržava patří mezi ty nejkrásnější v Podkarpatské Rusi. Jejím nejvyšším bodem je hora Stoh, na kterou vede mnoho stezek pro pěší turisty. Lanovka vedoucí z obce Podobovec usnadní výstup až na vrchol, vyveze vás alespoň do půlky hřebene, odsud je ale třeba zvolit si pokračování podle vlastních preferencí. Výstup po hřebenu sice zabere čas, ale rozhodně stojí za to. I nesportovní člověk jako jsem já neměl s výstupem žádné problémy, takže se ničeho nemusíte bát.

Podkarpatská Rus má mnoho kouzel, která jsou nejlepší zažít na vlastní kůži. Budete velmi překvapeni zdejšími cenami za alkohol či cigarety, nebo dokonce benzín. Zdejší gastronomie taktéž stojí za zmínku, velmi doporučuju zajít do jakékoliv šašlikárny, kde zažijete nepopsatelnou atmosféru.

Ať už se jdete jen tak spontánně projít po vesnici, vždy potkáte místního obyvatele, který se s vámi dá do řeči. Lidé jsou zde velmi šťastní, i když nemají tolik peněz a mnoho majetku. Najdete zde určitý klid a souznění s přírodou, což nutí k zamyšlení: nepospícháme v životě příliš, nelpíme nad zbytečnými maličkostmi?