O Praze se právem tvrdí, že je jedním z nejkrásnějších měst na světě. To ale bohužel láká davy turistů. Během hlavní turistické sezóny se na místech, jako je Staroměstské náměstí či Petřín, nedá hnout. Proto jsme si na následujících řádcích s kolegyní fotografkou připravily pár tipů, kam zajít, abyste unikli davům a přitom zažili nečekané.

 

Chudinské okolí Pražského hradu – Nový svět

Pokud z Loretánského náměstí budete směřovat k Černínskému paláci, uvidíte uličky svažující se dolů pod Pražský hrad. Nenechte se zmást dojmem, že nikam nevedou. Jestliže vytrváte, objevíte totiž opravdu nový svět. Překvapí vás malé řadové domky plné kaváren a restaurací. Dokonce se dočkáte i drobného překvapení v podobě skutečné roubenky v Praze! Původní chudí obyvatelé této čtvrti se snažili přiblížit svým bohatším sousedům, a tak vytvořili neopakovatelné podhradí, které přinese dnešním návštěvníkům nejedno překvapení.

 

Kouzlená zahrada na dostřel Malostranské aneb Vojanovy sady

Směrem ke Karlovu mostu od stanice metra Malostranská lemuje cestu plno vysokých zdí. Do jedné z těchto zdí je zasazená brána, která jako by vedla do jiného světa. Pokud jí projdete, ocitnete se v nádherné zahradě plné různých druhů stromů s lavičkami čekajících jen na vás. Pro odpolední lenošení je možnost lehnout si i na trávu a jen si užívat krásného jarního počasí. Jedná se o jedny z nejstarších zahrad v Praze, a proto kolem vás bude vát i závan starých časů.

 

V centru není jen „Staromák“, co takhle okolní uličky?

Většina turistů se bojí, že se ve městě ztratí (což je v Praze v podstatě nemožné). Proto se nechávají unášet davem a jdou po starých známých cestách. Pokud si ale více troufáte, rozhodně se vydejte na průzkum kolem Staroměstského náměstí. Toto slavné místo je obklopeno krásnými úzkými uličkami a průchody. Ve středověku zde žily pochybné existence – lehké ženy či kuplíři – a za komunistů byly tyto průchody a uličky dokonce uzavřeny. Dnes jimi můžete beze strachu procházet a brouzdat se obchůdky, či si jen odpočinou v jedné z mnoha kaváren a hospůdek.

 

Centrum řádu maltézských rytířů kousek od Karlova mostu

Již za krále Vladislava I. ve 12. století se započalo se stavbou centra johanitů. Tím se stal kostel Panny Marie pod řetězem, jenž se nachází v Lázeňské ulici, opravdu kousek od Karlova mostu. Původně byl tento chrám připojen k dnes již nedochovanému Juditinu mostu, na jehož místě byl po velké povodni ve 14. století postaven výše zmíněný Karlův. Své poněkud zvláštní jméno kostel získal podle výběru mýtného, které dříve probíhalo na všech mostech. Chrám prošel několika přestavbami a velká část byla zničena při požáru. Dnes se ale stále jedná o jednu z nejstarších památek hlavního města.

 

Krásný kostel sv. Martina ve zdi vedle rušné Národní třídy

Při cestě z Národní třídy ulicí Na Perštýně vás překvapí kostel sv. Martina ve zdi, který jako by na toto místo vůbec nepatřil. Původně románský kostel byl zabudován do hradeb kolem Prahy, ze kterých jsou dnes již jen zbytky. Ty můžete i tady spatřit na neobvyklém tvaru kostela. Podle svého začlenění do hradeb je i pojmenován. Pokud vás tento kostel s pohnutou historií zaujal, můžete sem zajít například na varhanní koncert, nebo si jen vychutnat jeho krásu.

 

Kaple sv. Kříže Menšího aneb Rotunda v centru

Milovníci mytických detektivních příběhů Jiřího Stracha možná budou tuto malinkou rotundu znát z jeho série Ztracená brána. Cestou od Národního divadla směrem k Betlémské kapli vykoukne na rohu a vy jen nestačíte věřit svým očím. Naneštěstí je poněkud obtížné kouknout se dovnitř, takže v případě zájmu nezapomeňte zkontrolovat jejich webové stránky. Většinou je přístupná jen pro bohoslužby.

 

Haštalská čtvrť – malá Paříž v Praze

V okolí nemocnice Na Františku není jen významný Anežský klášter. Nedaleko nemocnice se nachází další kostel nesoucí jméno sv. Haštala. Po něm je pojmenována i okolní čtvrť. Naskytne se nám pohled na střet dvou dob – staré středověké Prahy a té modernější z 19. století. Díky kouzelným domům se nám může zdát, že jsme se přenesli do Paříže. A toho využívají i filmaři. Největším kouzlem tohoto malého koutku Prahy je, že zde nenajdete skoro žádné turisty. Díky tomu se zde nachází i mnoho pomalu chátrajících domů, které přinesou tomuto místu neopakovatelnou atmosféru. Když se ještě přidají různě klikatící se uličky, můžete se najednou octnout až v jiné době.

 

Kostel Panny Marie Sněžné – kostel založený Otcem vlasti

Původně se mělo jednat o konkurenci pro Svatovítský chrám a místo pro korunovaci českých králů. Tomuto účelu ale nikdy nesloužil. Podepsala se na něm pohnutá historie našich zemí. Hlavně v průběhu husitských válek byl objekt značně poničen. Během nich zde působil i známý husitský kazatel Jan Želivský. Následně kostel chátral a byl opět obnoven za Rudolfa II., který ho daroval františkánům. Jedná se především o chrám v renesančním stylu se zbytky gotiky. Najít ho můžete na Jungmannově náměstí, kousek od Václavského. V jeho sousedství se nachází i barokní Františkánská zahrada.

 

Z rušného Václavského náměstí až k františkánům

Krásná pasáž Světozor vedoucí z Václavského náměstí není zajímavá jen pro svou vitráž od firmy Tesla. Vede z ní odbočka na krásnou barokní Františkánskou zahradu ve francouzském stylu. Ta přiléhá k blízkému kostelu sv. Marie Sněžné. Kromě mnoha laviček zde v létě rostou nádherné růže a najdeme zde i bylinkářskou zahrádku. Jedná se o velice příjemné místo na odpočinek při procházce Prahou nebo při nakupování na Václavském náměstí. Posezení vám může ještě více zpříjemnit zmrzlina z nedalekého Světozoru.

 

Kinského zahrada – zajímavější alternativa pro Petřín

Petřínský vrch není pokrytý jen Petřínskými zahradami. Jsou zde ještě jedny, o kterých se možná dá říci, že jsou mnohem zajímavější. I když zahrada Kinských leží už na pražském Smíchově, stále je co by jen kamenem dohodil od Petřína. Skrývá v sobě poklady, jako je dřevěný karpatský chrám sv. archanděla Michaela anebo vodopád a jezírko. Navíc se vám naskytne nádherný výhled na jižní část Prahy.

 

Nečekaný ráj uprostřed rušného Andělu

Smíchovský Anděl je známý především kvůli nákupnímu centru Nový Smíchov. Málokdo ale ví, že se v okolí skrývají mnohá tajemství. Jedním z nich jsou sady Na Skalce. Pokud půjdete z Knížecí Ostrovského ulicí směrem nahoru, uvidíte po levé ruce schody. Ty vedou do tohoto parku. Nenechte se zmást dětským hřištěm, protože za ním se skrývá ten pravý poklad. Nádherné jezírko a nad ním na skále se tyčící altánek. Na území býval v 19. století lom a byl zde také vybudován první vodojem na Smíchově. Po výšlapu k altánku se vám pak skrz koruny stromů naskytne jedinečný výhled na Vyšehrad. Atmosféru dotváří staré zachované činžovní domy.

 

Malostranský hřbitov schovaný kousek za Andělem

Jednu zastávku od Andělu se po levé ruce rozléhá krásný hřbitov z roku 1680. Původně se jednalo o morový hřbitov za hradbami města, později se z něj stalo pohřebiště pro celý levý břeh Vltavy. Poté musel postupně ustoupit moderní době, až byl skoro úplně zničen. V minulých letech prošel hřbitov revitalizací a minulý rok byl zpřístupněn veřejnosti. Pomalu se rozpadající náhrobky ze slavné minulosti města jsou zasazeny do krásně udržované zeleně. Pro obdivovatele hřbitovní historie a kultury se jedná o velice zajímavé a málo známé místo.

 

Secesní skvosty Prahy na Vinohradech

Vinohradská čtvrť je známá jako jedna z nejluxusnějších čtvrtí v Praze. Není se čemu divit. Tato čtvrť se rozrůstala hlavně na přelomu 19. a 20. století, kdy zde vyrostlo nespočet secesních a neoklasicistních činžovních domů. Ty dodnes zdobí tento kout Prahy svými nádherně propracovanými fasádami. Jedny z nejhezčích jsou situovány kolem Riegrových sadů, kde si pro náročné procházce můžete odpočinout s výhledem na Pražský Hrad. Nemůžeme opomenout ani známější domy v okolí náměstí Míru. Toto místo je ideální pro milovníky architektury 19. a počátku 20. století.

 

Univerzitní botanická zahrada Na Slupech

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy byla založena v 18. století na Smíchově. Kvůli častým povodním se ale následně přemístila na své dnešní místo, na Nové Město. Velká část byla zničena během náletů za 2. světové války, přesto ale byla obnovena. Zahrada nabízí jak venkovní, tak vnitřní expozici v mnoha sklenících. Největší vzácností je expozice středoevropské květeny anebo unikátní exemplář jinanu dvoulaločného. Několikrát za rok se zde pořádá výstava kaktusů a sukulentů s možností nákupu potřeb pro jejich pěstování a i samotných květin.

 

Staví se na Pankráci pražská La Défense?

Na panoramatu z Pražského hradu začíná růst další mrakodrap v Praze. Opět na Pankráci. A není to poslední z plánovaných staveb. Okolí nákupního centra Arkády Pankrác se pomalu, ale jistě zahušťuje moderní architekturou. I když se proti tomu zvedá z úst památkářů velká nevole, moderní době nelze uniknout. Jestliže jste nadšenci do nového směru architektury, toto místo je pro vás jako stvořené.

 

 

Praha, Česká republika