- Reklama -

Jižní Korea. Země plná barev, kontrastů a bohaté kultury je ideální pro všechny typy cestovatelů. Nejvíce cizinců se pohybuje v hlavním městě Soulu, ale není na škodu prozkoumat i ostatní města. Busan je druhé největší město Korejské republiky. Kromě jednoho z největších přístavů na světě zde naleznete množství buddhistických chrámů nebo noční zábavy. Po průzkumu okolí zapadněte do uliček plných voňavého jídla a něco si objednejte. Budete překvapeni směsicí chutí, která na vás čeká.       

Korejské barbecue

Než se do samotné Korejské republiky vydáte, dbejte na to, že korejská kultura je velmi odlišná od té naší. Dávejte pozor na smrkání na veřejnosti, to je totiž považováno za barbarství. Neukazujte prstem a rozhodně nepoužívejte sarkasmus. Korejci sarkasmus nechápou a pokud ano, tak je mnohdy uráží. Není na škodu se naučit korejskou abecedu zvanou Hangul, která vám rozhodně usnadní cestování. 

Amnam Park

Vlak do Busanu

Po dlouhé rozvaze, kam se v Koreji vydat jako první, jsme usoudili, že přístavní město Busan bude pro náš jet lag to pravé ořechové. Čekal nás 12 hodin dlouhý let na letiště Incheon a poté jízda vlakem ITX do Busanu, kde jsou krásné pláže, ideální pro náš odpočinek. Den D nastal a my se vydali na cestu plnou poznání. Přímo před přistáním v Soulu jsme vyplnili formulář k proclení a vypravili se k pasové kontrole, která kupodivu trvala necelých deset minut. První úspěch jsme slavili, když jsme stihli vlak směr hlavní nádraží Soul, odkud jsme se přepravili do našeho nového domova – Busanu. 

Vlak do Busanu jede prakticky pořád. Podle typu vlaku se odráží cena jízdenky a doba jízdy, a hlavně se nemusíte obávat žádné zombie apokalypsy. Lidé jsou velmi příjemní a budou s vámi chtít navázat konverzaci, především ti starší. Překvapením je, že umí anglicky lépe než mladí Korejci. Chtějí vědět, odkud jste a proč jste přijeli, dají vám pár rad a na rozloučenou úsměv. Korejci milují Česko, nejen kvůli Praze, ale také díky seriálům zde točených. Jste Češi? Máte vyhráno!

Beomeosa

I přes nulovou energii a blížící se tajfun s nekončícím deštěm jsme dojeli do cíle. Budovy se neoznačují číslem popisným, nýbrž jménem, takže vedle Julie naleznete Romea. Na dveřích nejsou typické zámky, ale přístroje s kódem – praktická věc, když nechcete nosit klíče po kapsách. Naší láskou na první pohled byla bezpochyby klimatizace v bytě. Venkovní teplota se sice pohybovala okolo 35 °C, ale 85% vlhkost je pro tělo přece jen velmi vysokou zátěží. To jsme poznali ten samý večer, když jsme se vydali bez deštníků za korejským jídlem. Po chvilce hledání země nezemě uprostřed bouřky jsme natrefili na Choryang Traditional Market plný mořských plodů a jiných pochoutek. Toužili jsme po pořádném kusu masa, proto jsme vybrali korejské barbecue.

Dongbaekseom

V metru se řaďte 

Následující den jsme byli znovu nabití energií a připravení na další dobrodružství. Korejské metro je vyzdobené fotkami známých zpěváků a herců, v Busanu především těmi, kteří z tohoto města pochází. V obchodě zakoupíte kartu T-Money a nahrajete na ni peníze v jednom z přístrojů. Karta vám poslouží i na autobus a je přenosná i do jiných měst. Jedna jízda se pohybuje kolem 1 300 ₩ (cca 25 Kč) podle míst, kam jedete. Nicméně cestování metrem a autobusem není drahá věc. Pamatujte si, že v metru se lidé řadí podle toho, kdy přišli, takže vás nikdo nepředběhne. Ve vozidlech je klid, protože všichni upírají svůj zrak na obrazovky telefonů a pokud se baví, mluví potichu, aby nikoho nerušili.

Stanice Dongbaek je nejbližší k našemu prvnímu bodu – Dongbaekseom. Stezka procházející tímto ostrůvkem jej spojuje s nejznámější korejskou pláží Haeundae Beach, a kromě překrásné přírody a výhledu zde naleznete konferenční sál Nurimaru APEC House nebo sochu mořské panny. Po procházce parkem Dongbaek dorazíte až ke zmiňované Haeundae Beach. Ta je v létě plná všemožných turistů. Navštívili jsme Sea Life Busan, akvárium s podmořským tunelem, kde můžete zažít krmení žraloků. 

Geumjeongsan, Busan
Geumjeongsan
Haedong Yonggungsa, Busan
Haedong Yonggungsa
Haeundae Beach

Haeundae nabízí slunečníky nebo sprchy za menší poplatek. Nebuďte překvapeni, pokud uvidíte několikametrové vlny, tady je to zcela v pořádku. Nicméně plavčíci jsou na pozoru a výšku vln kontrolují a upozorňují na možné nebezpečí. My vyrazili i na jinou pláž – Songjeong Beach. Cesta k ní vede buď po pobřeží, nebo přes stezky lesem. Na cestě potkáte skywalk Cheongsapo Daritdol Observatory, kde je vyhlídka na naši pláž. Ze Songjeong Beach se lehce dostanete k překrásnému buddhistickému chrámu Haedong Yonggungsa, jenž je situován na pobřeží, což je pro chrámy poměrně neobvyklé.

Jijang-Am
Oryukdo

Jen 8 570 km do Prahy

Návštěva Gamcheon-dong je v Busanu nutností. Kdysi chudá čtvrt, dnes umělecký zážitek. Strmé uličky jsou plné barevných domů a kaváren s přívětivými lidmi. Autobus vás vyveze hned k začátku vesničky a u jejího konce vás nabere autobus zpáteční. Způsob jízdy korejských vozidel je pro mě dodnes záhadou. Jednou jste v zadní části autobusu, ale jakmile zabrzdí, tak se usmíváte na řidiče u předního okna, proto si dávejte pozor, abyste se v autobuse něčeho drželi a buďte opatrní, pokud přecházíte cestu.

Seomyeon

Yongdusan Park jen tak nepřehlédnete. Nejen, že se uprostřed nachází 120metrová Busan Tower, ale v parku se nachází až 70 druhů stromů. Vstup do Busan Tower stojí 8 000 ₩ (cca 160 Kč) a účtenku si pečlivě uschovejte pro případ, že byste chtěli navštívit Songdo Cable Car. Tam dostanete slevu, jelikož jste využili prohlídku věže. Na vyhlídce můžete strávit času, kolik potřebujete a dokonce z ní můžete poslat pohled.

Songdo beach

Není na škodu se ve městě ztratit například do Bosudong Book Street – ulice plné knih, mangy a komiksů nebo na Jagalchi Market. Rybina je cítit na každém kroku, proto by slabší povahy měly raději návštěvu tohoto trhu zvážit. Ti, kteří se jej přece jenom rozhodnou navštívit, zažijí opravdovou podívanou v podobě nespočtu mořských plodů. Večer jeďte na stanici Seomyeon a projděte si zdejší ulice plné obchodů, jídla a zábavy. Pokud jsou Korejci v něčem dobří, tak to bude noční život. Láhev korejské vodky Soju stojí kolem 35 Kč. Soju a pivo je pouhým startem každičkého večera Korejců. Většina z nich skončí v tanečních klubech nebo v karaoke místnostech zvaných noraebang. 

Songdo Cable Car

Lanovkou k dinosaurům

Songdo Beach nabízí skywalk a znovu sochu mořské panny. Největší atrakcí je lanovka vedoucí z parku Songnim. Přes moře se s ní dostanete do parku Amnam. Cena se pohybuje okolo 15 000-20 000 ₩ (cca 300-400 Kč) za jízdu oběma směry. V parku Amnam na vás čeká výstava dinosaurů, stezky nebo střešní zahrada se vzpomínkovou kapslí, kde si můžete uložit svoji fotku na dva roky. 

Taejongdae lighthouse

Další nezbytnou památkou jsou Oryukdo ostrovy. Jejich počet závisí na úhlu pohledu – z jedné strany je jich pět, z druhé strany je jich šest. Kromě podívané jako z pohádky můžete využít skywalk přímo nad útesem. Atmosféra okolo přináší klid a lehký mořský vánek vám pohladí tvář.

Přírodní park Taejongdae skrývá pár tajemství. Můžete si udělat dlouhou procházku kolem celého parku nebo se vypravit vláčkem s dalšími turisty. Procházka má větší výhody. Nikdo vás ničím neruší, a hlavně na vyhlídce můžete strávit i několik hodin. Po cestě potkáte maják a jeden z chrámů – Taejongsa se zahradou plnou hortenzií. 

Taejongdae

Po dlouhém dni plném výletů a vyčerpání z počasí a vlhkosti je nejlepší možností smažené kuře. Korejské smažené kuře je neskutečný gastronomický a především kulturní zážitek. Dávejte pozor na stupně pálivosti. I když nesnesete pálivé jídlo, ostrost si vás najde jakýmkoliv způsobem. Ke kuřeti si rozhodně dejte pivo – maekju [mekdžu] nebo jednoduše řekněte spojení kuřete a piva, slovo chimaek [čimek].

Busan Tower

Úsměv a poklona

Busan je známý svými buddhistickými chrámy. Pár z nich se nalézá na hoře Geumjeongsan. Stačí se dopravit do stanice Beomeosa a odtud jet buď autobusem, nebo ukázat to správné nadšení a vyjít na horu pěšky. My zvolili pěší verzi. Nejen, že každé projíždějící vozidlo u vás zpomaluje a lidé na vás nevěřícně koukají, ale můžete navštívit odlehlé chrámy. Seongbulsa je jedním z nich. Malý, ale velmi útulný chrám se schovává pár metrů od hlavní cesty na vrchol hory. Zdejší tetičky se nás ujaly, jako bychom byli jejich vnoučata. Pozvaly nás k sobě domů, daly nám doma vypěstovaný meloun a obdarovaly nás náramky. My jim na oplátku daly 20 Kč a odešly s neuvěřitelným zážitkem.

Pokud neumíte korejsky ani slovo, stačí se usmívat a na poděkovaní se trochu uklonit. Když korejsky pozdravíte a poděkujete, tak to Korejci ocení. Příští zastávkou na výšlapu k hoře je chrám Jijangam, ozdobený papírovými lampióny se jmény věřících. Odtud už to netrvá dlouho a jste u svého cíle – chrám Beomeosa. Tento chrám byl založen již v roce 678 a patří mezi nejhlavnější v Koreji. V celém areálu probíhají meditace a mše, takže dbejte na to, abyste nerušili ostatní kolem vás. Z Beomeosa je to kousek do chrámu Geumgangam, nacházejícího se nad řekou. Vyhlídka z tohoto chrámu je až dechberoucí. Poslední chrám se nachází na konci silnice a je nazýván Cheonglyeonam.

Busan ve vás rozhodně zanechá skvělé dojmy. My jsme ho opouštěli velice neradi, ale věděli jsme, že další dobrodružství nás čeká v hlavním městě Soulu, o kterém se dočtete v příštím článku.