O Gdaňsku jsme sice psali již zde, nicméně v tomto překrásném městě je stále co objevovat. Naše cesta ovšem kromě Gdaňsku mířila i do měst Sopoty a Gdyně. Města Gdaňsk, Gdyně a Sopoty tvořící takzvané Trojměstí jsou dozajista tím lepším, co může Polsko nabídnout. Každé z měst je jiné, přesto si jsou v něčem velice podobná. Pomyslnou zlatou korunu tomu nasazuje poloostrov Hel.

Poloostrov Hel

Cestovali jsme autem z Ostravy nejdříve do Gdaňsku, kde jsme byli ubytováni. Cesta nám trvala přibližně šest hodin i s menšími zastávkami na občerstvení a protáhnutí se. Přes stránku Airbnb jsem našla apartmán u milé hostitelky Emiłie, který jsme měli po celou dobu pobytu celý pro sebe. Apartmán nabízí i terasu na večerní posezení s vínem či k ranní snídani. Emiłia byla velice příjemná a nápomocná hostitelka. Pokud byste měli zájem Gdaňsk také navštívit, určitě ji vřele doporučuji. Celkově nás ubytování pro pět osob vyšlo na čtyři tisíce.

Gdaňsk

Mezi městy Gdaňsk, Gdyně a Sopoty se kromě auta, které je přirozeně nejrychlejší a nejpohodlnější, dá i dobře cestovat vlakem nebo tramvajemi. Cesta ze Starého města Gdaňsku do Sopot nám trvala přibližně čtvrt hodiny. Do Gdyně je to ze Sopot už jen kousek.

Gdaňsk

Co se týče cen, Polsko je na stejné úrovni jako Česká republika. Za rodinnou večeři v restauraci zaplatíte kolem tisíce korun, v kavárně necháte dvě stovky za kávu a zákusky.

Nejčastější dopravou jsou zde tramvaje, které jezdí často a skoro všude. Můžete zvolit i dopravu na kolech, ale v Gdaňsku je vše poměrně blízko, ideálním řešením je proto příjemná procházka… Jeden den na Gdaňsk bohatě stačí, projdete si celé Staré město, podíváte se do přístavu i na pláž, a posléze se můžete přesunout do dalších krásných měst, ke kterým se nyní postupně dostaneme.

Gdaňsk

Gdaňsk

Přístavní město Gdaňsk oslňuje svým historickým jádrem, Starým městem, které se velice podobá svým architektonickým stylem Amsterdamu. Dlouhé pobřeží vzývá k dennímu šmejdění v okolních stáncích, ze všech stran linoucí se vůně z restaurací a kaváren zase k večerním romantickým procházkám.

Dlouhé pobřeží

Na jedné straně pobřeží se tyčí staré domky typické barevností a různorodostí, na straně druhé moderní prosklené vily. Nabízí se tak krásný kontrast na obou březích řeky Motławy, který jiná města nabídnout nemohou.

My se zastavili hned první večer na smaženou tresku do místní restaurace na Dlouhém pobřeží. Dali jsme si ji celá rodina a rozhodně jsme neprohloupili. Ryby zde umějí dělat opravdu výborné, jak už tomu přístavní město a tamější rybolovy napovídají.

Po projití Zelené brány se dostáváme na bývalou Královskou cestu, Dlouhou ulici. Tady opět vidíme gdaňský architektonický skvost – krásné různobarevné domečky s rozmanitými zdobenými štíty střech. Gotiku, renesanci, baroko. Všechny umělecký styly na jednom místě.

Galerie v Dlouhé ulici

Na hlavní ulici města se nachází Dvůr krále Artuše, před kterým stojí slavná Neptunova fontána, symbol Gdaňsku. Pověry tvrdí, že v ní v minulosti tekla známá gdaňská vodka „Goldwasser“ s nasládlou chutí a šupinkami zlata. Goticko-renesanční budova Hlavní radnice dominuje pohledu bývalé Královské cestě.

Na konci Dlouhé ulice čeká Zlatá brána, kterou projdete k samotné moderní nákupní galerii s názvem Forum, jež je taktéž zajímavě architektonicky řešená. Veliká prosklená budova propojená cihlami a zdivem se skládá z několika křídel různých tvarů. Kromě široké nabídky obchodů nabízí tedy i velký estetický zážitek.

Nákupní centrum Forum

Další známou ulicí je Mariacka, které dominuje středověký cihlový kostel Panny Marie. Po celé ulici jsou drobné stánky prodávající jantary na všechny způsoby. Prsteny, přívěsky, klíčenky… Každá budova je zdobena chrliči, které odvádí vodu. Celkový pohled na ulici působí jako z doby minulé. O pestrou nabídku restaurací a kaváren tu také není nouze, hlavně oblíbenou je kavárna Drukarnia, která nabízí zajímavé druhy zákusků a káv. Při návštěvě této kávové zastávky nás zastihl déšť, tím pádem jsme měli mnoho času nasávat zdejší atmosféru s kávou v ruce a výhledem přímo na katedrálu a historickou uličku.

Vyzkoušeli jsme klasické cappuccino a espresso doppio se sladkou tečkou – borůvkovým dortíkem s kokosovým-matcha korpusem a rybízem. Pokud budete mít cestu kolem, určitě doporučujeme vyzkoušet. Slastný zážitek a pastva jak pro oči, tak i pro chuťové pohárky zajištěna.

Drukarnia

Z kavárny Jozéf K, která se nachází na ulici Piwna, jsme měli krásný výhled na galerii Zbrojownia Sztuki. Když jsme do galerie zavítali osobně, zrovna tam probíhala výstava Najlepsze dyplomy ASP zobrazující několik autorů z deseti umělecký škol z Polska i ze zahraničí.

Výstava Najlepsze dyplomy ASP

Jozef K je extrovertní barevná kavárna, která oslňuje svým kouzlem. Připadáte si zde trochu jako v jiném světě a dojmy podtrhuje i vynikající káva a drinky, které zde servírují. Pokud se chystáte užít si příjemnou večerní atmosféru ve zdejších barech či klubech, Jozéf K vás rozhodně svou nabídkou koktejlů nezklame.

Józef K

První den zakončujeme návštěvou Muzea druhé světové války. Muzeum je dalším kontrastem starého jádra Gdaňsku. Moderní oranžová budova s nádechem do červena s prosklenou šikmou střechou. Zajímavostí projektu je, že celé muzeum nechali architekti zapustit pod zem a vystupuje jen sešikmená část budovy, což je velice netradiční, ale zajisté dechberoucí řešení.

Muzeum druhé světové války

Gdyně

V Gdyni jsme strávili jen chvíli, jelikož je to spíše moderní město plné sídlišť a architektury datující se převážně do dvacátých a třicátých let minulého století. Dá se říci, že díky tomu je Gdyně v rámci celého Polska ojedinělá. Mezi typické tahouny gdyňské modernity patří náměstí Kosciuszko Square s parkem Rady Europy v blízkosti a Swietojanská ulice.

Nejznámější turistickou atrakcí je zde molo Orłowo, ze kterého vidíte na další molo, jenž je nejdelším v Evropě a nachází se v Sopotech. Podél pláže vede promenáda, kterou si vychutnáte především vpodvečer díky výhledu na Balt v celé jeho kráse a velikosti. Nádherné panorama na celé město, poloostrov Hel a širé Baltské moře si vychutnáte z pohledu Kamienne Góry, na kterou vás vyveze lanovka.

Molo Orłowo

Sopoty

Poslední město z Trojměstí. Sopoty. Město známé pro dvě věci – hudebním festivalem Polsat Sopot Festival konaným v srpnu a nejdelším dřevěným molem v Evropě. Na festivalu, který je jakousi socialistickou obdobou Eurovize, hájili Česko i Karel Gott nebo Helena Vondráčková. Sopoty jsou lázeňským městem, kterému vévodí luxusní hotel Grand, který navštívilo již mnoho slavných osobností. Pro příklad uveďme Marlene Dietrich, Charlese de Gaulle či Gretu Garbo.

Čas oběda jsme strávili v restauraci Sliwka w Kompot, která se nachází na ulici Bohaterow Monte Cassino a nabízí široký výběr ryb i dalších jídel. Jak jsme později zjistili, lidé sem chodí často a rádi a dokáží čekat i dlouhé minuty na to, než se některý ze stolů uvolní. My jsme ochutnali jejich vyhlášený hamburger, halibuta, pizzu a rajskou polévku. Vše naprosto vynikající, tuto restauraci můžeme všem jen doporučit.

Sopoty

Stejně jako v Gdyni a Gdaňsku, jsou i zde krásné pláže obklopené studeným Baltským mořem. I my jsme se rozhodli si na chvíli odpočinout s výhledem na širé moře při šumění vln a s větrem ve vlasech.

Stále více lidí tráví u Baltu své dovolené a v horkých letních dnech rádi využijí ochlazení v krásně čistém moři a pláže s bílým pískem nabízejí lidem určitý komfort, za kterým se nemusejí nutně hnát do dražších a dalekých destinací. Při vyšších teplotách dokonce voda dosáhne stejných teplot, jako byste byli u Jadranu. My ovšem svůj prodloužený víkend zde trávili na konci srpna a moře již bylo příjemné akorát na krátké smočení nohou.

Hel

Na hlavní ulici hlavního města Helu Wiejska se nachází bezpočet restaurací a obchůdků, které nabádají k právě jejich návštěvě. Nejedná se však o nic výjimečného, cítíte se trošku jako na promenádě v Chorvatsku, kde vás chtějí upoutat na každém kroku.

Fokárium

Polský poloostrov Hel vybízí k návštěvě krásných bílých pláží. Jako doprovodný program může posloužit krmení tuleňů ve Fokáriu nebo Dom Morświna, který zobrazuje delfíny z biologické stránky a stejně tak i současné problémy, které je ovlivňují. Fokárium je záchranná stanice pro tuleně, kde je součástí i výstava zobrazující plasty znečištěná moře a oceány.

 

POLSKO – TROJMĚSTÍ